İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 16. İstanbul Bienali, aralarında Financial Times, The New York Times, The Guardian, The Telegraph, BBC ve The Art Newspaper’ın da bulunduğu dünyanın önde gelen yayınlarında haber olmaya devam ediyor.

27 Eylül Cuma günü 16. İstanbul Bienali’ne üç farklı haberle yer veren Financial Times, sanat dünyasının önde gelen isimlerinden akademisyen ve yazar Nicolas Bourriaud küratörlüğünde Yedinci Kıta temasıyla düzenlenen bienalin dünya çapında önemli isimleri bünyesinde toplamasının başarısının göstergesi olduğu belirtiyor.

16. İstanbul Bienali ve İstanbul Modern Financial Times’da

İngiltere merkezli Financial Times gazetesinin 28 Eylül’de yayımlanan How to Spend It özel sanat ekindeki Emma Crichton-Miller imzalı haberde, İstanbul’un kültür sanat hayatı geniş bir yelpazede incelendi.

“İstanbul nasıl çağdaş sanatın etkin gücü haline geldi?” başlığıyla yayımlanan haberde Türkiye’nin önde gelen ailelerinin çağdaş sanata olan desteklerinin önemi vurgulanırken, sonbaharda gerçekleştirilen sanat etkinlikleri sayesinde şehre sanatseverlerin dolup taştığı belirtildi.

İstanbul Bienali’nin geçmişine ve bu yılki temasına da yer verilen haberde “Bu yılın teması ise Pasifik Okyanusu’nda bulunan 7 milyon tonluk plastik yığınına dikkati çeken ‘Yedinci Kıta’. Fransız eleştirmen Nicolas Bourriaud küratörlüğünde gerçekleştirilen bienalin büyük isimlerin dikkatini çekmesi başarısının göstergesi” ifadesine yer verildi.

10 Kasım’a kadar devam edecek 16. İstanbul Bienali’nin mekânlarından da bahsedilen haberde, bienale katılan etkileyici isimler arasında sanatçılar Glenn Ligon, Monster Chetwynd ve Güneş Terkol & Güneş Öztekin de sayıldı. Yazıda, İKSV’nin Koç Holding sponsorluğunda gerçekleştirdiği İstanbul Bienali’nin 1987 yılında 10 bin ziyaretçiyle başladığı, bugün ise tüm şehri etkisi altına alan ve yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen bir sanat etkinliğine dönüştüğü belirtildi.

1973’ten beri Türkiye’de önemli sanat faaliyetlerine imza atan İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın, İstanbul Bienali’nin yanı sıra müzik, caz, film ve tiyatro festivallerini düzenlendiğine de değinilen yazıda, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın  “1923’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu izleyen dönemde devletin olanakları kısıtlıydı; girişimcilerin ve büyük ölçekli operasyonları yürütmek deneyimine sahip insanların sayısı azdı. Babam ve onun kuşağının iş insanları ülkenin her alanında eksikleri gidermeyi kendi görevleri saydılar. Kalkınmanın sadece ekonomide değil, eğitim, kültür ve sanat, bilim ve spor gibi alanlarda da gelişmeyle sağlanabileceğine inandılar,“ sözlerine de yer verildi.

Haberde ayrıca bienal direktörü Bige Örer’in “bienalin son 10 yılın en etkileyici ve deneyimsel uluslararası sanat sergilerinden biri haline geldiği” ve bunun sebeplerinin “İstanbul’daki sanatsal seslerin çeşitliliği ve sanat dünyasının zor zamanlardaki birlik duygusu olduğu” sözlerine yer verildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here