Sıkça kullanılan ve takip edilen Spotify, Blutv, YouTube gibi dijital yayınlara torba yasayla birlikte RTÜK denetimi geliyor!

RTÜK’ün uygun bulmadığı bu platformlara müdahale edebilmesini ve kısıtlamasını sağlayacak olan yasa meclise sunuldu. TBMM’de görüşülen yeni torba yasanın 73. maddesine göre internetten yayın yapan kuruluşlara Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi geliyor. Yasayla birlikte internet üzerinden yayın yapmak isteyen lisanslı yayın kuruluşları, yayın yapabilmek için RTÜK’ten ayrıca lisans almak zorunda kalacak, lisansı olmayan ve iptal edilen kuruluş yayınları ise sulh ceza hâkimliği tarafında engellenebilecek.

Bu düzenlemeye göre RTÜK, sorun gördüğü yayınlar için sulh ceza hakimliğine engelleme talebinde bulunacak. Sulh ceza hâkimi ise 24 saat içinde duruşma olmadan karar bağlayabilme yetkisine sahip olacak. Buna karşın dijital platformlar bir itiraz durumunda Ceza Mahkemesi Kanunu hükümlerini esas alacak.

Bu maddeye sebep olarak ise yayınların içeriklerinin denetlenmemesi ve vergilerinin doğru yansıtılmaması gösteriliyor. Yasa yürürlüğe girdikten sonra Netflix, YouTube, BluTV, Spotify gibi internet üzerinden yayın yapan kanallar RTÜK tarafından kontrol edilecek. Lisansı olmayanlara ise erişim tamamen engellenecek.

RTÜK üyesi olan İlhan Taşçı, “A9 kılıfıyla sansür uygulaması getirilmek istenmektedir. İnternet üzerinden iletim denildiği an YouTube başta olmak üzere tüm sosyal medya ve iletişim mecralarını kapsar nitelikte sansür, erişimi engelleme sonucu yaratacak bir yaklaşımdır bu. Düzenlemenin bu haliyle yasalaşması Anayasada tanımlanmış iletişim, haberleşme özgürlüğüne de darbe vurur.” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise durumu, “İnternet kanallarını da RTÜK denetleyecek. Yapılan her düzenleme basın ve ifade hürriyetini sınırlamak için değil, ondan istifade ederek başka türlü suçları işleyen kişilerle ilgili. Yoksa ifade hürriyetini sınırlamak için değil.” diyerek açıkladı.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here