Sizler için daha önce dört bölümlük orijinalleri kadar sevilen cover şarkılar listesi hazırlamıştık. Yabancı parçalardan oluşan bu yazı dizimize kısa bir mola vererek, bu hafta Türk rock grup ve sanatçılarından seçkiler sunmak istedik.

Listedeki şarkıları gördüğünüz an nakaratı mırıldanmaya başlayacağınızı biliyoruz. Yıllar geçse de üstünden kalplerimiz bu şarkıları unutmuyor. Gelin bu sefer de bizimle birlikte bu şarkılara eşlik edin!

1- Duman – Her Şeyi Yak

Sezen Aksu şarkısı olan Her Şeyi Yak, bir dönem gençliği tarafından Duman grubu ile ezberlendi. Şarkının çıktığı dönemlerde ergenlik çağında olanlarımız sebepsiz aşk acısı bile çekti. Bazıları ise hoşlandığı kişiyi okulda her gördüğünde bu şarkıyı tekrar tekrar hatırladı. Aradan geçen yıllara rağmen “Her Şeyi Yak” her Duman konserinde hep bir ağızdan coşkuyla söylenen parçaların ilk sırasında yer almayı başardı.

2- Kargo – Yıldızların Altında

“Benim gönlüm sarhoştur yıldızların altında” dizesini elbette ki Kargo’dan önce de duymuştuk. Belki 2005 yılına kadar demode ya da nostalji olarak gelen bu şarkıyı Koray Candemir söyleyince bir yangının külü yeniden yakılmış oldu. Biz şarkının bu versiyonunu kesinlikle daha çok seviyoruz.

3- Mor ve Ötesi – Sevda Çiçeği

Dünya Yalan Söylüyor adlı Mor ve Ötesi albümünde yer alan bu şarkı, gitar riffleri ve Harun Tekin’in vokaliyle içimize işledi. Bir Fikret Kızılok şarkısı olan Sevda Çiçeği, Türk rock tarihindeki en başarılı coverlar arasına adını altın harflerle yazdırmıştır.

4- Athena – Köpek

Nirvana’nın Breed şarkısından dilimize uyarlanan Köpek, Athena’nın İt adlı albümünde yer alan bir şarkıdır. Şarkı coverdan ziyade Türkçe sözlü bir düzenleme diyebiliriz; çünkü şarkı girişinden bitimine dek aslı gibidir. Breed ve Köpek arasında bir tercihte bulunmak bizim için zor, zira ikisinin yeri de apayrı. Yalnız şu bir gerçek ki; Nirvana’nın bu şarkısı rock gruplarımız içinde en iyi Athena tarafından yorumlanabilirdi.

5- Ogün Sanlısoy – Ben de Özledim 

Şu an 20’li yaş ortalarında olanlarımızın ebeveynleri bu şarkıyı Ferdi Tayfur’dan dinledi. Bizlere bu şarkıyı sevdiren ise Ogün Sanlısoy oldu. Kabul edelim birçoğumuz orijinalini baştan sona dinlemedik bile. “Ben de Özledim” coverı şüphesiz ki aslının yerine geçen en başarılı rock coverlarından biridir.

6- Metin Türkcan ft. Şebnem Ferah – Dilek Taşı

Dilek Taşı çoğu rock konserinde grupların playlistinde yer alan bir parça haline dönüştü. Gülden Karaböcek’in meşhur olmasında önemli bir yere sahip olan şarkıyı, Metin Türkcan soloları ve Şebnem Ferah vokaliyle de dinlemeyi çok sevdiğimiz kesin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here