Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

Dünyamız çok hızlı şekilde globalleşmekte ve bu globalleşme insanları bireysel olarak değil de bir topluluk olarak analiz etme imkanı tanıyor. Bu topluluklar ise genellikle ideolojilerine göre ayrılan topluluklar oluyor. Genellikle dinledikleri müzik tarzı, siyasi ideolojileri ya da izledikleri film türü onları ortak paydada birleştiren unsurlar. Bunun gibi ortak paydalar insanlara bir aitlik hissiyatı tattırırken bir yandan da onların kişiliğini belirliyor. Saydığım kategorilerin içinde bulunan müzik de aslında insanın kişiliğini belirleyen en önemli faktörlerden biri. Öyle ki bazen insanların dinledikleri türler kişilik analizlerinde önemli bir rol taşıyabiliyor. Müzik bazen sadece kimliğimiz halini alabiliyor. Kulaklığınızda çalan bir şarkı yaşadıklarınızı, düşüncelerinizi ve hissettiklerinizi özetler nitelikte olabiliyor. Bu düşüncelerin de var olması ile birlikte bizimle aynı müzikleri dinleyip aynı düşünceleri paylaşan insanları arama durumu doğuyor ve işte bu durumda da dinlediğimiz müziklerin modaya olan yansıması ile oluşan tarzlar bize yardımcı oluyor. Sırf Metallica tişörtü ya da Yeezy marka bir ayakkabı giydiği için birine karşı oluşan sıcaklığınız var ya işte tam ondan bahsediyorum. Grunge, rap, metal, rock, caz, blues… Her müzik tarzının kendine göre bir moda anlayışı var. Her moda anlayışının da ayrı bir hikayesi…

Birçok önemli müzisyen müziğinin yanı sıra birçok anlayış getirdi. Bu bazen bir fikir bazen bir davranış bazen bir dans olsa da dinleyici en çok müzisyenlerin giyiniş tarzları ile ilgileniyordu. Dinleyicinin kıyafet konusunda örnek alması sadece bir kıyafet parçasının farklı katlanışının taklidi ile bazen de bir aksesuarın kullanışı ile başlasa da dinleyici müzisyene ya da müzik türüne kendini kaptırdıkça o türün ya da müzisyenin moda anlayışını iyice benimseye başlıyordu. Gündelik hayatta çalışan ya da belli yargılar içerisinde bulunan yetişkinlerde bir kıyafet uygulaması olduğundan genellikle dinlenilen müziğin modaya yansıyışı genç dinleyici kitlesinde oluyordu. 60’lı yılların çiçekli ve renkli Rock’n Roll’u ve 80’li yıllarda esen Rock’n Roll rüzgarı ile birlikte değişen saç stillerinden giyilen deri ceketlere, takılan bandana ve güneş gözlüklerine kadar benimsenen bir tarz varken 90’ların grunge gençliği salaş ama renkli kıyafetleri ve alışılmadık aksesuarları ile kendini belli edebiliyordu. Bu belli etme sayesinde de kendi kafasında olan insanlarla daha kolay samimiyet ve sıcaklık kurabiliyorlardı. Belki de sırf bir kişinin giydiği Led Zeppelin tişörtü uzunca yıllar süren bir dostluğun başlangıç nedeni olmuştu. Kim bilebilir…

Şimdi biraz daha müzik tarzlarının ve ikon müzisyenlerin modaya olan yansımasını irdeleme zamanı. Yıl 1960, ”Savaşma, seviş!” sloganı ile barışın savunucusu olan hippilerin en büyük müzisyenlerinden biri şüphesiz ki Janis Joplin olmalı. Bileğinden neredeyse dirseğine kadar olan bilezikleri, kolyeleri ve ikonik gözlükleri ile kendisi aynı zamanda hippilerin moda ikonu haline gelmiş bir isim.

Daha önce ufaktan bahsettiğim grunge gençliğinin moda ikonu tabii ki Kurt Cobain‘den başkası değildi. Salaş, yırtık ya da yamalı kotları, oduncu gömlekleri, sarkık kollu hırkaları, uzun sarı saçları, davranışları ve tabii ki o ikonik gözlüğü ile birlikte hala günümüz grunge kitlesinin giyinişine yön vermekte olan bir isim.

Günümüz alternatif rock dinleyicilerinin bir moda ikonu var ise o da kesinlikle Alex Turner‘dır. Gömlek ve deri ceket her zaman onun üstünde bir başka dururken dinleyicilerin de bu tarzı örnek almamalarını beklemek aptallık olurdu.

Metal ve Rock’n Roll için ise tek bir isim söylemek cidden çok zor bir durum. Ancak günümüz metal dinleyicisi geçmişten gelen grup tişörtü, deri bileklik ve patchlerin bulunduğu kot ceketlerden vazgeçmiş değil. Dinledikleri müzik ve müzik grupları ile bu kadar bütünleşen başka bir kitle olduğunu hiç zannetmiyorum.

Rap’te bulunan moda anlayışını ise ikiye ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Bol pantolon, bol tişört, basketbol ayakkabıları ve keplerin bulunduğu bir tarzı sürdüren eski okul anlayışı ve günümüzde Trap ve mumble rap ile gelişen hype kültürü. Hype kültürü ciddi anlamda çok farklı bir kültür. Günümüzün pahalı markalarının kıyafetlerinin sokak kültürü ile inanılmaz estetik kombinasyonun aksesuarlar ile süslendiği bu kültüre pek çok rapperın tasarım konusunda destek olsa da Rap’in tek bir moda ikonu var. O da tabii ki Kanye West. New York Moda Haftası’nda ilk kez tanıttığı Yeezy markası ile bir tasarımcı kimliğine bürünen West’in işini hakkı ile yapmadığını söylesek yalan olur.

Punk ise doğası gereği en aykırı tarza sahip müzik olsa gerek. Değişik saç şekilleri, farklı ve uyumsuz ancak estetik kombinler ile punk dinleyicisini 10 metre uzaktan kolayca tanıyabilirsiniz.

Bunca tür arasında kendi içinde bulunduğu müzik türlerinden sıyrılarak tam bir moda ikonluğu üstlenen üç büyük isim daha mevcut. Michael Jackson, David Bowie ve Freddie Mercury. Bu üç isim sahne kıyafetleri ile isimlerini moda dünyasına bir ikon olarak yazdırmış bulunmakta.

Görüldüğü üzere aslında müzik ve moda ayrılmaz bir ikili. Kişinin kendisini dışa vuruşu. Belki pahalı belki ucuz kıyafetlerle ancak kişiyi yansıttığı sürece hiçbir sorun yok. Günümüzde beyaz yakalardan kurtulup böyle bir çeşitliliğin içinde bulunmak gerçektençok güzel bir duygu.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here