Filmleri eskise de dinlemekten vazgeçmediğimiz film müzikleri her zaman başucumuzda, bize kendilerini hatırlatmayı ihmal etmiyor.

Vazgeçemediğimiz film müziklerinden bazılarını hatırlatmak amacıyla hazırladığımız bu yazı da gelin listeye birlikte göz atalım;

1. Everything I Do – Brian Adams

1991 yapımı olan ve başrollerinde Kevin Costner ile Alan Rickman‘ın yer aldığı Robin Hood: Prince of Theives filmi, sinema alanında unutulmaz filmlerde yer aldığı kadar Brian Adams‘ın seslendirdiği Eveyrthing I Do şarkısıyla da, hafızalardaki yerini koruyor. Şarkı günümüzde bile klasikler arasında yer alıyor.

2. My Heart Will Go On – Celin Dion

DVD’lerin, VCD’lerin olmadığı zamanlarda, filmleri izlemek için hala sinemaya gittiğimiz dönemde, elimizdeki tek şey filmlerin müzikleri idi. O dönem, Titanic filmine sinemada 6 kez gitsem de, filmin havasına girmek için, sahneleri hatırlamak için bu şarkıyı arka arkaya kaydedip dinlediğimi hatırlıyorum. Neredeyse şarkıyı seslendirmeyi kabul etmeyen Celin Dion, hem Titanic filminin kaderinde hem de kendi müzik kariyerinde inanılmaz bir yer edindi bu performansla.

3. Paint It Black -Rolling Stones

Klasik de olsa bazı şarkıları dinlemekten sıkılabiliyoruz ama bu şarkıyı dinlerken asla sıkılmıyoruz. Rolling Stones‘un Şeytanın Avukatı filmine eşsiz bir kimlik kattığı Paint It Black parçası, ne zaman kulağımıza çalınsa, hemen hemen herkes üzerindeki etkisi aynıdır. Rock müziğinin temel tarzını barındıran şarkı, günümüz film müziklerine taş çıkartacak mertebeye sahip.

4. I Will Always Love You – Whitney Housten

Dillere destan bir diğer film ve bir diğer film müziği. Bir dönem bütün düğünlerin ilk dans müziği olarak bizi bezdirse de, En İyi Film Müzikleri kategorisinde önemli bir yere sahip olduğunu inkar edemeyiz. Whitney Houston ve Bodyguard‘ından esinlenerek senaryosu yazlan Bodyguard filminin en unutulmayan eserlerinden birisi I Will Always Love You. Üzerine Kevin Costner‘ın da performansı eklenince şarkı, film ile birlikte mükemmel bir bütünlük sağlamakta. Whitney Houston her ne kadar sesi ve yeteneği ile müzik sektöründeki başarısını camiaya unutturmasa da, I Will Always Love You şarkısının kariyerine katkısını unutmamak lazım.

5. El Tango De Roxanne – Moulin Rouge

Orjinalinin, The Police tarafından performanslanan Roxanne şarkısının tango versiyonuna Kırmızı Değirmen filminde rastlıyoruz. Gerek filmin teması, gerek Ewan McGregor ve Jacek Koman‘ın performansı ile parça çok daha farklı bir tarz kazanıyor ve gerçekten başarılı bir film müziği olarak niteleniyor.

6. Rock is Dead – Maryln Manson

The Matrix filminin film müziklerinin başarısı günümüzün hala dinlenen şarkılarından kendini gösteriyor. Baştan sonra dinlendiğinde filmi izleme hissi veren bir diğer albüm ise The Matrix’in film müzikleri. Rock is Dead ise, filmin ruhu başarılı bir şekilde yansıtan parçalardan birisi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here