Sezen Aksu. Müzik camiasının Joker’i gibi her işin kıyısında, köşesinde, ortasında bir şekilde var olan bir isim. Türkiye’nin Minik Serçe’si. Kendisi bir duayen olmakla beraber, hemen hemen 3 nesildir sözlerini ve bestelerini başka duayenlere güvenle teslim eden inanılmaz bir müzisyen.

Aysel Gürel, Onno Tunç, Uzay Heparı, Garo Mafyan ve daha niceleri… Türkiye’nin en iyileriyle, Türkiye’nin en iyi işlerine imza atan Sezen Aksu’nun başka duayenlerin yorumuyla can bulan diğer bestelerine, gelin birlikte göz atalım!

1. Nil Burak – Hatıralar (1984):

Türkiye’nin Sanat Güneşi Zeki Müren’den aldığı isimle Nil Burak, Maksim Gazinosu başta olmak üzere 80’li ve 90’lı yıllarda sahnelerin aranan ismidir. Sadri Alışık, Ayhan Işık, Zeki Müren gibi usta isimlerin karşısında sahne alma şansı yakalamıştır; eski jenerasyonun çok iyi tanıdığı, sahnede canlı izleme fırsatı bulduğu sanatçılardandır. Yeni jenerasyonun Nil Burak’la tanışması ise 2008 yılında “Issız Adam” filmi vesilesiyledir. Boş Vere, Sen De Başını Alıp Gitme, Birisine Birisine gibi unutulmaz hitlerin sahibi sanatçı, filme yine ünlü bir şarkısı olanYalnızım Benle dahil olmuştur. Sezen Aksu ile üç farklı eserde işbirliği içinde olan sanatçının, benim yorumunu en çok beğendiğim Sezen Aksu eseri “Hatıralar”.

2. Zeki Müren – Sorma (1992):

Bazı insanlar vardır. Onun gibisi gelmez, bir daha olmaz denilir haklarında. Zeki Müren, ülkemizin sanat güneşi, nahifliğin ülkedeki ilk örneği… Anlatsak sayfalar sürecek bir duayen. Birçoğumuz bu şarkıyı Zeki Müren’e ait sanıp Sezen Aksu yorumladı gibi bir yanılgıya kapılıyoruz ama aslında olay tam tersi. Sezen Aksu “Sorma” şarkısını tamamlıyor. 1991 yılında Ayşegül Aldinç yorumluyor şarkıyı. 1992 yılında da eşsiz ses ve yorumuyla Zeki Müren tahtı devralıyor. Minik Serçe şarkıyı 2009’da çıkardığı Yürüyorum Düş Bahçelerinde albümünde okuyor; ondan önce Müslüm Gürses, sonra da Aydilge yorumluyor şarkıyı. Her bir yorum da oldukça başarılı olmasına rağmen Zeki Müren yorumunun yeri hep ayrı kalıyor gönüllerde.

3. Ajda Pekkan – Vitrin (2006) :

Süperstar Ajda Pekkan’ın Eğlen Güzelim’le hafızalara kazınan 1996 albümü sonrasında 10 yıllık bir ara vermesinin ardından Vitrin, kendisinin sahalara dönüş hiti olarak nitelendiriliyor. Oldukça hareketli klibi ve Ajda Pekkan’ın yepyeni imajıyla, adından uzun süre söz ettiren parça “Cool Kadın” albümünün göz bebeği haline geliyor. Süperstar okuduktan sonra parçayı yorumlamak cesaret işi olduğundan mı, daha iyi okurum diyen olmadığından mı bilinmez ama bu eserdeki bilinen tek yorum Ajda Pekkan’a ait.

4. Özdemir Erdoğan – İkinci Bahar (1985):

Zuhal Olcay, Aşkın Nur Yengi, Harun Kolçak, Sezen Aksu ve daha niceleri… Yine birçok başarılı ismin sesinden dinlediğimiz güzide eserlerin bestecisi Özdemir Erdoğan. Sözü veya müziği Sezen Aksu’ya ait eserlerde beraber çalışmaları ve aynı zamanda düet yaptıkları parçaların da bulunmasının yanında İkinci Bahar, Özdemir Erdoğan yorumuyla devleşen bestelerden.

