Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Dr. Robert Ford, yüksek gerçeklik ile donatılmış bir eğlence parkı olarak tasarlanan Westworld dünyasının kurucularından biridir. Ortağı Arnold Weber ile beraber kurduğu Westworld dünyasında bilincin akışkan, düşüncelerin değişken, mekanların karmaşık olduğu bir doğa hakimdir.

Westworld, başlarda bir eğlence parkı olarak kurulmuş olmasına rağmen, kendi içinde bir evrim geçirerek farklı yapıların etkileşim alanı haline gelmiştir. Gerçeklerinden ayırt edilemeyen robotların ev sahipliği (host) yaptığı bu parkı ziyaret etmek isteyen misafirler, tüm dürtülerini serbest bırakarak kısıtlamalardan uzak zaman geçirmektedir. Parkta bulunan her ev sahibi ise, kendi içinde sıkı sıkıya bağımlı bir döngünün (loop) esiri niteliğindedir. Bu döngüde değişen tek şey, parkı ziyaret eden misafirlerdir.

“İnsanlar dünyayı algılayış tarzımızda özel bir şeyin varlığını sever. Ancak tıpkı ev sahipleri gibi biz de sıkı, sıkı olduğu kadar kapalı döngülerde yaşar, nadiren tercihlerimizi sorgular, genellikle bize söylenen bir sonraki hamleyi yapmak için hazır oluruz.”

Ortağı Arnold Weber’in oğlunu kaybetmesinin ardından, parkta yaşayan ev sahiplerine saplantılı bir bağlılık içine girmesinin sonucu olarak olaylar karmaşık bir hal almaya başlar. Arnold’a göre, ev sahipleri bu şekilde işleyecek olan bir parkın içinde yer alırsa bu önlenemez bir kaosa sebep olacaktır. Ford ise, bu konuda onunla aynı fikirde değildir. İlerleyen zamanlarda Arnold, olaylar üzerindeki kontrolünün tamamen kaybolmasının ardından, parkı yok etmek için içeriden birinin desteğine ihtiyaç duyar. Bunu gerçekleştirebilmek için parkın en eski ev sahibi Dolores Abernathy ile zorlu bir plan yapar.

Ford’a göre ortağı Arnold, parktaki ev sahipleriyle yakından ilgilenmesinin sonucu olarak; artık ev sahiplerini gerçek insanlara tercih eder duruma gelmiştir. Bu saplantılı durum böylelikle Arnold’ın kendini kaybetmesine sebep olmuş ve sonunu getirmiştir. Arnold’ın aksine Ford, buranın kurgulanmış ve tasarlanmış bir dünya olduğunu bilmekte ve kendini burayı kontrol eden bir yaratıcı olarak görmektedir.  Başından beri ortağıyla kendisi arasındaki temel farkın bu olduğuna inanır.

Misafirlerin parkı ziyaret etmeye başlamasından önce mühendis ekibiyle parktaki ev sahiplerinin kusursuz hale gelmesi için 3 yıl uğraşan Ford, farkında olmadan Arnold gibi hayatını buraya adamaya başlamıştır. Yardımcısı Bernard ile beraber parkı mükemmelleştirmek için senelerce uğraşmıştır.

Bu döngüler dünyasında baş tasarımcı ve park direktörü olarak karşımıza çıkan Robert Ford, kontrollü ve vizyonuna yönelik tavizsiz bir kişiliğe sahiptir. Parkta bulunan kabilelerden kovboylara, atlı askerlerden Japon samuraylara kadar tüm ev sahipleri ve onların yaşadığı katmanlar Ford’un tasarımı kontrolündedir.

Ev sahiplerini yönlendirmek için sesli komutlara veya dokunmatik ekranlara ihtiyaç duyan çalışanların aksine Ford, tek bir parmak hareketi ile her şeyi kontrol edebilmektedir. Bunu bir yılanı ustalıkla yönlendirdiği veya Theresa Cullen ile yaptığı sohbet sırasında tüm çalışanları dondurduğu zaman anlamak mümkündür.

Tasarladığı ve yönettiği bu park sayesinde önlenemez bir güç kaynağı haline gelmiş olması onu daha agresif bir kişiye dönüştürmüştür. Ona göre; bir insanın yaşaması ya da ölmesi, sahibi olacağı bilgi için ödenmesi gereken küçük bir bedeldir. (Mary Shelley’nin Frankenstein isimli romanından alıntı)

Ford, vizyonuna ulaşmak için akıl almaz yöntemler deneyen usta bir yönlendiricidir. Manipülasyon yeteneği sayesinde sadece ev sahipleri üzerinde değil, park için çalışan insanlar üzerinde de gözle görülür bir etkiye sahiptir. O, parktaki tüm otomatik piyanoların gizli piyanistidir.

“Piyano, müziği beğenmediği için piyanisti öldürmez.”

Neredeyse kusursuz bir şekilde işleyen bu mekanizma zamanı geldiğinde harekete geçmeyi bekleyen ev sahipleriyle doludur. Artık otomatik piyanolar müziği beğenmediklerini keşfetmiş ve kısır döngülerini kırmaya karar vermiştir. Ford, uyanmış olan ev sahiplerini diğer insanlardan saklama ihtiyacı duymuştur. Bunun sebebi ise; insanların ev sahiplerinin bilince kavuştuklarını öğrendiklerinde, onları yok etmek isteyeceklerini düşünmesidir.

“İnsanlar olarak dünyada yalnız olmamızın bir sebebi var: Birinciliğimizi tehdit eden her şeyi katletmemiz.”

Ford’un bu kaostaki tarafı ise, tam olarak bilinmemektedir. Ona göre oynanması gereken son bir oyun, devam ettirilmesi gereken son bir sahne hep vardır.

Ona göre iyi tasarlanan eserler, tasarımcılarını ölümsüzleştirmektedir. Kişinin varlığı son bulsa bile, yarattıklarının ebediyeti onu ölümsüz kılmaktadır. O da varlığını, kurduğu bu dünyadaki farklı senaryoların içine yerleştirerek kendi sonsuz döngüsünü oluşturmuştur.

“Eski bir dost bir defasında bana çok yardımı dokunan bir şey söylemişti. Okuduğu bir şeydi. Mozart, Beethoven ve Chopin’in hiç ölmediğini sadece müziğe dönüştüklerini söylemişti. Bu yüzden umarım ki, bu son parçanın tadını çıkarırsınız.”

O da her insan kadar kusurlu, her insan kadar karmaşık bir yapıya sahiptir. Kendi düşünme ve bilinç yetilerine sahip olan robotlar yaratırken insanoğlunun tüm kusur ve güzelliklerini bir araya getirmeyi seçmesinin sebebi de budur.

Her şeyin gri olduğu bu dünyada Robert Ford’un karakteri de siyaha ya da beyaza ait olduğu yönünde yeterli bilgileri vermemektedir. Kendisinin söylediği gibi;

Şeytanla arkadaş olmadan Tanrı’yı oynayamazdı.

Kaynak: 1, 2,

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here