Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
94

Hiç dinlediğiniz grupların isimlerini nereden aldığını merak ettiniz mi? Bu isimlerin grup üyeleri için ne anlam ifade ettiğini? Merakınızı gidermeniz için dünyaca ünlü grupların isimlerinin ortaya çıkış hikayelerini derledik. İyi okumalar!

1. AC/DC

Grubun kurucuları Malcom ve Angus Young’ın bir dikiş makinesinin etiketi üzerinde bu teknik terimi görmesi üzerine grup AC/DC adını almıştır.

2. Black Sabbath

Başta ‘Earth’ koydukları grup isminin başka bir grup tarafından alındığını öğrenen ekip, yeni bir isim arayışındayken tıklım tıklım dolu bir yerel sinemada oynayan 1963 yapımı korku türündeki bir İtalyan-Fransız yapımı Black Sabbath filmini görürler. İnsanların korkmak için para vermelerinden oldukça etkilenirler ve bir efsanenin adını bulmuş olurlar.

3. Daft Punk

90’lı yıllarda The Beach Boys’dan etkilenen grup, Beach Boys’un 1967 senesinde yayınladığı Darlin’ isimli şarkısına kendi tarzlarında bir yorum getirmişlerdi. Bu şarkıya bir İngiliz dergisinin yaptığı “a daft punky thrash (punk vari salak bir gürültü)” yorumu, grubun bugünkü ismini almasına neden olmuştur.

4. Green Day

Önceleri “Sweet Children” olarak bilinen grup daha sonra isimlerini “Tüm gün oturup esrar içmek” anlamına gelen argo terim “Green Day” olarak değiştirdiler.

5. Coldplay

Coldplay ismiyle tanıdığımız post-britpop grubunun ismi başlarda “Starfish” iken, sonradan toplama bir şiir kitabı olan Child’s Reflections: Cold Play’den esinlenerek grubun ismini değiştirmişlerdir.

6. The Doors

Jim Morrison’ın okuduğu bir kitaptan etkilenmesiyle grubun ismi ortaya çıkar. Söz konusu kitap uyuşturucu kullanımının insan zihninin gelişimindeki etkilerini anlatan Aldous Huxley imzalı The Doors of Perception’dır.

7. The Rolling Stones

Grubun gitarislerinden Brian Jones, diğer gitarist Keith Richards’ın da en sevdiği blues şarkılarından birisi olan Muddy Waters’ın Rolling Stone şarkısını grup ismi olarak önermesiyle bir efsanenin adı ortaya çıkar.

8. Pink Floyd

Birçok isimle sahne alan grubun son adı “Tea Set” idi. Fakat aynı isimde bir başka grubun olduğunu öğrenince isimlerini değiştirme kararı aldılar ve Syd Barret’in iki ünlü blues müzisyeni Pink Anderson ve Floyd Council‘den esinlenerek “The Pink Floyd Sound” ismini önermesiyle grubun ismi ortaya çıktı. “Sound” kelimesinin düşmesiyle bir süre The Pink Floyd olarak devam eden grup ismi, en sonunda Pink Floyd olarak kısaltıldı.

9. The Beatles

Çok sevdikleri Buddy Holly’nin grubu The Crickets’tan (Cırcırböcekleri) ilham alarak buldukları The Beetles’ı (Böcekler), ‘beat’ (ritim) kelimesi ile karıştırırlar ve bir efsaneyi böylece başlatmış olurlar.

10. Fall Out Boy

İlk konserlerine isimsiz çıkan grup, isim fikri için hayranlarının fikrini sorunca seyircilerden biri The Simpsons dizisindeki bir karakterden esinlenerek Fallout Boy’u önermesiyle grup ismini bulmuş oldu.

11. Portishead

Grubun ismi, grubun kurucu üyelerinden Geoff Barrow’un memleketi olan Portishead kasabasından geliyor.

12. Radiohead

Grup üyeleri, Talking Heads’in True Stories albümünde yer alan “Radio Head” şarkısından esinlenerek efsanenin adını koymuşlardır.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
94

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here