Grafik tasarımın bir dalı olan illüstrasyon, birçok sektör için vazgeçilmez bir iletişim aracı haline geldi. Futbol gibi onlarca insanın takip ettiği bir spor dalı da bu iletişim aracından fazlasıyla etkilendi. Bundaki en büyük etken de illüstrasyon eserlerinin içerdikleri resimsel değerlerin, birbirinden farklı yorum ve stilleriyle illüstrasyon sanatçısının da özgün karakteriyle kaynaşarak okuyucu ve seyircide estetik bir haz uyandırması. İllüstrasyon, resim sanatının abartılı ya da doğada benzeri görülemeyecek ve deneysel olarak kurgulanamayacak kompozisyonların resmedilmesi demektir. Bazen sözcüklerin yerini tutarak bazen de yorumlama görevini yerine getirerek illüstrasyonlar, verilmek istenen mesajı en pratik ve en kısa yoldan anlatır.

Taş levhalarda ve duvar resimlerinde başlayan illüstrasyon, tarih boyunca değişik yollardan geçerek, günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte dijital ortamda hazırlanabilir bir hale gelmiştir. Limburg Kardeşler ile başlayan bu serüven, şimdilerde binlerce yetenekli sanatçıyla her gün özgün çalışmalar ortaya koymaktadır.

Dijital illüstrasyonun son yıllarda gördüğü ilginin artması, kullanıldığı alanların artışıyla paralel gitmektedir. Bu alanların içerisinde önde gelen “spor sektörü” ve dolayısıyla futbol, dijital illüstrasyondan en çok yararlanan alanlardan birini oluşturmaktadır. Tam bu noktada FourFourTwo, bizler için güzel oyun futbolun en büyük illüstrasyon sanatçılarını tanıtıyor. Dünyanın en iyi futbol illüstratörleriyle yapmış olduğu keyifli röportajlar sayesinde spor ve sanatın ne kadar iç içe olduğunu daha yakından öğreniyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here