Dünyada hem manzaraları hem de farklı yerleşim yerleriyle insanları kendilerine hayran bırakan birçok yer var. Travel Away, büyüleyici bir yolculuğa çıkacağınız, renkten gözlerinizin kamaşacağı 20 yeri listeledi. Listede Türkiye’den de çok şaşıracağınız bir yer var.

Her yıl binlerce insan sırf bu renkli yerleri görmeye gidiyor. Kendilerine hayran bırakan cıvıl cıvıl renkleriyle mimari yapılardan ve doğa harikalarından gözlerinizi alamayacaksınız. İşte en renkli 20 yer…

20- Pantone Hotel / Brüksel / Belçika


“Renklerin Oteli” olarak adlandırılan Pantone, Brüksel’in göbeğinde zemini ayrı ayrı renklendirilmiş harika bir otel. Canlı ve mat renklerin birbiriyle dengelendiği rengârenk bir tatil yaşamak isteyenler için ideal bir butik otel.

19- Sighisoara / Romanya


UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Sighisoara, Romanya’nın en renkli kasabası. İlginç Gotik detayları ve Angelo-Sakson mimarisiyle ortaçağ efsanelerini andırıyor. İnce ve kıvrımlı sokakları, rengârenk evleriyle harika bir masalsı yolculuğa çıkabilirsiniz.

18- Girona Riverfront / İspanya

girona riverfront ile ilgili görsel sonucu"Barcelona kadar ünlü olmasa da İspanya’nın en iyi korunmuş mahallerinden biri… Dünyanın en iyi restoranlarından olan El Celler de Can Roca ve Gustave Eiffel tarafından inşa edilen bir köprü bulunuyor. Ayrıca kentin en güzel yerlerinden olan nehir kıyısındaki pembe, sarı ve turuncu renklerle boyanmış evleri göreceksiniz.

17- Torbole / İtalya

torbole ile ilgili görsel sonucu"İtalya’nın Trento şehrinde, Baldo Dağı’nın eteklerine kurulmuş Torbole kasabası. Ünlü alman yazar Goethe tarafından “doğa harikası, büyüleyici bir yer” olarak tanımlanmış parlak renkte birçok evi barındırıyor. Ayrıca yelken ve rüzgar sörfçüleri için de en çok tercih edilen popüler bir destinasyon.

16- Terror/ İspanya

Gran Canaria’nın en şirin şehirlerinden biri olan Terror, sömürge tarzı mimarisi, Kanarya Adaları’nın en önemli bazilikası ve lezzetli Chorizo tatlısıyla misafirlerini ağırlıyor. Çarpıcı renklerle boyanmış ahşap balkonlu eski evleriyle ön plana çıkıyor. Kentin meydanında ve sokaklarında dolaşırken harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

15- Colmar, Fransa

colmar fransa ile ilgili görsel sonucu"Almanya sınırına yakın bir konum olan Alsas kasabasında bulunan Colmar, parke taşlı sokakları ve köprülerin geçtiği ilginç kanallarıyla çocukluk masallarını akla getiren yerlerden…

14- Keukenhof / Lisse / Hollanda

keukenhof ile ilgili görsel sonucu"İlkbahar mevsiminde Keukenhof’tan başka renkli bir yer bulmak konusunda zorlanacaksınız. “Avrupa Bahçesi” olarak da bilinen Lisse’deki bu muhteşem park, mart ve mayıs ayları arasında her yıl kırmızı, turuncu, sarı, pembe ve mor renkli çiçeklerle doluyor. Keukenhof, dünyanın en muhteşem doğal çiçek bahçelerinden olan Dubai Miracle Garden’dan sonra en büyüğü olma özelliğine sahip.

13- Costa Nova / Portekiz

costa nova ile ilgili görsel sonucu"Portekiz’in Venedik’i olarak adlandırılan Aveiro’ya kısa bir mesafede bulunan Costa Nova, 19. yüzyılın ortalarında başta sanatçılar olmak üzere geniş kumsalıyla popüler bir plaj yeri durağı haline geliyor.

12- Notting Hill/ Londra /İngiltere

İngiltere’nin Londra kentinde bulunan Notting Hill’in pastel renkteki sokaklarında dolaşırken keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Sokakları çevreleyen Portobello Yolu’nun hemen dışında bulunan kırmızı, mavi renkteki evlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

11- Whitby Beach Huts / Kuzey Yorkshire/ İngiltere

whitby beach ile ilgili görsel sonucu"Whitby’deki West Cliff Beach’te gezinti yaptığınızda kırmızı, mavi, yeşil ve sarı renge boyanmış plaj kulübeleriyle etkileyici bir Kuzey Yorkshire manzarası sunuyor. 1950’li yıllarda burada bulunan geleneksel kıyı dağ evleri, popüler bir aile aktivitesiyken günümüzde güneşin tadını çıkarmak için de en çok tercih edilen yerlerden…

10- Procida Adası / İtalya

procida adası ile ilgili görsel sonucu"İtalya’daki Napoli Körfezi’nde bulunan Procida Adası, güzel sahili boyunca pastel renkteki evleriyle ön plana çıkıyor. Kışın balıkçıların gemilerini koydukları pastoral limanı ve mavi, pembe, sarı renkteki binalar harika bir bütünlük oluşturuyor. Birçok ressamın çalışma noktası haline gelen Procida Adası düz bir kartpostaldan çıkmış gibi gözüküyor.

