Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

Mr. Robot dizisinde sergilediği şahane performansla herkesi kendine hayran bırakan Rami Said Malek, 12 Mayıs 1981’de Los Angeles’ta dünyaya geldi. Mısır kökenli bir aileye mensup olan Rami’nin bir ablası ve Sami adında bir tek yumurta ikizi var. İkizlerin arasında yalnızca 4 dakikalık bir süre bulunuyor. Birbirlerine çok benzedikleri için Rami bir keresinde kardeşinin yerine sınava girerek sınıfı geçmesini bile sağlamış.

Rami Malek ve ikizi Sami Malek

Rami Malek, 1999 yılında California’daki Notre Dame Lisesi’nden mezun oldu. Oyunculuğa karşı büyük bir tutku beslemesinden dolayı Indiana’daki Evansville Üniversitesi’nde güzel sanatlar eğitimi aldı. Ekran macerasına ilk adımını ise 2004 yılında yayınlanan Gilmore Girls isimli diziyle atacaktı. Henüz toy bir delikanlı olmasına rağmen ışık saçan bir yetenek barındırdığını her hali ile belli ediyordu. Aynı zamanda etkileyici bir ses tonuna sahip olduğu için yine 2004’te Halo 2 adlı oyunun seslendirmesini yaptı. 2006’da Müzede Bir Gece filmindeki Mısırlı King Akmenrah karakterine hayat vererek kendini daha geniş kitlelere gösterme şansını yakaladı ve adını fazlasıyla duyurdu. Filmin 2009 yılında çekilen ikinci bölümünde de aynı rolle yer almaya devam etti. İstikrarlı ilerleyen kariyerine pek çok televizyon dizisi sığdırdı genç oyuncu. Bu dizilerin arasında 24, The Pacific ve Alcatraz gibi son derece yankı uyandıran önemli yapımlar da bulunuyor.

Müzede Bir Gece filminden bir kare.

Rami’nin esas yükselişi Alacakaranlık: Şafak Vakti Bölüm 2’de canlandırdığı vampir Benjamin rolü ile gerçekleşecekti. Koca gözleri ve donuk bakışlarının da etkisiyle beraber bir hayli dikkat çekiyordu. Ayrıca sergilediği cezbedici performansla otoritelerden tam not almayı da başardı. Bu filmin ardından Legend of Korra isimli animasyon dizisinde yaptığı Tahno seslendirmesi ile yeniden çıktı karşımıza. Devam eden süreçte ise Need for Speed, Müzede Bir Gece serisinin 3. filmi ve Believe dizisinde oynadı.

Benjamin / Alacakaranlık

Canlandırdığı bütün karakterleri yaşayarak yansıtmasına rağmen hala daha tüm dünyanın tanıdığı etkin bir oyuncu profiline ulaşabilmiş değildi Rami Malek. O büyük şans bir türlü verilmiyordu kendisine. Fakat 2015 yılına gelindiğinde hayatı tamamen değişecekti. Yapımcı Sam Esmail’in nişanlısı onu izleyecek ve kendisine büyük bir hayranlık duyarak Mr.Robot’un kadrosunda mutlaka yer alması gerektiğini söyleyecekti. Bu şekilde çağırıldı seçmelere. Aslında seçmelere giderken pek de umutlu değildi çünkü hayatı boyunca, Mısırlı olmasından ötürü pek çok kez dışlanmıştı. Fakat bir şekilde yapımcıyı etkilemeyi başarıp asosyal hacker Elliot Alderson rolünü bileğinin hakkıyla elde etti yetenekli oyuncu. Elliot’ı daha gerçekçi kılabilmek adına hızlı klavye kullanımı ve bilgisayar korsanlığı alanında dersler gördü. Ona duyulan güveni boşa çıkartmamak için durmaksızın çalışıyordu. Ve bu çalışmasının karşılığını da neredeyse bütün dünyadaki izleyicilerin bayılarak izlediği bir aktöre dönüşerek aldı. Sadece öylesine bakarak bile o kadar çok şey anlatıyordu ki Elliot, mimiklerinden tahmin edebiliyorduk artık ne demek istediğini. O muhteşem yalnızlık ve depresyon sahnelerini ise sanki kendimiz yaşıyormuşçasına seyrettik.

Rolünü böylesine içten oynamasıyla ilgili bir röportajında şöyle diyor Rami Malek:

“Zaten bu rol benim bilinçaltımdan geçenleri bir şekilde ifade ediyor. Her kim kendini herhangi bir sebepten dolayı toplumdan dışlanmış ve farklı hissediyorsa bu dizide kendisinden bir şey mutlaka bulacaktır. Elliot çok hassas bir mühendis. Bazı ruhsal sorunları var, çalıştığı şirkette güvenliğinden sorumlu olduğu firmaları hackliyor. Özel dosyalarına giriyor, yanlış bir şey görünce düzeltiyor, kanunları kırma pahasına insanlara yardım ettiğini düşünüyor.”

Rolü alma aşamasından bahsettikten sonra, Mısırlı olmasından dolayı çocukken kendisi ile “Arap terörist” diye dalga geçildiğini de ekliyor Malek. Ancak bu tarz dışlamalar onu daha da güçlendirip ön yargı ve ayrımcılığa karşı fazlasıyla sağlam durmasını sağlamış. Bu nedenle kökeni ve kültürüyle her zaman gurur duyduğunu söylüyor. Nitekim 2016 yılında “En İyi Erkek Oyuncu” dalında kazandığı Emmy Ödülü ile de başarının ırk değil, yetenek odaklı olması gerektiğini herkese kanıtladı.

2018 yılının Aralık ayında gösterime girmesi planlan Bohemian Rhapsody filminde, ünlü şarkıcı Freddie Mercury’i canlandırıyor Rami Malek. Yazımızı noktalarken, ondan yine muazzam bir performans beklediğimizi dile getiriyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Kaynak: 1, 2, 3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here