Bu yıl ilki gerçekleştirilen Datça Tiyatro Festivali 16-18 Temmuz tarihleri arasında, Datça’nın merkezinde gerçekleştirilecek. Festival, Akdeniz ve Ege’nin buluştuğu yerde; Semaver Kumpanya, Fiziksel Tiyatro’nun da aralarında bulunduğu dört ekibi ve altı oyunu ağırlayacak. Festivalde oyunların yanı sıra sergi, konser, üretim atölyeleri gibi etkinliklerde yer alacak. Tiyatro deneyimini oyun izlemekle sınırlandırmayan festival, birlikte üretme, öğrenme, aktarma ile katılımcılarına usta tiyatrocularla sohbet etme imkanı tanıyor. Üretim atölyelerinde ise bu ustalarla çalışarak tiyatroya dair içerik oluşturma ve sergileme şansı da sunarken deniz kenarındaki kamp alanıyla da huzur dolu bir tatil imkanı sağlıyor.

Festivalde yer alacak etkinlikleri sizler için listeledik, iyi seyirler. Ayrıca festival programına buradan ulaşabilirsiniz.

Tiyatro Oyunları

Cimri – Semaver Kumpanya 

Cimri, Semaver Kumpanya

“Dünyadaki insanların en az insan olanı; yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki, selam bile vermez kimseye, onu bile alır; yalnız alır…”

17. yüzyılda yaşamış Fransız komedya yazarı Moliere’in ünlü eseri Cimri’de belli bir zümreye bakmakla bir genelleştirmeye bakmak arasındaki pencereden birçok insanın ve ailelerin iç ve dış yapısına bakacak, garip rastlantılara tanık olacaksınız.

16 Temmuz, 21:00’da Amfi Tiyatro’da

Şatonun Altında, Fiziksel Tiyatro 

Şatonun Altında, Fiziksel Tiyatro

William Shakespeare’in Macbeth oyunundan uyarlanmıştır. Şatonun Altında, Macbeth’in şatosunun altında yaşayan iki çamaşırcı kadın, soylu Macbeth’in hikâyesini canlandırırlar.

17 Temmuz, 16:00’da Hızırşah Kültürevi 

Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit, Tiyatro Hemhâl

Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit, Tiyatro Hemhâl

Latife Tekin’in aynı isimli romanından uyarlanan oyun; Dirmit’in tek bir gecesinde geçer. Romanın oyuncu kişisine dokunduğu yerden Dirmit’i, romandaki diğer karakterleri ise Dirmit’in anlatısı üzerinden tanıma ve romanın yazar anlatıcı yoluyla kurulmuş büyülü gerçekçi dilini, karakter-anlatıcıyla en yalın halde sahneye taşıma araştırmasının bir ürünüdür.

17 Temmuz, 21:00’da Amfi Tiyatro

Bunu Ben De Yaparım – DOT Tiyatro

Bunu Ben De Yaparım, DOT Tiyatro

Bana kimse ne olduğunu anlatmadı. Bana kimse benim gibi birine neden ihtiyaçları olduğunu anlatmadı… 

Dave, evli ve iki çocuk babası. İşi, insanların rahatsız edilmeden eğlenmelerini sağlamak. Olayı, 1.83 boyunda 85 kilo bir adam olmak. Ama bazen nasıl biri olduğunu unutuyor, nasıl göründüğünü. Aslında Dave başka bir şey yapmak istiyor. Ama ne yapacağını bilmiyor. Bunun üzerine çok düşünmüyor. Lisa, Dave’i çok seviyor, dünyalar kadar. Bazen Dave’e seçme şansı olsaydı ne olmak istediğini soruyor. Dave, Lisa’nın onun iyiliğini düşündüğünü biliyor; Lisa onun hayatı hakkında düşünmesini istiyor, artık yaşlandığını fark etmesini ve bunun gibi şeyleri… Aslında haklı, Dave artık 38 yaşında. Adam gibi bir eğitimi yok, adam gibi bir işi yok. Sanat galerisinde, arka tarafta bir oda. Perdeyle ayrılmış. Perdenin önünde bir yazı: DİKKAT! Bu odadaki sergi sert içeriklidir. Rahatsız olabileceğinizi düşünüyorsanız lütfen girmeyin. 18 yaşından küçükler “zaten” giremez.

