1999 yılında dönemine damga vurması planlanarak, iki genç kız bir araya getirilerek oluşturuldu Tatu. En sade haliyle böyle anlatılabilir tabi. Vermek istedikleri mesajlara ve bugünkü durumlarına hep beraber göz atalım.

Bir Araya Gelmeleri 

Grubun oluşum aşaması bir hayli garip ve dev proje tam olarak bu noktada başlıyor. Grubun elemanları daha önceden Ivan Shapovalov’un bir proje için seçtiği, “Neposedi” çocuk korosunda bir araya geldi. Yani aslında geçmişleri bayağı eskiye dayanmakta. Fakat bir süre sonra Yulia, “Müstehcen ve uyumsuz davranışları” nedeniyle gruptan atıldı.

Lena ise 14 yaşında Aleksandr Voytinski NATO’nun Yugoslavya’ya saldırısı için yazdığı şarkıyı söyleyecek kadar koroda popülerdi.

Sonradan bu iki kız, Ivan Shapovalov’un “t.A.T.u.” isimli, daha önce masaüstünde hazırlanmış olan projesine kaza eseri katıldılar. Yani t.A.T.u., aslında bir film senaryosu gibi kâğıt üzerinde hazırlanmış bir proje. Olay tam olarak burada, Shapovalov’un önderliğinde başlamıştır. Bu dönemde Yulia 15, Lena ise 16 yaşındaydı. Bu küçücük kızlar o yaşlarına rağmen çok sert kuralların olduğu ağır bir sözleşme imzalamak zorunda bırakıldı. Maddeleri şu şekildeydi:

1) Dış görünüşlerinde gidecekleri değişiklikler. Örneğin; anlaşma gereği Lena 10 kilo vermek zorunda kalmış, Yulia saçlarını kestirip siyaha boyatmış ve bir sonraki klip için kaşlarını incecik aldırmıştır.

2) Kızların konuşması neredeyse tamamen yasaklanmıştı. Basınla konuşmaları, imza vermeleri bile yasaklanmıştı. Çünkü ne kadar konuşulursa, ne kadar iletişime geçilip deşilirse grubun bir proje olduğu o kadar ortaya çıkardı.

3) Sadece otobüs şoförlerine, bodyguardlara, havaalanı çalışanlarına, polise, tren çalışanlarına, yapımcının arkadaşlarına ve ailelerine imza verilebilirdi. İmzalar duygusal hiçbir kelime içermemeliydi. Her imzada bulunan “Sevgilerle”, “sevgili”, “çok”, “kendim”, “en iyi dileklerimle” gibi kelimeler kullanılmayacaktı. İmzalar şu şekildeydi: “Lena Katina-imza-t.A.T.u.-tarih”, “Yulia Volkova-imza-t.A.T.u.-tarih” hayranın ismi de eklenebilir.

Kızlar kısa cevap vermek ve argo kullanmamak konusunda kesinlikle tembihlenirdi. Müzik ve edebiyat konularında konuşmaları yasaktı. Seks, seksüel aktiviteler, günlük planları ve beraber yaşamak yönündeki sorulara hiçbir zaman net cevaplar vermezlerdi. Sahnede öpüşmeye çekinmeyip bu sorulardan kaçmaları hayranları tarafından hiçbir zaman hoş görülmezdi.

Ancak bu ağır anlaşma şartlarını kızlar, kendi özgür iradeleriyle kabul etmiştir.

Gurubun İsmi Nereden Geliyor?

Tatu, Rusça’da “bu kız, o kızı…” sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir addır. Aynı zamanda Rusça’da bir argo sözcüktür. Grup daha sonraları bu ismin açılımını “ta lyubit tu” (bu kız, o kızı seviyor) şeklinde açıklamışlardı. Ama zaman içinde verdikleri röportajlarda bu konuya değinmekten kaçınarak “t.A.T.u. yalnızca t.A.T.u demek” demişlerdir.

Sansasyonları

İlk önce eşcinsel olduğu sanılan grup daha sonra sürekli biseksüel olduklarını söylemiştir.

Kliplerinde sembolizme önem verirlerdi. All the Things She Said klibinde lise forması giymiş iki kız yağmur altında öpüşüyordu. Bu büyük bir kitleyi etkileyebilmek için güzel bir hareketti. Giydikleri formaların “Katolik Lisesi” kıyafeti olmasından dolayı aforoz edilme tehlikesiyle karşılaşan Lena ve Yulia, Ortodoks oldukları için durumu çok ciddiye almadılar.

Parmaklıklar arkasında aşağılayıcı bakışlara maruz kalan kızlar, kendi yollarında ilerlediklerinde aslında parmaklıklar arkasında olanın onları yargılayan toplum olduğunu anlarlar ve kendi yaşamlarına kimsenin söylediklerine kulak asmadan yollarına devam ederler.

Savaş karşıtı olduklarını, Amerika-Irak Savaşı’na tepki olarak bir süre konserlerine üzerinde Rusça “Khuy Voyne!” (Savaşını S*keyim!) yazan tişörtlerle çıkarak gösterdiler.

Dağılma Süreci

3 Rusça, 3 İngilizce albüm veren grup, Mart 2011’in sonunda internet sitesinde bir basın açıklaması yayımladı. Aralarındaki anlaşmazlıklar nedeniyle müzik yaşamlarına yalnız devam etmek isteyen ikilinin resmi olarak dağıldığı ilan edildi. 12 yıl içinde onlara gösterdikleri sadakat için sevenlerine teşekkür ettiler.

Şu An Ne Yapıyorlar 

Lena da Yulia da hala müzikle uğraşmakta. Lena, Yulia’ya kıyasla daha iyi bir noktada. Hala LGBTI destekçisi ve çizgisinden bir şey kaybetmedi.

Yulia ise bolca estetik yaptırdı ve tanınamaz hale geldi. Dünya görüşü de oldukça değişti. Eskiden sahneye erkekleri çıkarıp öpüştüren Yulia’nın yerini “Eşcinsel oğlum olsun istemem” diyen bir Yulia aldı. Kendisinin bir zamanlar eşcinsel ilişki yaşadığı hatırlatılınca “Erkek, erkektir. Gay ilişkileri ile lezbiyen ilişkileri kesinlikle bir tutmamak lazım.” gibi komik açıklamalarda da bulunmuştur.

Lena ise onun bu görüşüne “Tanrı herkesi eşit yarattı, bu görüşe katılmıyorum.” diyerek cevap vermiştir.

Yulia umarım evliliğinden olan 2 oğlunun ilerideki yönelimlerine saygı duyar.