Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

1931 yılında yayınlanan Dracula filmi, günümüzde hâlâ etkisi olan bir film. Aynı zamanda o zamanın film yapımcılarını, vampirlerin karanlık ve baştan çıkarıcı dünyası hakkında hikayelerini anlatmak, yeni filmler çıkarmak için inanılmaz bir ilham kaynağı olarak görülüyor. Film endüstrisinin kurallarını sonsuza kadar değiştiren bu filmin hayranları da günümüzde bile oldukça fazla.

Dracula, belki artık ilham kaynağı olarak yerini korumasa da finansal bakımdan adından tekrar söz ettirmeyi başardı. Filmin orijinal posteri, geçtiğimiz günlerde Texas’ta yapılan bir açık artırmada tam 525,800 dolara alıcı buldu!

Poster, “Heritage Auctions” ismiyle bilinen dünyanın en büyük koleksiyoncu açık artırmasında satıldı.

Heritage Açık Artırma Vintage Poster Direktörü olan Grey Smith, posterle ilgili olarak: “Dracula posteri, seçkin koleksiyoncularımız arasında yoğun ilgi gören, nadir ve önemli bir film posteri” açıklamasında bulundu. “Posterin güzelliği ve filmin zamansız popülerliğini göz önünde bulundurunca, posterin bu denli büyük bir teklif alması bizim için bir sürpriz olmadı.”

Smith, “Bu tabii ki bir görüş meselesi ama bu poster, bütün stiller arasındaki en güzeli olabilir” ifadesinde de bulundu.

Buna ek olarak posterin satıldığı açık artırmada, 1932 yılında vizyona girmiş olan The Mummy filmine ait bir kart 26,290 dolara, The Phantom of The Opera filmine ait orijinal bir poster ise tam 95,600 dolara alıcı buldu.

Filmlere takıntılı olan insanların sayısı oldukça fazla. Clifford Alfrey de bunlardan birisi. Dracula takıntısı olan Alfrey, 30 yıldan uzun süredir Dracula ile ilgili bulabildiği ve ulaşabildiği bütün eserleri koleksiyonuna katma konusunda inanılmaz bir çaba gösteriyor. Koleksiyonunda şuan Dracula ile ilgili 200’den fazla poster ve figüre sahip olan Alfred’in ufak bir videosunu da dilerseniz aşağıda izleyebilirsiniz.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here