9- Menton / Fransa

menton france ile ilgili görsel sonucu"Limon kokulu şehir olarak da bilinen İtalya’ya komşu dikkat çekici bir sahil kasabası Menton. Ilık ve güneşli bir iklimi olan eski bir İtalyan şehir havasındaki Fransız kasabası, görkemli Belle Epoque konakları ve tropik bahçelerinin yanı sıra deniz tarafından bakıldığında üst üste geçmiş renkli eski binalarıyla göz alıcı bir yer.

8- Longyearbyen / Norveç

longyearbyen ile ilgili görsel sonucu"Norveç’in Svalbard takımadalarında bulunan küçük maden kasabası Longyearbyen. Muhteşem buzulları, serbestçe dolaşan ren geyikleri, isimsiz sokakları ve renkli ahşap evleriyle ünlü. Güneşin dört ay boyunca yüzünü göstermediği kasabadaki rengârenk evler soğuk kutup ortamında içinizi ısıtabilir.

7- Wroclaw Old Town / Polonya

Polonya’daki dördüncü büyük şehir olan Wroclaw’da, tarihi ve kültürüyle eşsiz bir karışım ortaya çıkıyor. İyi korunmuş eski kent mimarisi ziyaret edenler için şaşırtıcı güzellikte. Gotik ve Barok tarzdan Art Nouveau’ya kadar birçok dönemin izlerini taşıyan pastel renkli tarihi binalar, Wroclow’u Avrupa’nın en renkli şehirlerinden biri haline getiriyor.

6- Nyhavn Kanalı / Danimarka

nyhavn denmark ile ilgili görsel sonucu"Bir zamanlar denizciler tarafından eğlence ve oyun alanı olarak kullanılan Nyhavn kanalı günümüzde de Danimarka’nın en popüler ve hareketli bölgelerinden… 17 ve 18. yüzyıllarda kanalın kuzey tarafında bulunan renkli evler başlangıçta yoksul ve orta sınıf halk için, kentin diğer tarafındaki büyük evlerse varlıklı aileler için tasarlanıyor.

5- Cinque Terre / İtalya

cinque terre ile ilgili görsel sonucu"İtalya’nın Ligurya bölgesinde bulunan Cinque Terre İtalyanca beş toprak anlamına geliyor. Ülkenin en sağlam kayalıklarının bulunduğu beş köyden oluşan Cinque Terre, sahil boyunca şaşırtıcı manzarasıyla göze çarpıyor. Dünyanın en görkemli sahil şeridi olarak Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore gökkuşağı rengindeki evleriyle değerli taşlar gibi parlıyor.

4- Kapalı Çarşı / İstanbul / Türkiye

İstanbul’un gittikçe büyüyen Kapalı Çarşı’sı renklerin, güzel kokuların ve enerjinin patlama yaptığı Avrupa’nın en renkli yerlerinden… Geleneksel halılara, mozaik tarzda fenerlere, ışıltılı mücevherlere ve harika mutfağına sihir katan baharatlar vitrinleri süslüyor. Pazarda heyecanla dolaşırken yorulup türk kahvesini tadıp daha keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

3- Reykjavik / İzlanda

reykjavik izlanda ile ilgili görsel sonucu"Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden biri olan İzlanda’nın başkenti Reykjavik, ülkenin en büyük şehri. Şehir küçük ve ulaşımı kolay olduğu için kolayca gezilebilir. Müzeleri, kapalı mekanları, rengârenk yapıdaki evleriyle harika fotoğraflar çekebileceğiniz Avrupa’nın en fotojenik yerlerinden…

2- Juzcar / İspanya

juzcar spain ile ilgili görsel sonucu"Görünüşü tablo kadar güzel tepelerle çevrili parlak, mavi evleriyle Juzcar şehri kesinlikle göz kamaştırıcı, büyüleyici bir manzara sunuyor. Sony’nin Şirinler çizgi filmi için 2011 yılında kasabada bulunan evleri mavi renge boyamasıyla ön plana çıkmış. İspanya’da yaşayan birçok insan tarafından Şirinler Köyü olarak biliniyor.

1- Burano Adası / İtalya

burano adası ile ilgili görsel sonucu"Burano Adası, Venedik Lagünü’deki birbirinden renkli kutu evleriyle, birbirine köprülerle bağlı dört adadan oluşuyor. Burano, aylarca emek verilerek yapılan zarif el işi dantelleriyle de ünlü. Adanın ev sahipliği yaptığı rengârenk kutucuk evler, yerel balıkçıların mülklerini sahiplenmek ve onları denizden görünür hale getirmek için parlak renklerle boyadıkları söyleniyor.

KAYNAK:1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here