Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

dunkirk silent film

Christopher Nolan’ın geçtiğimiz yaz vizyona giren son filmi Dunkirk, yönetmenin önceki işlerinin aksine senaryodan ziyade seyircinin yaşayacağı deneyime odaklanan bir filmdi. Tek cümlede özetlenebilecek konusuna rağmen Nolan’ın atmosfer yaratmadaki başarısını ispatlayan film, yönetmenin çok sevdiği sessiz filmlere de bir saygı duruşu niteliği taşıyordu. Tıpkı o yıllarda olduğu gibi (neredeyse) diyalogsuz ve büyük ölçekli sahneler içeren film bir YouTube kanalı tarafından sekiz dakikalık bir sessiz film olarak yeniden kurgulandı.

Filmde paralel anlatılan üç ana hikayeden ikisine odaklanan bu versiyonda Nolan’ın başlıca esin kaynaklarından Greed‘den (1927) ve Alfred Hitchcock’un Foreign Correspondent‘ından izler bulmak mümkün. Eskitilmiş siyah beyaz görüntüler, klasik müzik ve hızlandırılmış aksiyon sahneleri, Dunkirk’ün gerçekten 20’li yıllarda çekilmiş bir sessiz filme dönüştürülmesini sağlamış. Videoyu hazırlayan ‘Like Stories of Old’ adlı YouTube kanalının sahibi de projeyle alakalı şunları söylüyor:

“Daha önce yaptığım hiçbir şeye benzemeyen, benim için özel bir proje. Dunkirk’ün görsel hikaye anlatımını ve sessiz sinemadan ne kadar esinlendiğini anlatmak için yola çıktım, fakat zaman içinde bu yaptığım en deneysel videoya dönüştü. Önce filmden bazı sahneleri diğer sessiz filmlerle kıyaslamak için bazı sahnelerini baştan kurguladım ve Nolan’ın kullandığı kamera açılarının, oyuncuların beden dilleri ve yüz ifadelerinin, genel sahnelemenin sessiz sinemaya ne kadar uyduğunu görmek çok şaşırtıcıydı. Filmlerden alınan belli başlı sahneleri sessiz hale getirmek kolaydır, görsel hikaye anlatımının altından başarıyla kalkan çok film var; fakat bence tümüyle sessiz hale getirince izlenebilirliğini kaybetmeyecek yeni filmlerin sayısı çok az. Dunkirk de bence o filmlerden biri. Telif haklarından dolayı tüm filmi sessiz hale getiremesem de paralel hikayelerden birini Dunkirk’ün görsel gücünü ispatlamak için bu hale getirdim. Filmin dokusunu bozmamak için elimden geleni yaptım ve yaratıcı olmaya çalıştım.”

Nolan’ın teknik bir meydan okuma olarak görülebilecek son filmi, 4 Mart 2018’de yapılacak 90. Oscar Ödül Töreni’nde büyük ödüllerin çoğuna aday gösterilecek gibi görünüyor.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here