Bildiğiniz bir şarkıyı farklı bir sesten dinlediğinizde size bambaşka duygular hissettirebilir. Belki de bazı şarkıların orijinal tarzları size uymazken, farklı tarzda müzik icra eden başka bir sanatçının yorumu şarkıyı size sevdirebilir. Böyle hisler uyandırabilecek, az bilinen başarılı coverları bir araya getirdiğimiz listenin ikincisi ile karşınızdayız. Bildiğimiz ve sevdiğimiz şarkıların farklı yorumları ile sizi baş başa bırakıyoruz ve keyifli dinlemeler diliyoruz.

İlk listeye de göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

1. Neyse & Onur Özdemir – Yeniliğe Doğru 

Muhteşem sözleri Mevlana‘nın yazdığı Yeni Şeyler şiirine ait olan, kusursuz bestesi ise Arto Tunçboyacı tarafından yapılan, her seste ayrı bir tat bulan şarkı. Efsane sanatçımız Sezen Aksu‘nun 1995 senesinde çıkardığı Işık Doğudan Yükselir albümünde Onno Tunç‘un düzenlediği şarkı bambaşka bir etkiye sahip. Sevilen Neyse grubu ve Sakin grubunun eski solisti Onur Özdemir de şarkıyı bambaşka bir güzellikte yorumladı. Ayrıca şarkının yine çok başarılı Manuş Baba yorumunu da buradan dinleyebilirsiniz.

2. Burcu Tatlıses – Seninle Başım Dertte

Yıllardır dinlenen klasikleşmiş besteleriyle, ülkemizin en önemli müzisyenlerinden olan Selami Şahin‘in 1983 senesinde çıkardığı aynı isimdeki albümüne ait olan şarkı, sözleriyle aşkı en güzel anlatan eserlerden. Daha önce keşfedilmeyi Bekleyen 10 Muhteşem Türkçe Şarkı – 5 listemizde Bir Tek Seni Sevdim adlı şarkısını paylaştığımız başarılı müzisyen Burcu Tatlıses akustikhane’ye katılarak şarkıyı tekrar yorumladı. Duruluğuyla içimize işleyen sesiyle dikkat çeken sanatçının coverının Soundcloud üzerinden paylaştığı versiyonunu da dinlemenizi tavsiye ediyoruz. Şarkının Selami Şahin tarafından seslendirilen orijinal halini de buradan dinleyebilirsiniz.

3. Açık Seçik Aşk Bandosu – Sen Bir Aysın

Tüm yorumlarıyla boğazlarda düğüm bırakan bir şaheser. Her şeyiyle gerçek bir sanatçı olan Rüştü Asyalı bu muhteşem besteyi 1971 senesinde yaptı. Hatırlayınca yüzümüzde bir tebessüm bırakan Keloğlan filminde çalan eser, yıllardır çok sayıda müzisyen tarafından yorumlandı. Aykırı ve eğlenceli bir grup olan Açık Seçik Aşk Bandosu da şarkıyı kendine özgü bir biçimde yorumlamış ve oldukça başarılı olmuş. Şarkıyı Rüştü Asyalı’nın sesinden buraya tıklayarak dinleyebilirsiniz.

4. Tucinella – Güneşim

Fatih Akın tarafından 2000 senesinde çekilen, mutluluk katsayınızı artıracak film In July’de çalan şarkı sahnenin de başarısıyla akıllara kazındı. İdil Üner‘in filmin soundtrack albümü için seslendirdiği eser söz ve bestesiyle çok özel bir parça. Kendi deyimiyle bir çok ”cover değil, uyarlama” şarkısı bulunan genç müzisyen Tuğçe Korkmaz şarkıyı oldukça güzel yorumlamış. Şarkının İdil Üner yorumunu da buradan mutlaka dinlemelisiniz.

5. Zafer Cınbıl – Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun

Üzerine söylenecek çok şey olan ama kelimelerden öte hissettirdikleriyle size kendini anlatan bir eser Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun. Bestekar Avni Anıl tarafından bestelenen, sanat güneşimiz, efsanemiz Zeki Müren‘in 1989’da çıkardığı bu şarkı çok sayıda sanatçı tarafından yorumlandı. Değerli müzisyenimiz Zafer Cınbıl’ın kadife sesiyle birleşen yorumu bambaşka bir tada sahip.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here