Monowi, Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaleti olan Nebraska’ya bağlı bir kasaba. Son yapılan sayımlara göre Monowi’nin nüfusu ise 1. Evet yanlış duymadınız, yalnızca 1 kişi yaşıyor.

Monowi’de 1930’lu yılların başında yapılan sayımlarda yaklaşık 120 kişi yaşıyordu. 2000’li yıllara gelindiğinde ise Elsie Eiler ve kocası Rudy Eiler dışında Monowi’de yaşayan kimse kalmamıştı. 2004 yılında Rudy Eiler’in de ölmesiyle Monowi nüfusu 1‘e düşmüş oldu.

Neredeyse 325 milyon insanın yaşadığı Birleşik Devletlerde tek başına yaşayan Elsie Eiler, Monowi’nin Belediye Başkanı, kütüphanecisi, katibi ve kasabanın tek barının da işletmecisi. Elsie, her sabah evinden yalnızca 30 metre uzaklıktaki, tabelasında “Kasabanın en soğuk birası burada” yazan barına gidiyor. Bardan sonraki durağı ise kütüphane oluyor. Kocasının isteği üzerine kurulan bu kütüphanede; kütüphaneci de kendisi olduğu için kendine bir form hazırlıyor, sonra bunu yine kendisi dolduruyor ve kurallara uygun şekilde okuyup yine kendine iade ediyor.

Monowi’de yıkılmadan ayakta kalabilmiş yalnızca bir ev var ve bu ev de Elsie Eiler’e ait. Kendi kendisinden vergi alan Elsie adeta dünyanın gerçekçiliğine savaş açmış bir roman karakteri gibi görünüyor. Sokak lambaları (4 adet) için Nebraska’dan ödenek isteyen Elsie, barının camına bir de ilan panosu hazırlamış. Bu ilanların altına “Kasaba halkına duyurulur” yazmayı da hiç ihmal etmiyor.

Okul ve kilise en son 40 yıl önce çalışmış. Kilisede en son Elsie’nin babasının cenaze töreni yapılmış. Elsie’nin babası aynı zamanda Monowi kasabasının kurucusu olarak tarihe geçiyor. 1930’larda çiftçi arkadaşları ve kalplerindeki umutlarla bu küçük ve şirin araziye yerleşmiş olan Monowililerin birçoğu burada evlenmiş, burada yaşlanmış ve burada ölmüş.

Tren yolunun etrafına yerleşen bir avuç insan elbette makineleşmeyle mücadele edememiş ve Monowililer de çağın zorluklarını oldukça sert bir şekilde hissetmiş. Umut ettikleri hayatı yaşamayı başaramayan bir kısım kasaba halkı Monowi’yi terk etmiş ve Nebraska’ya taşınmış. Elsie Eiler ise postmodern dayatmalara ve dünyada olup bitenlere ısrarla direniyor. Elsie, “Bir gün ben de olmadığımda bu kasaba da artık olmayacak biliyorum ama en azından gittiği yere kadar götürmek istiyorum” diyor.

Rakımı 405 metre, toplam yüzölçümü ise yalnızca 0.54 km² olan bu şirin kasaba ve bu kasabanın gerçek kahramanı Elsie yıllar sonra yazılacak öykülere bile ilham kaynağı olacak gibi görünüyor.

#Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here