“Güneş doğar, güneş batar, bir gün ne kadar hızlı geçer bilmem
Bir fotoğraf o anın ne kadarını saklar, bilmem.”

Alternatif müziğin gelişimi hızla devam ederken, bu kalabalığın arasından bir isim bize göz kırpıyor. O kalabalığı aşabilmek, aşıp sesiyle iliklerimize kadar dokunabilmek ise epeyce zor bir eylem. Sakinliğiyle, müziğiyle ve kendi tarzıyla bir bütün olabilmek… Bu ise ilkinden bile daha zor. Şimdi bu anlatılanların hepsini tek tek topluyoruz ve karşımıza tek bir isim beliriyor: Gözleri aşkla gülen bir Nilipek!

80’li yılların İzmir’indeyiz. Burada bir kız çocuğu dünyaya geliyor, takvimler tam olarak 1988’i gösterdiğinde. Bu kız çocuğunun müzikle buluşması ise hiç gecikmiyor ve lise yıllarından itibaren başlıyor kendi şarkılarını yazmaya. Ama o zamanlar bu şarkıları yayımlamaya, paylaşmaya biraz çekimser yaklaşıyor. Hal böyle olunca lisans eğitimi için bambaşka bir alana yöneliyor. Boğaziçi Üniversitesinde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü bitiren Nilipek, ardından Maastricht Üniversitesi‘nde Biyolojik Psikoloji okumaya başlıyor. Yani sesindeki ve şarkılarındaki bir küçük tatlı huzuru aldığı eğitim dalından mı geliyor dersiniz? Bu yıllarda müzikten, sesinden ve şarkılarından ise hiç geri kalmıyor. Müzik her neredeyse, oda oradaydı tüm bu zaman boyunca. Girilip çıkılan gruplar, yeniden yorumlanan o muhteşem cover’larla ise bir anda alternatif müzikte kendini belli etmeye başlıyor. “Sabah” isimli ilk albümünü de yayımladıktan sonra onu tutabilene aşk olsun. Albümün en gözde şarkılarından biri olan Kınalıada’yı da bir kliple taçlandırıyor ve bununla birlikte her şey tamamlanıyor. Yavaş yavaş ilerlediği bu yolda yanına oldukça sadık bir hayran kitlesi iliştiren Nilipek, adından sıkça söz ettirmeye başlıyor. Bu başlangıçtan sonra bir daha o tahtı hiç bırakmıyor ve dinleyicilerinin kalbinde büyük bir yere sahip oluveriyor.

“Işıklar yanar, ışıklar söner, gözler kapanır mı bilmem Rüyalarda ağlayan insanlar nasıl uyanır bilmem.”

Müzik, kimine göre kendini dağıtmak iken kimine göre kendini toplamaktır. Bazen en mutlu anların sembolü, bazen sadece dibe vurulan anıların hatırlatıcısıdır. Müzik; kişiye göre, anlara ve zevklere göre değişkenlik gösterebilir. Kimi daha hareketli ezgileri tercih ederken kimi işi biraz daha yavaştan almayı seçer. İşte şimdi biz bu ikinci seçenekle ilgileneceğiz. Dinginlikle müziğin buluştuğu en doğru isme, Nilipek‘e kulak veriyoruz. Kendi benliğini ortaya koyduğu o muhteşem bestelerinde kaybolma ve onun yardımıyla yeniden kendimizi bulma zamanı geldi diye düşündük ve bir liste hazırladık. Bir sonbahar akşamında yağmurlu bir güne en çok yakışacak Nilipek şarkıları. Ama ne sonbaharı ne bir acı rüzgarı beklemeyelim ve Nilipek’in sesine kendimizi bırakalım. Keyifli dinlemeler.

“Her gün yeni bir şey gördüm, ama hatırlar mıyım bilmem
Tutarsız hep olan olaylar, ama ben kendimi bilmem.”

1. Koşuyolu

“Bir gülüşün var; insan güzellikleri hatırlar,
Baktığın yere ayrı, bastığın yere ayrı hayran.
İki çizgi var; insan güldüğünü hatırlar,
Ve bak nasıl durdu her şeyi yıkan rüzgar.”

2. Senden Uzakta

“Senden Uzakta
Tatsız çileklerden
Tatlı reçeller yaptım sana”

3. Kınalıada

“Saçlar ıslak, gözler ıslak,
Zaman alır ama kururuz biz yine.
Başka şansı yok, bir şekilde,
Güneş açacak bir gün, bir yerde.”

5. Havada Bir Hinlik Var

“Havada bir hinlik var
Bir yerde bir eksik var
Tarifi zor bir şey var
Havada bir hinlik var”

6. Sabah

“Sabah olsun bak, açarız perdeleri
Bizi korkutan gölgeler yavaş yavaş kaybolur gider”

7. Gömülür

“Güldürür müyüm seni, bıktırır mıyım bilmem
Baktırır mıyım yüzüme eğer güldürürsem?”

8. Hamur İşleri

“Kavanozların dibi göründü
Çörekotu ve susam sam sam sam
Bütün bu poğaçalar, kurabiyeler
Beni içime kapatan”

9. Gözleri Aşkla Gülen

“Gözleri aşka gülen taze söğüt dalısın
Gel bana her gece sen, gönlüme dolmalısın
Tatlı gülüş pek yaraşır, gözleri ömre bedel”

10. Bilmem

“İzlerken seni çok güldüm, ama sinirden mi bilmem
Sonuçlara ulaştım deney gibi, ama işe yarar mı bilmem
Belki sessizlik en güzeli, ama herkes susar mı bilmem
Bir şişe rafta durur beni bekler, bu gece biter mi bilmem”

 

 

Kaynak 1, 2, 3

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here