Doğum adıyla Stephen Demetre Georgiou. Rum bir baba ve İsveçli bir anneye sahip olan Cat Stevens 21 Temmuz 1948 Londra doğumlu şarkıcı ve söz yazarıdır.

8 yaşında anne ve babasının boşanmasıyla birlikte annesiyle İsveç’te yaşamaya başladı. 16 yaşında okulu bırakıp sanat okuluna girdi fakat bir süre sonra buradan da ayrıldı.

1960’larda ”I Love My Dog” ve ”Matthew and Son” şarkılarıyla başarıyı yakaladı. Gençlerin idolü haline geldi ve Cat Stevens ismini de bu dönemde aldı. 1966 yılında 60 milyondan fazla albüm satarak en etkili şarkıcı-söz yazarlarından biri oldu. Başarılı sanatçı müzikteki başarılarının yanı sıra hayatındaki arayışlar ve kararlarla da daha sonra adından sıkça söz ettirdi. 1968 yılında turneler, star yaşam biçimi ve iş yüküyle birlikte tüberküloza yakalandı. Aylarca hastanede yattıktan sonra bir süre kendini düşünce ve meditasyona adadı.

İyileşmesiyle dünyasına yeni bir bakış açısı getiren Cat Stevens derin bir müzikal dönüşüm geçirdi. 40 şarkı yazdı ve hayat tarzında köklü değişimler yaptı. Şarkı sözleri incelik ve sezgisel bir ayrıntı kazandı ve özel yaşamında da maneviyata yavaş yavaş yönelmeye bu dönemde başladı.

Müziğe dönüşü 1970’i bulsa da bu yıl içinde ”Mona Bone Jakon” ve ”Tea for the Tillerman” adlarında iki albüm çıkardı. Bu albümde en beğenilen şarkısı ise ”Wild World” oldu. 1971 yılında ise ”Teaser and the Firecat” albümüyle başarısına devam etti.

Müslüman Oluşu

Döneminin en başarılı pop şarkıcılarından biri olan Stevens servetine, şöhretine ve Londra’da yaşayan bir İngiliz olmasına rağmen bir türlü mutlu olamadı ve hayatında daima bir şeylerin eksikliğini hissetti.

1975 yılında yüzerken suların hırçınlaşmasıyla ölümle burun buruna geldi. O an Tanrı’ya onu kurtarması ve kurtulduğu takdirde hayatını hizmetine adayacağına dair dua etti. Ardından bir dalga onu kıyıya sürükledi. Bu olaydan sonra abisinden Kuran’ın bir kopyasını aldı ve 1977’de İslam’ı kabul ederek Yusuf İslam adını aldı.

Müslüman olan abisi Davud kaza yılında yani 1975’te Kudüs’e ziyarete gitmişti ve Mescid-i Aksa’dan, İslam’ın hissettirdiklerinden daha önce ona bahsetmişti. Bu aracılıkla Yusuf İslam aradığı dinin İslam olduğunu ve huzuru İslam’da bulduğunu söyledi.

”Pek çok manevi-ruhi yollardan geçmiştim. Ne yazık ki hiçbiri beni doyuramamıştı. Yönü olmayan bir kayık gibiydim. Fakat Kuran’ı okuduğum zaman, beni  öyle bir hal bürüdü ki, sanki o benim için var edilmişti, ben de onun için yaratılmıştım.”

”Yusuf’un Teslim Oluşu” adlı kitabında İslam’ı ve ona nasıl teslim olduğunu anlattı. Bu huzurla şöhretinin zirvesindeyken müziği bıraktı. Müzik aletlerini sattı ve plak gelirleriyle beraber mal varlığını da İslam’a adadı. Evlenip çocuk sahibi olduktan sonra Afrika, Asya ve Avrupa’da yardım girişimlerine başladı. 1983 yılında Kuzey Londra‘da bir Müslüman ilkokulu kurdu. 1990’ların sonlarında ise eşi Fawziah ile birlikte Balkanlardaki yıkıcı çatışmalara karşı ”Small Kindness’‘ı kurdu. 2000 yılından itibaren genç dinleyiciler için albüme yoğunlaştı ve Müslüman çocuklar için en bilinen CD’lerinden bazılarını çıkardı. Sık sık global sahne aldı ve vahşetlere, fanatizme ve savaşa karşı konuşarak barış çağrısında bulundu.

2003 yılında Almanya’da düzenlenen Uluslararası Dünya Ödülleri‘nde ”Dünya Sosyal Ödülü”nü aldı. Müziğe tam geri dönüşü ise 2006’da ”An Other Cup”ın yayınlanmasıyla oldu. Albüm Yusuf İslam’ın yumuşak sesini ve sözlerini özleyen dinleyicileri tarafından büyük ilgi gördü. 3 yıl sonra ise ”Roadsinger” adlı yeni bir albüm çıkardı.

Cat Stevens adıyla 15, Yusuf İslam adıyla 8 albümü bulunmaktadır.

Yusuf İslam eski hayranlarına şöyle sesleniyor;

”Duygularımı sizinle paylaşma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim ve Allah’tan dilerim ki siz de doğru yola gelesiniz. Müzik kalplerimizi bir araya getirmişti ve yıllarca ümitlerimizin dili oldu. Yine bir parçası olarak kalacak insanın, nasıl ölüm hayatın bir parçasıysa, nasıl ölümden sonra bir hayat varsa; tıpkı onun gibi müziğin ötesinde de bir dünya vardır.”

Hayatındaki eksikliği ve mutsuzluğu inançlarının peşinden giderek tamamlayan Yusuf İslam bugün hala pek çok yardım kollarında yardım sağlamakta ve 5 çocuk babası olarak huzurlu bir şekilde hayatına devam etmektedir.

İyi ki doğdun kadife sesli adam!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here