Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Dünyaca ünlü Çinli sanatçı Ai Weiwei’nin, 100 eseri aşkın “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisi 28 Ocak’a kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilenecek. 28 Ağustos 1957’de, Pekin’de doğan Ai Weiwei’nin heykel, fotoğraf ve film alanlarında çalışmaları mevcut olduğu gibi; düşünsel, kültürel ve sosyoloji alanlarında da eleştirmenliği bulunmaktadır.

Ayçekirdekleri, 2010

2017 sonbaharı, sanat severler için çok güzel ve hızlı başladı. Contemporary İstanbul, İyi Bir Komşu temasının işlendiği 15. İstanbul Bienali’nin yanı sıra bir çok sergiye de ev sahipliği yapıyor İstanbul. Bunlardan biri de Ai Weiwei’nin porselen sergisi. Sanatçının, 1976-1977 yıllarındaki ilk çalışmalarından tutun da İstanbul için özel olarak ürettiği son eserleri ve dünyaca ünlü diğer birçok eseri siz sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Porselen denince akla gelen ilk ülke Çin’dir. Ai Weiwei’nin eserlerinde Çin izlerini görmek hiç de sürpriz olmayacak. Çin el sanatları geleneğinin yanı sıra Batı dünyasından izler taşıyan eserleri de bu sergide görme fırsatınız olacak. Sergiye gittiğinizde sadece vazo ve tabak göreceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Modern bir sanatçı olan Ai Weiwei, hayatını ve duygularını porselene yansıtmış durumda. Sanatçı, Çin porselenlerini dünün ve bugünün anlamlarını beraber taşıyan bir malzeme olarak görüyor. Porselenin geleneksel formunu ve dilini güncele uyarlamayı çok güzel bir şekilde beceren sanatçının bu eserlerini tanıyacağınız çok özel bir sergi sizleri Sakıp Sabancı Müzesi’nde bekliyor.

He Xie, 2012 – 1200 parça

Sadece estetik kaygı güderek sanat yapmayan sanatçı, sanatı yeni sorular üretmek için bir araç olarak görüyor. “Sanat hayattır, hayat sanattır.” anlayışını benimseyen Ai Weiwei, sergisinde de bu anlayışta ürettiği eserlerine yer vermektedir.

İçi Çiçek Dolu Porselen Bisiklet Sepeti, 2014
Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here