18 Temmuz, 21:00’da Amfi Tiyatro

Yan Rol – İkinci Kat Tiyatro 

Yan Rol, İkinci Kat Tiyatro

Sadece oyunculuk deneyiminde değil hayatın her alanında kendini “Yan Rol” hisseden bir kadın “karanlık tarafa geçmeye” karar veriyor. “Ben artık femme fatale olacağım” diyor ve hikaye başlıyor.

Siz hiç geçtiniz mi karanlık tarafa?
Bunun için neleri göze alırsınız?
Neleri feda edersiniz?
Nelerden vazgeçersiniz?
Karanlık tarafa geçmek saliselik birşey
Siz buna cesaret edebilir misiniz?
Hayatı boyunca başkalarının hikayesinin yan rolü olan kızın
kendi hikayesinde başrol olma zamanı!

 

Nasreddin Hoca (Kukla) – Semaver Kumpanya

Nasreddin Hoca, Semaver Kumpanya

Nasreddin Hoca, ülkemizde yaşayan insanların pratik zekâsını, espri anlayışını, hazır cevaplığını kısaca aklının işleyiş yollarını temsil eden keyifli bir halk kahramanı. Tiyatronun, edebiyatın, mizahın mutfağında çalışanlar için ise tükenmez bir esin kaynağı. Nasreddin Hoca, el kuklası, ipli kukla, gölge kuklası, gibi birçok kukla türünün ve kukla tekniğinin aynı mekânda kullanıldığı bir gösteri. Elli civarında kuklanın yanı sıra oyuncular da sahnede yer alıyor ve Hoca’nın hikâyelerini Işıl Kasapoğlu’nun dilinden seyirciye aktarıyor.

Masal Masal İçinde (Kukla) – Semaver Kumpanya

Masal Masal İçinde, Semaver Kumpanya

“Masal Masal İçinde” bir masallar toplamı; ders vermeyen, düş gücü gerektiren ve oyun sonrasında da konuşulması gereken bulutun, güneşin, rüzgarın, dağın başrolde oldukları bu masal dünyası küçüklere olduğu kadar büyük çocuklara da sesleniyor.

Başarı bir yol değil yolculuktur!

17 Temmuz, 16:00’da Amfi Tiyatro

Konserler

16 Temmuz, Gülin (Ücretsiz)

17 Temmuz, Birsen Tezer (Ücretsiz)

18 Temuz, Erkan Oğur, Anatolian Blues (Ücretsiz)

Atölyeler

Oyuncular için Hareket ve Doğaçlama Atölyesi / ÇAK

Bu atölyedeki nihai amaç bedeni keşfetmek ve onu özgür bırakabilmektir. Bedenimizi gerek bir bütün, gerek parça parça algılamayı ve analiz etmeyi amaçlar. Bu amaç bedenin sınırsızlığını keşfetmeye bir davettir. Bedenimizi ve hareketi deneyimlerken; yaratıcılığımızı, hayal gücümüzü ve hareket dağarcığımızı genişletiriz. Kişinin; beden/hareket , beden/hayal ve beden/zihin arasında olan ilişkisini kuvvetlendirmeyi ve derinleştirmeyi hedefleyen bu atölyeye hareketle ilgilenen herkes katılabilir.

Oynayarak olmak – olarak oynamak / Tiyatro Metamorfoz

Oyunculukta “ince ayar” alıştırmalarıyla derindeki iç güçleri keşfetme, yoğunlaştırma, ifade etme ya da taşıma becerisini geliştirme; doğaçlamanın “olmazsa olmaz” alıştırmalarıyla özgün ve sonsuz yaratıcılık.

Not: Atölye ücreti 15 tl olup başvurusu kabul edilen katılımcılar ile iletişime geçilecektir. Atölye ödemeleri atölye günü alınmaktadır.

Pozitif Atölye – Beyti Engin, Filiz Kaya

 

Kaynakça: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here