Oscar Ödülleri’ne bu yıl sürpriz bir şekilde Güney Kore yapımı Parasite damgasını vurdu. Güney Kore yapımı film, 6 dalda Oscar‘a aday olup En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uluslararası Film, En İyi Orijinal Senaryo ödüllerini kazanarak herkesi şaşırttı. Ancak ABD başkanı Donald Trump, bu durumdan son derece rahatsız olmuşa benziyor.

Donald Trump dün gerçekleşen Colorado mitinginde kalabalığa, “Bu yılki Akademi Ödülleri ne kadar da kötüydü? Kazanan… Güney Kore’den bir film! Bu da ne demek oluyor?” diye sordu. Trump’ın bu çıkışı elbette “filmin kalitesine” bakılarak yapılmış bir tepki değil. ABD başkanı, çıkışının ardındaki gerçek nedeni de ortaya koydu.

donald trump parasite ile ilgili görsel sonucu

Trump sanattan ziyade, ABD’nin Güney Kore ile olan ilişkileriyle daha çok ilgileniyor ve film endüstrisinde de “önce Amerika” yaklaşımını kullanıyor. Trump sözlerine şöyle devam ederek sadede geldi; “Güney Kore ile ticaret konusunda yeterince sorunumuz var. Bunun da ötesinde, onlara bir de yılın en iyi filmi ödülünü mü veriyorlar? İyi miydi? Bilmiyorum.

2017’deki Oscar töreninde ünlüler ve ödül kazananlar, Trump karşıtı açıklamalar yapmıştı. Ardından Trump, 2018’deki ödül törenini tarihin en kötüsü olduğunu söyleyerek eleştirmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here