İsmiyle ya da şarkılarıyla karşılaştığımızda bir şekilde bizi eskiye götüren gruplar vardır. Onlardan biri de şüphesiz Düş Sokağı Sakinleri.

Murat Yılmazyıldırım ve Murat Çelik tarafından 1993 yılında kurulan grup, dağılıp birleşmelerle geçirdikleri yıllar içerisinde üç albüm çıkarıp 8 yıllık bir beraberlikten sonra yollarını tamamıyla ayırarak solo çalışmalarıyla müzik hayatlarına devam ediyorlar. İkili olarak ürettikleri şarkılar edebi ve müzikal olarak tamamen müzisyenlerin kendilerine ait dünyalarından dinleyicilerinin ruhuna uzanan bir yol izliyor. Albümlere değinirsek, kuruldukları yıl “Düş Sokağı” adlı ilk albümlerini piyasaya sürüyorlar. Grubun enlerinden sayılan “Sevdan Bir Ateş” parçası da bu albümdeki on iki parçadan biri. Sonrasında konserlerle geçen dört yılın ardından 1997’de “Yaşadıkça” adıyla ikinci albümlerini çıkarıyorlar. Albüm kayıtlarında da yaşanan tüm anlaşmazlıklara rağmen 1999 yılında ikili olarak jübile yaptıkları “Üç” albümü çıkıyor ve bu noktadan sonra kesin bir çizgide grup olarak üretimlerini sonlandırıyorlar.

Edebi olarak dinleyicisi tarafından genelde anlaşılmaz bulunan şarkılar, tüm kapalılığına rağmen içinde kaybolmanıza neden oluyor. Müziklerindeki dinginlik, varoluşsal sancılarımız için bir dinlenme arası olabiliyor.

Ayrı ayrı sevilmeye ve dinlenmeye devam edilseler de etkili oldukları dönemlerdeki dinleyicilerinin, birleşmelerini ve yeniden birlikte şarkılar üretmelerini beklediklerini de söyleyebiliriz. Fakat bu bekleyiş şimdilik uzun sürecek gibi görünüyor… Hayatın akışını ezgisel iniş çıkışlarıyla belli düzeyde bizlere sorgulatan ikilinin şarkılarını sizler için bir araya getirdik. Keyifle dinlemeler…

 

  1. Sevdan Bir Ateş
  2. Veremem Sana Acımı
  3. Hüzün Kovan Kuşu
  4. Gayret Et Güzelim
  5. Zindan Masalları
  6. Ayrılık
  7. Olmuyor
  8. Hep Böyle Mi Olur?
  9. Sen Yine Seni Sev
  10. Ölümler Çıplak Gelir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here