Doğadan, insanlardan, anılardan, şehirlerden kısacası yaşamdan beslenen özgün şarkılarıyla uzun süredir müzik listelerimizde kendine daimi yer bulan bir müzisyen: Kalben.

17 Ocak 1986 yılında İskenderun’da dünyaya gelen Kalben’i çoğu dinleyicisi “Haydi Söyle” şarkısını yorumlamasıyla tanıdı. Üniversite hayatıyla Ankara’da yeni bir serüvene başlayan Kalben, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler okuyarak tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında aldı. Ankara’da ve İstanbul’da uzun süre farklı işlerde farklı projelerde yer aldıktan sonra 8 yaşında annesinin aldığı klavye ve 14 yaşında sahip olduğu ilk gitarı ile müzikle bir araya gelen Kalben, öncesinde yaptığı işlerden sıyrılıp müziğe hayati olarak giriş yapıyor ve birçok mekanda kendi şarkılarıyla sahne alıyor.

Küçük adımlarla başladığı müzik hayatında, sağlam bir dinleyici kitlesini kazandığı Sofar videoları ile şimdi yürüdüğü yolun en kesin adımlarından birini attığını söyleyebiliriz. Sadece gitarının ve naif ruhunun eşlik ettiği “Sadece” şarkısı 2014 yılında Sofar İstanbul tarafından yayınlandı ve video kısa bir süre içerisinde Türkiye Sofar Sounds videoları içerisinde tıklanma rekorları kırdı.

Kendine has yorumuyla ve içtenlikle, gerçeklikle yazılmış sözleriyle listelerimizde özel bir yere sahip olan müzisyen, 2016 yılının Şubat ayında kendi ismini verdiği ilk albümü “Kalben” i çıkarttı. Albümde Saçlar ve Sadece şarkılarının akustik versiyonları ile birlikte 15 parça bulunuyor. Yaşanmışlıklarının sıkıştığı, daraldığı her anın sonuçlarından kendine biçtiği bir hediye gibi olan ilk albümde şarkı sözleri Kalben’in hayatına en subjektif baktığı dönemlerden geçip bizlere geliyor. Saçlar şarkısında “Ben olsam almam beni” derken içimizdeki benliğimiz de bizlere seslenmekten kaçınmıyor.

Tüm bunlardan sonra uzun süre konserlerle, festivallerle aylar geçerken 2017 yılında En İyi Çıkış Yapan Kadın Ödülü’ne layık görülen Kalben, 2018 yılında ikinci albümü “Sonsuza Kadar” ile yine en çok dinlenenler arasına girdi. İki albümden de şarkılarına klipler çekildi ve kliplerde görüntülerle de şarkılarını özetledi diyebiliriz. İkinci albümünde ilk albümüne nazaran özellikle kendine dönük daha sevgi dolu, yaraları bile sevebilecek biri olarak karşımıza çıkan müzisyen, son olarak ikinci albümden “Kuşlar” şarkısını yeniden düzenleyip remix halini geçtiğimiz Temmuz’da dinleyicisine sundu. Ona verilen bir temayla hayatını çok kısa anlatan Kalben’in TEDX konuşmasını da sizler için buraya bırakıyoruz.

Konserlerden, röportajlarından, sosyal medyadaki tavırlarından samimiyetini artık çoktan tanıdığımız; şarkıları kadar nezaketiyle, Güzin Abla edasıyla sadece müziğiyle değil belli platformlardaki yazılarıyla ve içtenliğiyle listelerimize olduğu kadar hayatımıza konuk ettiğimiz Kalben’in şarkılarından derleme yaptık. Kulaklarınızdan kalbinize ve ruhunuza huzur yayması dileğimizle, keyifli dinlemeler!

 1. Sadece
 2. Saçlar
 3. Ömür Geçmez
 4. Haydi Söyle
 5. Fırtınalar
 6. Ben Her Zaman Sana Aşıktım
 7. Derdimin Çiçeği
 8. Kuşlar
 9. Yara
 10. Rüzgar
 11. Sakin Ol Evladım
 12. O Ye Bebek
 13. Al Beni
 14. Doya Doya
 15. Ateşböcekleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here