Dünya Masalları Serisi’nin yeni kitabı Viking MasallarıKarakarga Yayınları tarafından yayımlandı.

Dünya masalları serisi İran Masalları ile başlamıştı. Seride daha sonra İbrani Masalları, Hint Masalları ve Japon Masalları kitapları yayımlanmıştı. Bu serinin en son kitabı Viking Masalları oldu.

Viking Masalları kitabında Norveç krallarının hayatları, yaptıkları uzun yolculuklar ve kahraman savaş öyküleri yer alıyor. Bu kitap Jennie Hall tarafından hazırlandı ve Servin Sarıyer tarafından dilimize çevrildi.

Sakin, sessiz ve soğuk kış aylarında İzlanda insanlarının ellerinde hep bir uğraş olurdu. Bu uğraşlar sayesinde düşünür, konuşur, çocuklarına savaşçı atalarının masallarını anlatırlardı. Buz denizinin üstünde ve kuzey ışıklarının altında…

Buz ülke, yeşil ülke, üzüm ülkesi… İzlanda’da, Norveç’te, o toprakları yuva haline getiren kahraman Vikingler, hâlâ minnetle ve hayranlıkla anılıyor. Bir zamanlar ozanların arp çalarak anlattığı, okuryazarlığın artmasıyla parşömen yüzü görmüş masallar, Valhalla’ya kavuşmak için görkemli yaralar almaya çalışan o kahramanlardan bahsediyor.

Burada da Viking gemileri, Norveç’ten Batı denizinin ötesine doğru buz dağlarının arasından geçerek yüzüyor. Thor aşkına!

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here