Beyaz perdede, televizyon ekranında yaratılan güçlü kadın karakterlerin önemi çok ama çok büyük.

Bu listede birbirinden çok farklı kadınlar göreceksiniz. “Güçlü olmak” derken sadece fiziksel bir güçten bahsetmiyorum. Asla pes etmeyen, yenik düşmeyen, hiç ağlamayan yapay karakterleri de kastetmiyorum. Gücünü apayrı yeteneklerinden alan kadınlarla dolu bir liste derlemeye çalıştım.

Peggy Olson – Mad Men

Erkeklerin egemenliğinin buram buram hissedildiği bir alanda, zekasıyla, azmiyle yerini bulan bu güçlü kadın için dizi dünyasının efsanelerinden biri desek abartmış olmayız herhalde. Elizabeth Moss‘un canlandırdığı Peggy Olson, bu listede olmayı sonuna kadar hakediyor.

Donna Paulsen – Suits

Diziye Harvey Specter‘ın sekreteri olarak başlayan Donna, kıvrak zekası ve izlemeye doyamadığımız diyaloglarıyla dizinin en öne çıkan karakterlerinden.

Phoebe Buffay – Friends

Bu tarz bir liste için çok geleneksel bir seçim değil belki ama bence Friends’in Phoebe’si çok güçlü bir karakter. Kendisi olmaktan asla çekinmiyor, izlediğimiz süre boyunca orijinal kişiliğini, otantik benliğini saklama ihtiyacı hissetmiyor, kimse için değişmiyor, toplumun yarattığı o daracık normalite kalıbına sığmaya çalışmıyor. Bence kendi olma cesaretini gösterebilmek bir insanın sahip olabileceği en büyük güçlerden biri.

Annalise Keating – How to Get Away with Murder

Zekâsı ve iş bitiriciliğiyle güçlü bir kadın deyince akla ilk gelen isimlerden biri tartışmasız How to Get Away with Murder’ın hukuki dehası Annalise Keating. Bu harika karakteri Oscarlı aktris Viola Davis‘in inanılmaz performansıyla izlemekse ayrı bir keyif.

Cosima Niehaus – Orphan Black

Tatiana Maslany‘nin dizide hayat verdiği onlarca karakterden biri Cosima. Gücünü zekâsından alıyor. Çok zeki bir bilim insanı olmasının yanı sıra dizi boyunca sağlık sorunlarıyla en çok cebelleşen, belki bu klon projesinin en çok zarar verdiklerinden biri ama her daim soğukkanlılığı ve iş bitiriciliğiyle grubun bel kemiği, başlıca dayanağı olarak gördük onu.

Leslie Knope – Parks and Recreation

Güçlü bir kadın olmak için duygusuz, ikili ilişkilerde başarısız biri olmamak gerektiğini kanıtlayan bir karakter Leslie. İşine bağlı, değerleri olan ve her şeyden önemlisi her daim inançlı kalmayı başaran; izlediğim en iç açıcı, en pozitif ve en sevgi dolu karakter belki de. İş bitiriciliği, sarsılmaz inancı ve sevgi dolu kalbi onu çok güçlü bir kadın yapıyor ve bu listede olmayı sonuna kadar hak ediyor.

Raven Reyes – The 100

The 100, içinde çok fazla güçlü kadın karakter bulunduran bir dizi oluşuyla öne çıkıyor. Bu listeye The 100’dan girebilecek birçok kadın karakter olsa da, Raven benim için öne çıktı. Dizinin karanlık dünyasında hem zihnen hem bedenen en çok sınanan karakterlerden Raven Reyes. Pes etme noktasına ne kadar yaklaşsa da içindeki güce tutunmayı her daim bildi. İzlediğimiz sezonlar boyunca zekâsıyla, mekanik konulardaki yeteneğiyle, kendine olan sonsuz güveniyle grubun en büyük dayanaklarından biri oldu. Kendi zekâsının ve yapabileceklerinin farkında olan Raven, benim için dizinin en güçlü kadınlarından biri.

Kadınların güçlerini fark etmesinde, küçük kız çocuklarının güçlü ve kompleks kadınları idealize etmesinde televizyonun, sinemanın etkisi çok büyük. Hem ülkemizde, hem de dünyada bu örneklerin artması ve her kadının içindeki gücü fark etmesi dileğiyle!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here