90’ların sonunda Kaan Tangöze‘nin müzik eğitimi için gittiği Seattle’dan Türkiye’ye dönmesiyle başladı diyebiliriz her şey. Kaan zaten kendisinin de içinde bulunduğu Ari Borakas ve Yakup Trana‘dan oluşan Mad Madame grubuna Blue Blues Band‘de çalan Batuhan Mutlugil‘i de dahil etti. Böylece 1999’da DUMAN grubu kurulmuş oldu fakat Yakup Trana gruba dahil olmadı.

İsmini “Halimiz Duman” isimli parçasından alan Duman grubunun, ismini yine albüm içindeki “Belki Alışman Lazım” şarkısından alan ikinci albümü Belki Alışman Lazım’a bugün yakından bakacağız. 2002 yılında çıkan albümün kapağında grup üyeleri olan Batuhan Mutlugil, Kaan Tangöze ve Ari Borakas yer alıyordu. Albümde grubun bateristi olarak Cengiz Baysal yer alıyordu. Geri kalan grup üyeleri ise hala aktif olarak Duman grubunda müzisyenliğe devam eden gitarda Batuhan Mutlugil, vokal ve gitarda Kaan Tangöze, bas gitar ve back vokallerde Ari Borakas vardı.

Albümün ilk şarkısı hâlâ dillerimizden hiç düşmeyen “Bu Akşam” şarkısıdır. Şarkı illaki bir eğlence mekanında, gece gezmelerinizde ya da dostlarınızla geçirdiğiniz unutulmaz bir gecede sizlere eşlik etmiştir.

“Sizleri gördüm göreli dostlar 
Hemen her gün bana bayram 
Yarınım yok sevenim sağlam 
İçerim ben bu akşam 
İçerim ben bu akşam “

Albümün ikinci şarkısı aynı zamanda bir Sezen Aksu cover’ı. Her ne kadar cover olsa da şarkının Duman grubunun müzik felsefesi ve tarzına ne kadar uyduğu yıllardır favori Duman şarkılarımızdan biri olduğundan belli.

Sıradaki bakacağımız şarkı albüme ismini veren “Belki Alışman Lazım” parçasıdır. Gruptan canlı olarak da dinlemenizi tavsiye ederim. Parça her ne kadar yalnızlık konulu olsa da gayet eğlenceli ve hareketli bir parçadır.

Orada bir adam var 
Adamın içi dapdar 
Beyni başı patlar 
Kendinden geçer 

Onu bunu bilmez 
Bildiğini görmez 
Görmeden inanmaz 
Kendinden geçer “

“Bal” şarkısının Kaan Tangöze’nin eski aşkı Ahu Paşakay’a ithafen yazıldığı bilinmekte. Aynı zamanda şarkının şöyle bir efsanesi var.

“Artık sen benim canımsın 
Canlı kalan tek yanımsın.”

Hüzünlü ve melankolik bir parça olmanın yanında “Ah neşesi yeter…” diyerek bizi cesaretlendirir, kalabalık içerisinde yalnızken belki halimizden memnun olduğumuzdan bahseder. Sözleri Kaan Tangöze, müziği Batuhan Mutlugil’e ait şarkı şöyle başlar:

“Yarışmadı
Yenilmedi
Açık seçik sizle oynamadı
Gerilmedi.”

Albümün son şarkısı olan “Haberin Yok Ölüyorum” aynı zamanda albümün en uzun şarkısıdır. Şarkı her ne kadar 6 dakika olsa da dinlerken hemen bitti diyeceğiniz türden. Vokal Kaan Tangöze’nin gerçekten kalbinize dokunacağı, belki ayrılıklarınızı belki de özlemlerinizi hatırlatacağı şarkıdır.

“Haberin yok ben ölüyorum
Sen gelirken ben gidiyorum
Dermanım yok ben ölüyorum
Ayrılırken ben içiyorum.”

Albüm geçtiğimiz günlerde Spotify’a da yüklendi. İyi dinlemeler!

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here