Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Savaşlar, uzay yarışları, saldırılar, teknolojik gelişmeler vb. İnsanlığın yakın tarihine etki eden çarpıcı anlardan bazılarını sizler için listeledik.

SSCB Ordusunun Berlin’e Girmesi

2 Mayıs 1945. 2. Dünya Savaşı’nın en çarpıcı fotoğraflarından birisi Reichstag’a dikilen Sovyet bayrağı. Yevgeny Khaldey tarafından çekilen fotoğraf, Nazilere karşı zaferin simgesi haline geldi. Bayrak Meliton Kantaria ve Mihail Yegorov isimli iki asker tarafından dikildi.

Uzaya Çıkan İlk İnsan

12 Nisan 1961. Uzay Çağı’nı başlatan adam Yuri Gagarin. Soğuk Savaş’ın giderek hızlanmasıyla ABD ve SSCB teknolojik gelişmelerde hızlıca yol alıyordu ve SSCB bombayı patlattı. Vostok 1 aracı ile uzaya ilk insanı yollamayı başardı. Resmi kayıtlarda olmasa bile Gagarin’in uzayda şu sözleri sarf ettiği iddia edilir.

” Burada bir tanrı falan görmüyorum”

Apollo 11 Ay’da

20 Temmuz 1969. ABD ve SSCB arasında hızla süren rekabette ABD’nin Sovyetlere verdiği cevap çıtayı arşa yükseltti. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, Ay’a ayak basan ilk insanlar oldu. Ve o ünlü söz Armstrong’un ağzından döküldü.

“Bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım.”

Japonya’ya Atılan Atom Bombaları

6 Ağustos 1945 ve 9 Ağustos 1945. Amerika Birleşik Devletleri tarafından 2. Dünya Savaşı’nın son günlerinde Japonya üzerine iki tane nükleer bomba atıldı. İlk bombanın ismi ”Küçük Çocuk” üç gün sonra atılan bombanın ismi ”Şişman Adam”dı. Bu bombalar tarihteki ilk nükleer silah kullanımıydı. Bombaların düştüğü iki şehir Hiroşima ve Nagazaki’de dehşet verici anlar yaşandı ve o iki gün dünya tarihine kara birer leke olarak kazındı.

Doğu ve Batı Almanya’nın Birleşmesi

13 Haziran 1990. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’yı bölüşemeyen Müttefik Devletler; Almanya’da, Doğu ve Batı olarak kendi rejimleriyle yönetim kurdular. Batı Almanya, kapitalist Amerika’nın, Doğu Almanya ise sosyalist Sovyetler’in yönetimindeydi. Doğu Almanya tarafından alınan kararla 1961’de araya duvar çekildi. Bu duvar sosyalist rejimlerin zayıflaması ile 1990 yılında yıkıldı, Doğu ve Batı Almanya birleşti.

İkiz Kulelere Yapılan Saldırı

11 Eylül 2001. El Kaide tarafından American Airlines’e bağlı 2 uçak kaçırıldı. Uçaklar, Dünya Ticaret Merkezi’nin kuzey ve güney kulelerine intihar saldırısı düzenledi. Olaylarda 19 hava korsanı ve 2,974 kişi hayatını kaybetti.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here