Bu nasıl bir beta süreciydi! Bu beta diğerlerinden çok farklıydı. Karşılaşacağım şeyden tamamen habersizdim, tadı kaçmasın diye kesinlikle ön araştırma yapmadım. Oyun hakkında da bir umudum yoktu açıkçası. Sadece gelince görürüm dedim. Gördüğüm şey beni tatmin etti!

Bugün sizlerle Disintegration konuşacağız. Disintegration bir FPS oyunu. Ancak bildiğiniz türden bir oyun değil. Yepyeni bir tat. Kendisi Halo’nun kreatif direktörü, Marcus Lehto’nun da içinde bulunduğu, V1 Interactive tarafından geliştirilmiş. Bu yılın Nisan veya Mayıs aylarında çıkması planlanıyor. Oyun henüz kapalı beta sürecinde. Bu beta sürecinde de oynama fırsatına erişmiş olarak size oyunu anlatmakla yükümlüyüm!

O halde, başlayalım!

Disintegration, Nasıl Bir Oyun?

Yazı başında da dediğim gibi, bu bir shooter oyunu. Ancak aynı zamanda da öyle değil. Oyun içerisinde oynadığınız karakterin içinde bulunduğu gemiyi yönetiyorsunuz. Aşağı tarafta da sizin emrinizde birkaç birim var. Siz havada süzülüp karşınıza gelen rakiplerinizi vurmaya çalışıyorsunuz. Zeminde yaya olarak yürüyen birimler de, sizin emirlerinize göre hareket ediyor ve savaşıyor.

Birimleriniz sizin için kapılarınızı açıyor, belli takım nesnelerle etkileşime geçiyor ve savaşıp kendilerine has özel hareketlerini kullanıyorlar. Siz de üst tarafta geminizle pata küte savaşırken, alt taraftaki birimlerinizi stratejik şekilde yönlendirmeye çalışıyorsunuz.

Oyunun iki modu var. Biri rakip takımın bölgesini ele geçirmeye yönelik, diğeri ise size korunması için verilen çekirdekleri korumayı gerektiriyor. Bu iki mod size, Team Fortress veya Overwatch gibi oyunlardan tanıdık gelse de oynanış açısından bariz farklar mevcut.

Disintegration’da, siz ve yönettiğiniz birimlere tayfa deniyor. Bir takım oyunu olan bu oyunun maçlarında, 10 tayfa oluyor. Seçtiğiniz tayfanın farklı silah ve özel atakları olduğundan, takım olarak hareket etmek burada da önemli. İyi bir takımla kazanbilirsiniz de, kaybedebilirsiniz de!

Betadan Yeni Çıktın! Sence Bu Oyun Tutar Mı?

V1 Interactive’i ilk duyuşum. Ancak bu oyunun dağıtımcısı Private Division. Bu nokta önemli çünkü bu abilerimiz bize Ancestors:The Humankind Odyssey ve The Outer Worlds’ü getirmiş. Bu oyunun farklı atmosferi de bana güven verdiği için bir bakılmasından yanayım.

Tasarımları ve oyun mekaniği benim hoşuma gitti. Overwatch ve Team Fortress’ın ortaya çıkardığı yeni FPS türüne, ek mekanikler eklemiş. Oynanışa farklı bir seviye taşınmış. Yenilikçi fikirlerin her zaman oyun sektöründe bir artısı olduğunu düşünürüm. Benim kaygım tamamen tanıtımından yana. Bu oyunun niş bir kitle elde edeceğini düşünüyorum.

Ancak gönül ister ki, biraz Twitch gibi platformlarda bu oyunun yayını dönsün. Çünkü oynamasını bir kenara atın, izlemesi de aşırı keyifli oyunun. Bakalım insanlara bu kadar erişebilecek mi? Ben tamamen pusuya geçtim, oyuncuların Disintegration ile karşılaşacağı günü bekliyorum.

Okurlarımın da, mümkün mertebe bu oyuna bir göz atmalarından, az da olsa bu oyunun akıbetini takip etmelerinden yanayım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here