Depresyon; genetik, çocukluk stresine/travmasına maruz kalma ve beyin kimyası gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Depresyonu olan insanlar, tamamen iyileşmek için psikoterapi ve ilaç tedavisi gibi profesyonel yardıma ihtiyaç duyarlar. İşte depresyonun en yaygın yedi fiziksel belirtisi:

  1. Yorgunluk veya Tutarlı Düşük Enerji Seviyeleri

Yorgunluk, depresyonun sık görülen bir belirtisidir. Bazen hepimiz daha düşük enerji seviyelerini tecrübe ediyoruz. Sabahları yataktan kalkmak ve işe gitmek yerine TV izlemeyi isteyerek halsiz hissedebiliyoruz. Tükenmenin stresten kaynaklandığına inandığımız halde depresyon da yorgunluğa neden olabilir. Bununla birlikte, günlük yorgunluğun yanı sıra depresyonla ilişkili yorgunluk, konsantrasyon problemlerine, sinirlilik hissine ve ilgisizliğe de neden olabilir.

  1. Artan Ağrı Toleransı

Hiç sinirleriniz yanıyormuş gibi hissedip acınız için herhangi bir fiziksel sebep bulamadığınız oldu mu? Depresyon ve ağrı sıklıkla bir arada var olur. Bir araştırma depresyondaki insanlar ile ağrı toleransının azlığı arasında bir ilişki olduğunu gösterirken, yapılan bir başka çalışmada, ağrının depresyondaki insanlar üzerinde daha büyük bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Bu iki semptomun net bir neden-sonuç ilişkisi yoktur, ancak özellikle doktorunuz ilaç önerdiğinde, bunları birlikte değerlendirmek önemlidir. Anti-depresanları kullanmak sadece depresyonu hafifletmekle kalmayıp aynı zamanda ağrı kesici olarak da rol oynayabilir.

  1. Sırt Ağrısı ve Ağrıyan Kaslar Her Yerde!

Sabah kendinizi iyi hissedebilirsiniz, ancak bir kez işte ya da bir okul masasında oturduğunuzda sırtınız ağrıyorsa stres veya depresyon olabilir. Genellikle kötü duruş veya yaralanmalarla ilişkili olsalar da sırt ağrıları psikolojik sıkıntı belirtisi olabilir. Psikologlar ve psikiyatristler uzun zamandır duygusal sorunların kronik ağrı ve acılara neden olabileceğine inanıyorlar, ancak depresyon ve vücudun enflamatuar tepkisi arasındaki bağlantı gibi özellikler hala araştırılıyor.

  1. Baş Ağrıları

Neredeyse herkes ara sıra baş ağrıları yaşıyor. Baş ağrısı o kadar yaygın ki, sık sık onları ciddi bir şey olarak düşünmüyoruz. Bir iş arkadaşınızla tartışma gibi stresli iş durumları baş ağrısını tetikleyebilir. Bununla birlikte, özellikle iş arkadaşınızı geçmişte tolere ettiyseniz, baş ağrınız her zaman stres tarafından tetiklenmeyebilir. Günlük baş ağrılarına bir geçiş fark ederseniz, bu bir depresyon belirtisi olabilir. Rahatsız edici migren baş ağrılarından farklı olarak, depresyonla ilişkili baş ağrıları birinin işlevini kesin olarak bozmaz. Bu baş ağrıları, reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarla desteklenirken, genellikle düzenli olarak tekrar oluşur. Bazen kronik gerginlik baş ağrıları majör depresif bozukluk belirtisi olabilir. Ancak baş ağrıları, ağrınızın psikolojik olabileceğinin tek göstergesi değildir. Depresyonu olan insanlar genellikle üzüntü, sinirlilik hissi ve düşük enerji gibi ek semptomlar yaşarlar.

  1. Göz Problemleri veya Azalan Görme Yetisi

Dünyanın bulanık göründüğünü mü düşünüyorsunuz? Depresyon dünyanın gri ve kasvetli görünmesine neden olsa da, Almanya’daki 2010 tarihli bir araştırmada, bu zihinsel sağlık sorununun aslında birinin görüşünü etkileyebileceği öne sürülüyor. 80 kişiden oluşan bu çalışmada depresyondaki bireyler siyah-beyaz farklılıkları görmekte zorlandılar. Araştırmacılar tarafından “kontrast algısı” olarak bilinen bu durum, depresyonun neden dünyayı puslu hale getirdiğini açıklayabilir.

  1. Mide Ağrısı veya Rahatsızlık

Midenizdeki yanma hissi, en belirgin depresyon belirtilerinden biridir. Bununla birlikte, karnınız kramplar oluşturmaya başladığında, onu gaz ya da adet ağrısı olarak düşünmek kolaydır. Özellikle stres ortaya çıktığında kötüleşen ağrı, depresyon belirtisi olabilir. Dengeli bir diyet yemeği yemek ve probiyotik almak, kişinin ruh sağlığını iyileştirebilir.

  1. Sindirim Sorunları veya Düzensiz Bağırsak Problemleri

Kabızlık ve ishal gibi sindirim problemleri utanç verici ve rahatsız edici olabilir. Genellikle gıda zehirlenmesinden veya gastrointestinal virüslerden kaynaklanan bağırsak rahatsızlığının fiziksel bir hastalıktan kaynaklandığını varsaymak kolaydır. Ancak üzüntü, endişe ve bunalma gibi duygular sindirim sistemimizi bozabilir. Anksiyete, depresyon ve gastrointestinal ağrı arasında bir bağlantı vardır. Ağrı beynimizin iletişim kurduğu bir başka yoldur. Üzüntü, öfke ve utanç gibi üzücü duyguları tanımlamaktan ve konuşmaktan rahatsızlık duyuyorsanız bu, duyguların vücutta farklı şekilde tezahür etmesine neden olabilir.

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here