Dünyanın en büyük yağmur ormanları Amazon yağmur ormanlarının “Dünyanın Akciğeri” olarak nitelendirilmesinin sebebi oksijenin %20’sinin bu ormanlardan sağlanıyor olmasıdır. Ayrıca kırk bin çeşit bitkiye, yüz binlerce memeliye, iki binden fazla kuş ve balık türüne ev sahipliği yapan Amazon yağmur ormanlarında hala keşfedilmemiş pek çok canlı bulunmakta.

 

Ekosistemimiz için bu kadar önemli yere sahip olan Amazon ormanlarına gösterilmesi gereken önemi maalesef gösteremiyoruz; zira son üç haftadır süregelen yangını geçtiğimiz günlerde NASA’nın yayınladığı uydu görüntüsüyle ve yayılan dumanın São Paulo şehrini karanlığa gömmesiyle birlikte öğreniyoruz. Medyanın bu önemli haberi yeterince duyurmaması ve Brezilya hükümetinin gerekeni yapmaması, hatta Ocak ayında seçilen devlet başkanı Jair Bolsonaro’nun “Amazon ormanlarını koruma politikasının ekonomiye zarar verdiğini” ve “bu alanı ticari kullanıma açma” söylemleri Dünya tarafından büyük tepkilere sebep oldu. Bazı kaynaklara göre sabotaj iddiaları da gündemde.

Brezilya Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nün yayınladığı istatistiklere göre Amazon ormanlarında, 2019 Ocak ve Ağustos ayları arasında toplam 72 bin 800 orman yangını tespit edildi. Geçen yıla göre %83 artan orman yangınları bilim insanlarını endişelendiriyor çünkü bu orman yangınları iklim değişikliğini ve küresel ısınmayı tetikliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here