5. Nilüfer – İstanbul (2016):

Ülkenin Üç Büyükler’i olarak tabir ettiğimiz isimler Ajda, Nilüfer, Sezen… Ajda Pekkan Süperstar, Sezen Aksu Minik Serçe oluyor ama Nilüfer’e takacak isim bulmak görünen o ki imkansız. Kayahan’la, Onno Tunç’la, Sezen Aksu’yla, Aysel Gürel’le taçlanmış bir müzikal serüven Nilüfer’inki. Sesine, sözlerine, yorumuna yapılabilecek eleştiri yok. Levent Yüksel’in muazzam yorumundan sonra, anca Nilüfer bu yorumun üstüne çıkabilirdi   zannediyorum.

6. Erol Evgin – Ateşle Oynama (1991):

Geçtiğimiz yıl 50. Sanat yılını deviren Erol Evgin, müzik hayatının başlarında Çiğdem Talu ve Melih Kibar ikilisiyle inanılmaz işlere imza atıyor. 1990’lı yılların sonuna kadar hız kesmeden devam ettirdiği ve günümüze 50 yılı deviren müzik yaşantısında, Sezen Aksu’dan sadece iki parça alıyor Evgin. Biri Yeter, öteki de Ateşle Oynama. Çıktığı dönemde de oldukça ilgi gören şarkı 2016 yılında “Altın Düetler” albümünde Sıla Gençoğlu ve Erol Evgin tarafından beraber seslendirilerek yeniden can buldu.

7. İzel – Bir Dilek Tut Benim İçin (2005): 

İzel’in yeniden doğuşu temsilen çıkardığı, çıkarırken de göz bebeği haline getirdiği bu albüm şarkıyla aynı adı taşıyor. Çıkış şarkısı Sezen Aksu imzası taşıyor, albümde Özdemir Erdoğan, Aslı Zen, Sinan Akçıl gibi isimlerin de işleri yer alıyor. Albüm 2005 yılında çok satanlara giriyor ve bu şarkı 2005-2006 arasında en çok dinlenen şarkılardan biri haline geliyor.

8. Tarkan – Şımarık (1997):

70 milyon bu şarkıyı bilir desek abartmış olmayız zannediyorum. Özellikle 2000’lerin başında okul müsamereleri dahil her yerde ama her yerdeydi bu şarkı. Uğruna capsler yapıldı, gifleri senelerce sosyal mecralarda döndü. Biraz işve cilve bilen kız arkadaşlara ithaf edildi, dansa yatkın delikanlıların umudu oldu. Bu şarkıyı da içinde barındıran Ölürüm Sana albümü çok iyi çıkış yakaladı ve ülke çapında 3 milyon kişi tarafından satın alındı. Tarkan bu şarkıdan önce ve sonra birçok Sezen Aksu şarkısını yorumladı. Ama “Şımarık” kadar bağımlılık yapan bir şarkı geldi mi derseniz… Gelmedi.

9. Yıldız Tilbe – Bir Seni Tanırım (2018):

Bir Ceza ve Sagopa Kajmer barışmasını, bir de Yıldız-Sezen barışmasını yıllarca bekledik. Ve sonunda, iki duygusal yengeç kadını beyaz bayrak salladı. Aksu’nun Kanlıca’daki mabedinde elma soymalı, bağdaş kurmalı barışan ikili; barışmanın şerefine ortak bir işe imza attı. Sözü Sezen Aksu’ya, yorumu Yıldız Tibe’ye ait şarkı Yıldız Tilbe’nin arabesk- fantezi tarzından belki de en uzak şarkısı. Sözleri Sezen Aksu inceliği ile örülen şarkı, Yıldız Tilbe’nin o iç yakan sesiyle tam bir müzik ziyafeti.

10. Kenan Doğulu – Çakkıdı (2006):

Kenan Doğulu hem solist, hem söz yazarı, hem besteci hem de yapımcı. Yetmiyor inanılmaz bir sahne adamı, sahnesini izleyenler bilir inanılmaz bir görsel şölen sunuyor kendisi. Neredeyse 30 yıldır sektörde üstelik. Hiç de inanasımız gelmiyor bu bilgiye ama öyle. Uzay Heparı’nın anma albümünde de bir Sezen Aksu şarkısı seslendiriyor Kenan Doğulu. Çakkıdı’da ise durum farklı. Şarkı bestecisinin önüne geçip, sanki Kenan Doğulu bestesiymiş gibi özdeşleşiyor sanatçıyla. Şarkı bütün zamanların en çok indirilen şarkısı olarak kayıtlara geçmiştir.

