Keşfedilmeyi, dipsiz bir kuyunun içindeki onca seçenek arasından sıyrılmayı bekleyen binlerce ses vardır. Bu dipsiz kuyunun en derinliklerinden bir kadın sesi ise bize çoktan ulaşmayı, sesiyle herkesi kendine hayran bırakmayı başardı.

Selin Sümbültepe, hayatımıza Sofar ile giren seslerden sadece bir tanesi. Biz onunla ne kadar geç tanışmış olsak bile onun müzikle tanışıklığı yıllar yıllar öncesine kadar dayanıyor. Ailesinin vesile olmasıyla müzikle buluşan sanatçı, daha ilkokul yıllarından itibaren müzik camiasının içinde kendini buluveriyor. İlk olarak gitarla başladığı müzik hayatı daha sonra flüt ile devam ediyor ve 15 yaşındayken tutkusunun peşinden giderek konservatuvara kaydoluyor. O zamandan sonra ise ne müzik onu, ne de o müziği hiç bırakmıyor. Lisans eğitimini de flüt üzerine aldıktan sonra artık keşfedileceği zamana bir adım daha yaklaşıyor. 15 yaşından itibaren konserlere çıkan Sümbültepe, kendi kaleme aldığı şarkılarını ise ilk olarak bir Sofar performansıyla dinleyenlerine ulaştırıyor ve o günün ardından bunun ardı arkası kesilmiyor. Beklenen an çok geçmeden geliyor ve ilk albümü “Cızgan” tüm müzikseverlerle buluşuyor. Cızgan’ı 7 yıla yayılan ve kişisel hayatından izler barından, yaşanmışlıkları olan bir albüm olarak niteliyor Sümbültepe. Bu saatten sonra oldukça ilgi çeken sanatçı, daha da büyük kitlelere hitap etmeye başlıyor.

Selin Sümbültepe, alternatif müziğin yeni seslerinden biri olarak hayatımıza çoktan dahil olmuşken onu ve şarkılarını anmadan geçmek olmazdı. Biz de bu sebeple sizler için bir liste hazırladık. İçinde Selin Sümbültepe’nin bülbül gibi sesinden, kendine has tarzından ve hayatından izler barındıran 8 şarkıyı derledik. Şimdi kulakları takıp, yerlerimizi alabiliriz. Keyifli dinlemeler.

1. Manzaralar

“Işıldayan bir yer var soğuk yüzümde
Bulutlarım cebimde çiğ taşır, yolluk
Hiç unutmaz ki gözlerim maviyi
Dert ortağım manzaralar, selamlık”

2. Cızgan

“Uçuşur kanatlarıyla gece
Yüzün hüznüme üşüşür
Matem, girdap, karanlık, körebe
Aklın sadeliğiyle üşür.”

3. Gece Çiçeği

“Gökyüzüm ol, su gibi rengini alayım
Rengine derinleri katayım
Yaşadığın sanki hep kış mevsimi”

4. Renk Vermez Sana

“Bir masalda kaldı akıl halim
Uçar ya bazen insan
İnsan hali
Bir yanım zavallı 
Diğeri hevesli
Gönül gözleri sisli 
Hayalci bir şirinim”

5. Cinaslı Kafiye

“Sardık Hayatı beyaz bir kağıda bir boşuna bir doluşuna bakarız Tuzsuz bir çorbaya zamanla kendimizi de katarız
Bir dönme dolabın manzarasında kalırız”

6. Insomnia

“Kapattım gözümü rüyaya
El mi yaman bey mi yaman
Bir o yana bir bu yana dönerim
Uyku çok uzakta”

7. Yağmur Zamanı

8. Senin Gibi

“Kara ve pırıl pırıl bir göğe doğru
Şarkılar söyledim
Umutlar kanatlı”

 

Kaynak 1, 2

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here