Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1671

Her birinin farklı bir yaratılış hikayesi ve anlatmak istediği şeyler var bu kez dünyaya yayılmış isimleri ve bir o kadar ünlü eserleri ile Michelangelo, Van Gogh, Goya, Titian ve Frida’nın anlatmak istediklerine göz atıyoruz.

1- The Creation of Adam, Michelangelo, 1511

Adem’in Yaratılışı hepimizin bildiği bir eser her ne kadar Michelangelo kendini bir ressamdan çok bir heykeltıraş olarak görse de, tüm sanat dünyasında en çok ilham veren parçalardan birini yarattı bu ünlü fresk, Sistine Şapeli’nin tavanında yer alıyor. Hikayesi aslında tamda görüldüğü gibi Tanrı’nın Adem’e hayat verdiği anı görüyoruz.

Adem’in yaratılışı eseri o zamana kadar yaratılan tipik yaratılış sahnelerinden oldukça farklı. Eserde iki figür sahneye hakim biri Tanrı diğeri ise Adem. Tanrı, yaşlı, kaslı, gri saçlı ve ileriye doğru harekete tepki gösteren uzun sakallı bir adam olarak tasvir ediliyor. Bu, Batı’da, geç antik çağa kadar uzanan bir biçimde yaratılmış olan Tanrı’nın emperyal imgelerinden uzak bir gösterim insandan dokunulmaz ve uzak olmayan, ancak onun için erişilebilir olan bir durumda gösteriliyor. Adem, Tanrı’nın yaklaşan dokunuşuna kibarca karşılık vermeyecek şekilde uzanmış bir figür olarak tasvir edilmiş. Bu dokunuş sadece Adem’e hayat vermekle kalmayacak, tüm insanlığa hayat verecektir. Bu nedenle, insan ırkının doğuşudur.

2– Venüs and Adonis, Titian (Tiziano Vecellio), 1553

Sevginin tanrıçası olan Venüs, güzel bir genç olan Adonis’e aşık olur. Ancak sevgisi, onun en sevdiği eğlenceyi takip etmesini engelleyecek kadar yeterli değildir, Adonis avlanmaya gider ve burada ölür, çünkü bir yaban domuzu tarafından ölüme mahkumdur. Sanatçı, özellikle vücudu her iki taraftan tasvir etmekle ilgileniyor ama aynı zamanda genç bir erkeğin yaşlı bir kadının çılgınca ve aşırı koruyucu tepkisine karşı gösterişli küçümsemesini de gösteriyor.

Venüs ve Adonis, Titian’ın en erotik eserlerinden biri olarak kabul edilir.

 

3- Vase with Twelve Sunflowers, Vincent Van Gogh, 1888

Ayçicekleri Van Gogh eserleri arasında en ünlülerden biri. Ayçiçekleri aslında 11 resmin oluşturduğu 2 serinin genel adı.

Vazodaki ayçiçekleri serisi 3, 5, 12 ve 15 çiçekten oluşan seriyi kapsıyor.

Gogh vazodaki çiçekleri Fransa’nın güneyindeki Arles’de yaptı. Vincent, üç sarı tonu ve başka hiçbir şey olmayan bir vazoda ay çiçekleriyle birlikte toplam beş büyük tuval yaptı. Bu şekilde, tek bir rengin çok çeşitli varyasyonları ile, herhangi bir ifade kaybı olmaksızın bir görüntü yaratmanın mümkün olduğunu gösterdi.

Arles’deki sarı bir ev tutan Gogh hayranı olduğu ressam Gauguin’in onu ziyarete geleceğini öğrendiğinde ilk seri ayçiçeklerini çok beğenenen Gauguin’i etkilemek için yaptığı 2. seri vazodaki ayçiçeklerini Gauguin oldukça beğendi fakat bir süre sonra iki sanatçının arasında gerilimin yükselmesini engelleyemedi. Gauguin Gogh’u terketmesi ardından Van Gogh bir sinir krizi geçirerek kulağını kesti.

4- The Two Fridas, Frida Kahlo, 1939

Dünyanın en popüler sanatçılarından biri olan Frida’nın en popüler eserlerinden biri “İki Frida” (İspanyolca: Las dos Fridas)

Otoportre olan eserde Frida’nın hayatından iki dönemi görüyoruz. Frida’lardan biri Avrupa tarzı beyaz bir Victoria dönemi elbisesi giyiyor, diğeri ise geleneksel bir Meksika elbisesi olan Tehuana elbisesi giymekte.

Her iki Frida da eşyaları kucağında tutuyorlar. Meksikalı Frida’nın elinde büyük aşkı Diego Rivera’nın küçük bir portresi bulunmakta diğerinde ise bir makas. Yanyana oturan Frida’lar damar yoluyla birbirlerine bağlılar. Meksikalı Frida Diegonun sevdiği Frida’dır bu yüzden kalbi daha büyük ve bütündür fakat beyaz elbiseli Frida, Diego’nun terk ettiği Frida… Bu yüzden kalbi daha küçük ve kesiklerle dolu. Diego’nun resminden başlayan damar beyaz elbiseli Frida tarafından kesiliyor. Bu, ayrılıklarını Frida’nın elbisesine damlayan kanlar ise geçirdiği ameliyatlar ve düşürdüğü çocuklarını simgelemektedir.

 

5- The Third of May 1808 – Francisco Goya 

Romantizm akımının önde gelen isimlerinden olan İspanyol ressam Goya The Third Of May 1808‘i Fransızların Madrid’i işgaline direnen Napolyon orduları anısına yarattı.

“Avrupa’nın zorbalarına karşı giriştiğimiz şerefli ayaklanmanın en olağanüstü ve kahramanca hareketlerini fırça darbelerim ile ebedileştirmek.”

 

Kaynak: 13 ,4

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1671

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here