11. Sertab Erener – İyileşiyorum (2013):

Sertab Erener… Minyon, narin, kırılgan görüntüsünün altından bir Katrina Kasırgası çıkaran kadın. Eurovision’da ülkemize ilk, tek ve son -son kısmıyla değil tabii- birinciliği getirmesiyle gurur duyduğumuz kadın. Sezen Aksu’nun göz bebeği, manevi kızı, can yoldaşı. Bir süre sonra en benim diyen müzikseverin bile, hangisi daha evvel yorumlamıştı diye şüpheye düşeceği bir müzik alışverişi. Sertab Erener’in bilhassa 1990-2000 yıllarında çıkan şarkılarının çoğunda bir Sezen Aksu-Sertab Erener ortaklığı var. Bu şarkıyı seçmemin sebebi diğer şarkıların hemen hemen hepsini Sezen Aksu veya başka kadın sanatçılar da yorumluyor. İyileşiyorum farklı. İyileşiyorum bu şarkılar arasında, en çok Sertab olanı.

12. Levent Yüksel – Zalim (1995):

Sezen Aksu Klanının en kadim üyelerinden olan Levent Yüksel, Türkiye’ye damga vurmuş kadın vokallerimizden Sertap Erener’le de evliydi o zamanlar. İşin magazinel boyutunu geçersek, iki müzik tutkununun aynı hayatı paylaştığı; bu sürece Sezen Aksu’nun mentorluk ettiği düşünüldüğünde ortaya çıkan ürünün kötü olma şansı kalmıyor gibi. 90’larda yaptığı hemen hemen her iş şahane olan Levent Yüksel’in Zalim parçası, çok uzun yıllardır asla modası geçmeyen, sözleri hala kulaklardan gitmeyen bir efsane.

13.  Ebru Gündeş – Hata (1999):

İnce kaşlar, gergin toplanan saçlar, açık mavi/yeşil far kombinasyonuyla karşınızda 90’larda Ebru Gündeş! Çok güçlü bir kadın vokal olacağını ta o zamanlardan kanıtlayan Gündeş,” Dön Ne Olur” albümünde gerçekten çok iyi iş çıkartmıştı. Sezen Aksu parçasını da barındıran bu şahane albümün lansmanında beyin kanaması geçirdi Gündeş. Ancak şanslıydı ve çok kısa bir süre sonra müzikal yaşantısına da, sosyal yaşantısına da fırtına gibi geri döndü. Şarkı yıllar içinde Ferdi Özbeğen, Hülya Avşar, Mustafa Ceceli gibi başka isimler tarafından da yorumlandı.

14. Harun Kolçak- Bana Ellerini Ver (1991):

“Dünya hassas kalpliler için cehennemdir” sözünün canlı kanlı örneklerinden biriydi Harun Kolçak. Bir dönem “Sezen Aksu Klanı” olarak da bilinen müzisyenler ekibinin bir parçasıydı. O dönemde sözü Sezen Aksu’ya, müziği Onno Tunç’a ait bu şahane şarkıyı yorumlayan Kolçak, ilerleyen yıllarda derin bir sessizliğe büründü. Kırıldığı mesele tam bilinmez, o veya bu sebeple hem Sezen Aksu’ya hem de piyasaya küstü Kolçak. Yaklaşık 18 yıllık aradan sonra, “Çeyrek Asır” isimli albümü çıkardı. Yeni jenerasyondan birçok başarılı ismin içinde bulunduğu albüm, 25. Sanat Yılı özel albümüydü. Albümün yarattığı enerjiyle daha nice konserler verilir, nice iyi işler çıkardı belki ama 18 yıllık küskünlüğü bitirmesinden sadece 10 ay sonra aramızdan ayrıldı Harun Kolçak. Nurlar içinde uyusun…

15. Işın Karaca – Yetinmeyi Bilir Misin? (2004):

Sezen Aksu’nun “söz-müzik: Sezen Aksu” olarak anılmaya başlamasının ardından birçok sanatçının Sezen Aksu eliyle hazırlanmış albümler, tekliler çıkarttığını hatırlıyoruz. Işın Karaca da usta sanatçının bu döneminden nasibini alanlardan. 2004 yılından piyasaya çıkan “Anadilim Aşk” adlı albüm, baştan aşağı Sezen Aksu şarkılarından oluşuyor. Hakkını vermek lazım tabii. Sezen Aksu’nun yazıp bestelediği şarkıları, Sezen Aksu eserlerine yaraşır bir ustalıkta yorumluyor Işın Karaca.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here