“Kısalınca Dik, Bitki Olsun” sloganıyla yola çıkan “Yeşeren Kalemler” doğaya sahip çıkan, çevreye daha duyarlı bir nesil yetiştirmek bilinciyle hareket eden, eğitim sürecinde karşımıza çıkmaktadır. Bu süreçte birim maliyetinin düşük olması ve etkinliğin sınıfta, evde veya akla gelen her yerde uygulanabilir olmasıyla çocuklara doğaya olan sorumluluğu aşılamayı hedefliyor.

Proje ilk etapta çocuklara; tohumun yeşermesini ve çiçek açmasını gözlemleme şansı vermesi, günlük sulama yapması gerektiği için sorumluluk bilinci oluşturmayı sağlaması, günlük sulama yapılmadığı ya da fazla sulama yapıldığında çiçek açmaması “hayatta her şeyin zamanında yapılması gerektiğini öğretecek” prensibi, hayatta emek verilmeden hiçbir şeyin olmayacağı ve emek verilmesi halinde ise bir tohumun canlanacağı düşünceleriyle yola çıksa da şimdilerde nikah şekerinden doğum günlerine kadar çok geniş alanlarda hediyelik olarak karşımıza çıkıyor.

Bioplastik temelli bu doğa dostu kalemlerin hedefleri arasında; sürdürülebilir, sağlıklı yaşam tarzını devam ettirebilmek, doğa dostu kullanım alışkanlıklarının yaygınlaştırmak, ekolojik yaşam bilgisinin yaygın bir şekilde anlaşılmasını sağlamak, çocuklarımıza ve gençlerimize ağaç dikme alışkanlığı aşılamak, tarımsal biyolojik çeşitliliğin korunmasını hedeflemek, hiçbir aşamasında çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen sürdürülebilir tarım yöntemlerini yaygınlaştırılmak,geleneksel süreçteki üretimleri korumak, insan gereksinimlerinin ekosistem döngüleri  ne uyum içinde yeniden tanımlanmak, doğal gereksinimlere denk düşen üretim ve tüketim modellerinin ve teknolojilerinin desteklenmesi ve uygulanmasıyla ilgili çalışmalar yapmak, bireyin doğa ve çevresi içerisinde yaşayabilmesi için bilgilendirilmesi ve becerilerini geliştirebilmesi gibi daha birçok amaç sıralanabilir.

Kalemler, üst kısmındaki suda erime özelliğine sahip kapsül içinde bulunan tohumlar sayesinde toprakla buluşturulduğunda çiçeğe veya sebzeye dönüşüyor. İçeriğindeki tohuma göre bu süre 14 ile 28 gün arasında değişiyor. Kekik, yeşil biber, turp, kadife çiçeği, roka, akşam sefası bu tohumlardan sadece bazıları. Kalemin bir tarafında “Yeşeren Kalem”, diğer tarafında ise seçtiğimiz bitki ismi yazıyor. Önce kullanıp daha sonra ekeceğiniz kalemler; tükenmez, kurşun, hilfiger gibi çeşitli tasarımlarıyla cüzi fiyatıyla ve tüm yeşilliğiyle doğa dostlarını bekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here