Sandia Ulusal Laboratuvarlarında çalışan mühendisler Dünyanın en sert metalini ürettiklerini açıkladılar. Altın-platin alaşımından yapılan metalin, çelikten 100 kat daha dayanıklı olduğu iddia ediliyor. Bu sertlikte alaşımı elmas seviyesinde sertliğe ulaştırıyor. Yüzde 90 platin yüzde 10 altın karışımından oluşan alaşımın sertliğini mühendisler, “Sandia alaşımıyla kaplanmış lastikle bir mil boyunca patinaj yapsanız yalnızca bir atom katmanını aşındırabilirsiniz. Tüm lastikle Ekvator etrafında 500 tur drift yapabilirsiniz.” diyerek betimliyorlar.

Aslında platin-altın alaşımı daha öncede denenmiş ancak planlandığı kadar sert olmaması sebebiye fazla üstüne düşülmemiş. Mühendisler dayanıklı alaşımı üretirken sert metallere yoğunlaşıyorlar. Platin-altın alaşımı ise aksine sert metallerden olmadığı için hep es geçilmiş ancak yapılan son araştırmalar bu alaşımın ısıya karşı inanılmaz bir dayanıklılık gösterdiğini ve bu dayanıklılığı sayesinde sürtünmelere karşı yüksek direnç gösterdiği gözlemlenmiş.

Alaşımı test ederken mühendisler değişik bir durumla karşılaşmışlar. Alaşım sürtünmeye maruz kaldığında siyah bir tabaka oluşturmuş. Bunu incelediklerinde ise karşılarına elmas benzeri karbon katmanı olduğunu anlayan mühendisler bu tabakada oluşan maddenin “çok iyi bir kayganlaştırıcı olarak halihazırda kullanıldığını ve sadece özel şartlarda yüksek maliyetler ile üretilen bir madde” olduğunu belirtiyorlar.

Araştırmacılardan John Curry bu durum için: “Alaşımın dayanıklılığı ve sertliğinin sürtünme esnasında ortamda bulunan karbonları üzerine çekerek ve nihayetinde yakarak elmas benzeri bir karbon katmanına dönüştürdüğünü tahmin ediyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Bu yeni geliştirilen platin-altın alaşımı endüstride kullanılmaya başlandığında tek başına devrimsel bir alaşım olabilecekken sürtünmesi esnasında çıkardığı ve ancak bu sürtünmenin dışında çok özel şartlarda elde edilen bir kayganlaştırıcıyı elde etme yolunda yeni bir teknik olarak kullanılabilir.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here