Dr. Dre (doğum adıyla André Romelle Young), 18 Şubat 1965‘te dünyaya geldi. İlk yıllarında içinde bulunduğu müzik gruplarıyla (Gangsta Rap’in öncülerinden N.W.A) yakaladığı şöhretin yanında, asıl olarak şirketine (Aftermath Records) kattığı ünlü isimlerle dünyanın en çok kazanan ve tanınan sanatçılarından birisi haline geldi. Dre, müzik yazımının yanında bu isimlerin destekçisi, mentoru ve daha fazlası olarak rap müzik camiasında “prodüktör” kavramını yeniden tanımlayan isim oldu. Birileri Dr. Dre’yi unutmuş gibi davransa da…

Neden “Dr. Dre”?

Birkaç farklı sonuca ulaştık ama; birçok sanatçının müzik yapımı için ondan yardım almasından çıktığını söyleyebiliriz belki. Olmuyor mu? En iyisi bir doktora görün.

Şimdi, zamanında iyi ki doktora görünmüş dev isimlere geçelim.

8. Eazy-E

1995’te AIDS sebebiyle genç yaşta hayatını kaybeten ünlü rapçi, aynı zamanda Ice Cube‘un ve Dr. Dre’nin de yer aldığı N.W.A’in kurucu üyelerindendi. Daha sonra araları mahkeme sürecinin de devreye girdiği bir ölçüde bozulacaktı.

“Who you think brought you the oldies; Eazy-E’s, Ice Cubes and D.O.C’s?”

7. The D.O.C

West Coast’un eski destekçilerinden olan The D.O.C (Tracy Lynn Curry) ile devam ediyoruz. Dr. Dre, yine “oldies” diye saydığı D.O.C’nin iki albümünün prodüktörlüğünü yaptı. Curry, sözlerinin de bir kısmını Dr. Dre’nin yazdığı No One Can Do It Better albümünün ardından geçirdiği trafik kazasıyla, bir daha eski başarısını yakalayamadı.

6. Nate Dogg

2011’deki ani ölümüyle gündeme gelen, Snoop Dogg’ın kuzeni Nathaniel Dwayne Hale da yine Doktor’un desteğini alanlardan.
Eminem’le birlikte seslendirdiği unutulmaz “Till I Collapse” parçasının bulunduğu “The Eminem Show” albümünün prodüktörlüğünü de yine Dr. Dre yapmıştır.

5. 50 Cent

Yavaş yavaş Rap’in en büyük isimlerine geçerken, 50 Cent ve ülkemizdeki bilinirliği üzerine denecek çok şey olmasa gerek.
2003‘te Dr. Dre, ünlü rap yıldızını da plak şirketine katmıştı.

4. The Game

Birçoklarına göre West Coast’un en başarılı sanatçılarından olan The Game, yine Dr. Dre’nin plak şirketinden çıkmış isimlerden birisi.

3. Kendrick Lamar

Özellikle şu dönem dünyanın en çok dinlenen isimlerinden olan Lamar’ın akıl hocalığını ve belli bazı albüm mixlerini yapan kişi yine Dr. Dre oldu.

2. Snoop Dogg

Rap müziğin efsane isimlerinden 1971 doğumlu Snoop Dogg, doğum adıyla Calvin Cordozar Broadus, Jr. listemizin ikinci sırasında.
Kendisi de bir şarkı yazarı ve prodüktör olan Snoop Dogg, 90’ların başında Dr. Dre tarafından keşfedildi ve günümüze kadarki süreçte on milyonlarca albüm satışına ulaştı.

1. Eminem

Listemizin birinci sırasında Marshall Matters, Slim Shady; Eminem var. 1996’dan beri yakın birer dost olan iki isim, birlikte inanılmaz düetlere (Forgot About Dre, Guilty Conscience gibi ilk dönem ürünleri) ve başarılı albümlere imza attı.
Söylentiye göre Dre, onunla çalışana kadar Eminem’in siyahi bir rapçi olduğunu sanıyormuş.

“Dr. Dre said:…
Nothing, you idiots, Dr. Dre is dead, he’s locked in my basement!”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here