Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
101

Şarkılarıyla listelerde hep üst sıralarda yer almış; gitardansa, klavyeyi ön planda kullanmış İngiliz alternatif rock grubu Keane. Zamanı aşan şarkıları ve sözleriyle her dinleyenin kendinden bir parça bulduğu başarılı bir grup. Gelin, birlikte bu grubun neler başardığına bir göz atalım!

1995 yılında, grubun şimdiki piyanisti, geri vokali ve aynı zamanda söz yazarı Tim Rice-Oxley, bateristi Richard Hughes ve 2001 yılında grubu terk edecek olan elektro gitaristi Dominic Scott, en sevdikleri gruplar olan Beatles, U2 ve Oasis parçalarını coverladıkları “Lotus Eaters” adında bir grup kurdular. Ardından 1997 yılında Tom Chaplin’in gruba katılmasıyla, birçok şey değişti. Öncelikle grubun ismi “Cherry Keane” olarak değiştirilmiş, ardından da “Keane” olarak kısaltılmıştı ve Rice-Oxley vokaldeki yerini Chaplin’e bırakıp grubun piyano ve geri vokal üyesi olarak devam etmişti.

1999 yılının sonlarına doğru grup, ilk single’ları olan “Call Me What You Like” ı yayınladı. Daha sonra 2001 yılında ikinci single olan “Wolf at the Door” yayınlandı. Bu iki single, gençler arasında çok sevilse de grup yeterli başarıya ulaşamadı. Bunun üzerine grubun elektro gitaristi olan Dominic Scott ekonomi eğitimini sürdürmek için gruptan ayrıldı.

Aralık 2002’de, önceki yıllarda Coldplay’i de keşfetmiş olan Simon Williams gruba ilk ticari single çıkartmayı teklif etti. Mayıs 2003’te ise “Everybody’s Changing” single’ı raflarda yerini aldı. Ardından gelen “This Is The Last Time” single’ıyla birlikte ise iyice tanınmaya başladılar. 2004 yılının Ocak ayında Keane, BBC’nin 2004’ün Sesi anketinde 2005 yılında başarıya ulaşması en muhtemel grup seçildi. ArdındanSomewhere Only We Know” single’ı listelerde 3 numaraya yükselirken, yeniden yayınlanan “Everybody’s Changing” 4 numarada yerini aldı. Mayıs 2004’te ilk albümleri olan Hopes and Fears yayınlandı ve ilk dünya turnelerine çıktılar. Albüm, 2004 yılında İngiltere’de en çok satan ikinci albüm oldu. Ardından gruba 2005 yılında, British Phonographic Industry tarafından en iyi İngiliz Albümü dalında ödül verildi. Bu albümün birer parçası olan “Bedshaped” ve “Bend and Break” ise daha sonra single olarak yayınlandı.

Grup ikinci albümleri Under The Iron Sea‘nin kayıtlarına, çıktıkları ilk turnenin ortalarında başlamıştı. Albümün öncü parçası “Is It Any Wonder?” albüm yayınlanmadan önce single olarak çıktı. 2006 yılında ikinci albümleri dünya çapında yayınlanmadan bir ay önce ise grup ikinci turnesine çıkmıştı bile. Albüm, yayınlandıktan sonraki iki hafta boyunca İngiliz Albüm Listeleri‘nde ilk sırada yer aldı. Daha sonra albümden “Crystal Ball“, “Nothing In My Way” ve “A Bad Dream” single olarak yayınlandı. 

2007 yılında, turnede ekibin rodisi olan Jesse Quin’in bas gitarla gruba eşlik etmesi sonucunda grubun diğer üyeleri daha sonra üçüncü albümleri Perfect Symmetry‘de bas gitarla kendilerine kayıt esnasında da eşlik etmesi için Jesse Quin’e teklifte bulundular ve kendisi, hem albümde hem de bu albüm için çıkılan turnede grupla birlikte çaldı. Quin, daha sonra grubun daimi üyesi haline geldi. Perfect Symmetry, Ekim 2008’de piyasaya sürüldükten sonra İngiltere listelerinde yine birinci sırada yerini aldı. Aralık ayında ise hayranlarınca oylanarak Yılın En İyi Albümü seçildi.

2009 yılının Nisan ayında Abbey Road Stüdyosu’ndan, (The Beatles’ın tarihi ilk uluslararası uydu yayınını gerçekleştirdikleri stüdyo) canlı 3D yayın gerçekleştirdiler ve bununla birlikte tarihe 3D yayın yapmış ilk grup olarak geçtiler. Hatta hayranlarını kendi 3D gözlüklerini yapmaları için teşvik bile ettiler. Ekte gördüğünüz resim grubun internet sitesinden alınmıştır.

TALİMATLAR

  1. Gözlüklerin üç bölümünü (sol/sağ ve ön kolu) kesin.
  2. Kırmızı ve Mavi göz parçalarını kesin.
  3. Kırmızı ve Mavi renkli selofan kağıtlarını gözlüğün arkasına sol gözünüz kırmızıyla, sağ gözünüz ise maviyle denk gelecek şekilde yapıştırın ya da bantlayın. Mavi ya da kırmızı şeker kağıtları da işe yarar.
  4. Kulakçıklar üzerindeki kanatları katlayın ve gözlüğe bantlayın ya da yapıştırın.
  5. Yapıştırıcı kuruyunca gözlüklerinizi takın ve geriye yaslanıp 2 Nisan’da keanemusic.com adresindeki canlı 3D yayınımızı bekleyin.

Grup 2010 yılında Night Train adıyla bir EP yayınladı ve yine şaşırtmayarak dördüncü kez listelerde ilk yerini aldı. Albümün diğerlerine göre daha az şarkıya sahip olması nedeniyle, bir röportajda Tim Rice-Oxley albüm için “hemen hemen albüm” tabirini kullanmıştır.

2012 yılında Strangeland albümüyle öne çıkan grubun konserlerine olan talep inanılmaz derecede arttı. Öyle ki biletler dakikalar içerisinde tükeniyordu. Grup bu albümdeki “Silenced By The Night“, “Disconnected” ve “Sovereign Light Cafe” parçalarını single olarak da yayınlamışlardır.

2013 yılında, grup üyelerinin kendi projeleri için yollarını tamamen olmasa da ayıracağı ve birlikte çıkardıkları son The Best of Keane albümü yayınlanmadan önce, albümde daha önce hiç duymamış olduğumuz “Higher Than The Sun” ilk single olarak çıktı. Daha sonra albümün ikinci ve son yeni şarkısı “Won’t Be Broken ikinci single oldu. 

Grup üyeleri tamamen yollarını ayırmış olmasa da birlikte başka bir albüm yapmadılar. Ancak Keane, şarkıları ile asla gönüllerden ve akıllardan silinmeyecek başarılara ulaşmıştır. Bu yüzden şarkıları hiçbir zaman eskimeyerek, ilk günkü gibi dinleyicisine ulaşmaktadır. İşte sizin için birkaç canlı performans!

 

 

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
101

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here