Playstation 4 platformuna özel hazırlanan Detroit: Become Human, uzun zamandır konsol sahipleri tarafından beklenen bir oyundu. Aşağı yukarı dört yıllık bir geliştirme sürecinin ardından kullanıcıların beğenisine sunulacak bu oyunun, IGN ve Gamespot incelemeleri bugün yayınlandı. Oyunun puanları açık söylemek gerekirse bizim beklediğimizden biraz daha düşük görünüyor.

Quantic Dream ve Cage tarafından geliştirilen oyunun IGN incelemesi, oyun yazarı Lucy O’Brian tarafından yazılmış ve on üzerinden sekiz puan almış. Hafif eleştirilerin bulunduğu inceleme yazısında yine de olumlu bir hava olduğunu söyleyebiliriz. Gamespot tarafından gelen incelemede ise oyunun puanı nispeten düşük görünüyor. 10 üzerinden 7 puanın layık görüldüğü incelemede, oyunun karar mekanizması ve bu kararların senaryoyu etkileme gücüne dikkat çekilmiş.

IGN Tarafında Yorumlar Olumlu! 

IGN yazarı Lucy O’Brian tarafından hazırlanan incelemede, Detroit: Become Human nispeten iyi yorumlar almış görünüyor. On üzerinden sekiz puan verilen incelemede, oyunda yoğun şekilde işlenen karar verme mekanizmasına dikkat çekilmiş. Aynı zamanda “uyanış” yaşayan Androidlerin insan ırkına ilk kez perde inmemiş gözlerle baktığı senaryoda, bu temanın oyuncuyu etkileyen bir şekilde işlendiği de incelemede yer alıyor.

Oyunun oynanış mekanikleri hakkında da olumlu konuşan Lucy O’Brian, oyunun biraz “hafif” bir oynanışa sahip olduğu ve senaryo ağırlıklı olduğuna değinerek, bu durumun oyunu bazı noktalarda sıkıcı hale getirdiğini söylüyor. Biz burada incelemelerin özetlerini ele aldığımızdan dolayı ilk izlenimin kötü olduğu imajına kapılmayın, zira IGN’de yer alan inceleme oldukça uzun ve şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki oyun beğenilmiş.

Gamespot “Eh İşte” Dedi

Imdb’den on üzerinden yedi alan bir filmin iyi bir film olduğunu az çok söyleyebiliriz. Ama Gamespot için aynı durum ne yazık ki geçerli değil. Gamespot yazarlarından on üzerinden yedi puan alan Detroit: Become Human, bu puanıyla pek de ses getiremeyecek gibi görünüyor. Aldığı eleştirilere rağmen inceleme yazısında senaryo yapısı ve oynanışıyla dikkat çektiği görülen Detroit: Become Human, hikaye odaklı oyunların arasında yine de oynanmaya değer bir oyun olarak görülüyor. Oyun içinde verdiğiniz küçük kararların karakter gelişimi ve senaryoya yaptığı etki, Gamespot inceleme yazısından anladığımız kadarıyla beğenilmiş gibi görünüyor.

Peter Brown tarafından yazılan bu incelemede, Quantic Dream ve Cage‘in oyunun mekaniklerini kusursuz yapmaya çok yaklaştığı, ama yapamadığından bahsediliyor. Yazarın cümleleriyle anlatmak gerekirse, size seçim özgürlüğü verip aynı zamanda bunun bir oyun olduğunu anlamanızı sağlayacak o dengeyi iyi kuramadıkları görülüyor.

Velhasıl Kelam

Detroit: Become Human her ne kadar oyuncuya farklı bir oyun yapısı sunsa da beklenen çıkışı yakalayamayacak gibi görünüyor. Fakat bu çıkarımı yaparken oyunun kalitesinden çok çıktığı dönemi dikkate alıyoruz. God of War gibi çok sevilen bir serinin yeni nesile taşındığı bu dönemde Detroit: Become Human oyuncuların ilgisini ne kadar çekecek bilemiyoruz. Yine de Detroit: Become Human indirim dönemlerinde yakalayabilirseniz, alıp keyifle oynayabileceğiniz bir oyun olmuş gibi görünüyor.

IGN İnceleme Puanı: 8/10
Gamespot İnceleme Puanı: 7/10

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here