Henüz sadece 19 yaşında olan Cuco, 2016’da “wannabewithu” albümündeki “Lover Is A Day” şarkısıyla dikkatleri üzerine çekti. İlk olarak 8 yaşındaki eline gitar alan Cuco – gerçek adıyla Omar Banos – sonrasında synth, bateri ve bas gitar çalmayı da öğrendi.  Ardından Ableton programı ile tanışan Cuco, şimdi şarkılarındaki çoğu bateri düzenini Ableton’da yapıyor.

Müziğini hala yatak odasında yaptığını birçok yerde belirten sanatçı, “wannabewithu” albümünü 2017’de çıkardığı “Songs4u” albümüyle destekledi. Cuco’nun genel diskografisi gibi synth yüklü ve hafif, sakin bir sese sahip albüm için eleştirmenler karışık incelemeler yaptı. Bazıları beğenirken bazıları da albümü yermeden edemedi. Cuco, müziğindeki bu sakinliği ve depresifliği şu şekilde açıklıyor:

“Duygusal olmak, üzgün olmak kötü bir şey değil. bu tarz duyguları hissetmekte bir sıkıntı yok.”

Cuco’nun müziğinde aynı zamanda İngilizce ve İspanyolca’nın iç içe kullanıldığını bolca görebiliyoruz. Özellikle Lo Que Siento şarkısı bunun büyük bir örneği:

Cuco, bu yıl ise “Chiquito” EP’sini piyasaya sürdü. Sanatçının yine şarkılarında synth-pop’dan alternatife birçok elemente yer verdiğine şahit oluyoruz ama genel olarak “chill” sesinden dolayı dream pop olarak tanımlamak daha doğru olur. 6 şarkıdan oluşan albümde 2 şarkıda J-Kwe$t, Chicago’lu bir underground sanatçısı Cuco’ya yardım ediyor.

Sanatçı bu süreçte kendine bir fanbase oluşturdu diyebiliriz. Cuco, fanbase’inin hızla büyümesine yetişemediğini ve çok hızlı geliştiğini söylüyor. Cuco’nun menajerine göre 2019 Cuco’nun yılı olacaktı ve öyle oldu. Cuco, 2019’da “Para Mi” albümünü piyasaya sürdü. Sanatçının 3.stüdyo albümü şu ana kadarki en başarılı ve büyük bir kitleye ulaşan çalışmasıydı. Sound’unu biraz daha geliştiren Cuco’nun ilk defa bir stüdyo albümünde başka sanatçılarla çalıştığını gördük. Suscat0, Jean Carter ve Foos Gone Wild Cuco’nun projesinin bir parçası oldu. Hip-hop’la arasının iyi olduğunu biliyorduk ve burada da “Bossa No Se” ve “Best Friend” gibi şarkılarda bu esintileri gördük. Bunların dışında bu albümde “Cuco klasiği” diyebileceğimiz Feelings, Ego Death In Thailand, Hydrocodone gibi şarkılar var.

Bu tarz farklı türleri birleştirebilen Cuco, bakalım kariyerinin ilerleyen zamanlarında neler yapacak? Size dinlemeniz için birkaç Cuco şarkısı seçtik.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here