Bilim adamları küçük otonom botların, farelerde kanseri tedavi etmek için nanorobotların kanser hücrelerinin yok edilmesi için potansiyele sahip olduğunu gösterdiler.

Bu DNA nanorobotları kanserli tümörleri arayıp, kan kaynaklarını kesebilen, onları büzerek öldüren ve öldüren ilaçları enjekte ederek hücrenin ölmesini sağlayabiliyor.

DNA nanorobotlar, ilaç kullanımı için yeni bir konsept olarak görülüyor. Origami gibi kendi içine katlanıp daha sonra harekete hazır küçük bir makine gibi dağıtılmış ve programlanmış DNA’yı çalıştırarak görevini sürdürüyor.

Bu çalışmanın arkasındaki bilim adamları, insanlarda göğüs kanserine sebep olan tümörleri farelere enjekte ederek nanorobotları test ettiler. 48 saat içinde, botlar tümör bölgelerindeki damar hücrelerine başarılı bir şekilde tutularak, tümör damarlarında kan pıhtılaşmasına ve kan dolaşımının kesilmesine ve hücrelerin ölmelerini sağladı.

Dikkat çekici bir şekilde, botlar, vücudun diğer bölümlerinde pıhtılaşmaya/metastaz durumuna sebebiyet vermeyerek, sadece hedef belirlenen kanserli hücreler dışında vücudun herhangi bir yerinde kanserli hücre oluşumuna rastlanmadı.

Her ne olursa olsun, bu kanser araştırmalarında büyük bir gelişmedir. Kanser hücresine girmek, her hücrenin yok edilmesi için kemoterapiyi kullanan mevcut yöntemler, genel olarak hastayı hırpalayıcı olarak görülüyor. Hedeflenen ilaçların kullanılması, kan tedariğini kesmek ve kanseri yenmek ve hücreleri öldürmek kadar kesin değildir. Bu yeni teknik yakın gelecekte insanlar üzerinde kullanım için onay alırsa, hastalıkla uğraşanlar üzerinde etkileyici etkilere sahip olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here