Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Stan Brakhage 14 Ocak 1933’te Kansas City, Missouri’de dünyaya geldi. Çocukluğunda kilise korolarında yer aldı ve ilerleyen gençlik zamanlarında da arkadaşlarıyla Gadflies adında bir tiyatro grubu oluşturdu, fakat film çekmek için bu gruptan ayrıldı ve ilk filmi olan Interim’i çekti. Brakhage, bu filmi çektiğinde henüz 19 yaşındaydı. Filmin müziği ise Gadflies’tan arkadaşı olan, James Tenney tarafından bestelendi.

Brakhage, deneysel filmin önemli temsilcilerinden biridir. Mitolojiye ilgi duyan Brakhage müzik, şiir gibi sanatlardan ilham alarak doğum, ölüm, cinsellik ve masumiyet kavramlarını irdelemiştir. Değişik teknikleri (hızlı kesme, kolaj film ve doğrudan selüloid üzerine boyama) ve bakış açısıyla bu bahsettiğimiz kavramları evrenselleştirmeye çalışmıştır. Brakhage, 1970’lerde sinemaya yeni yaklaşımlar getirdi. 1971’de Pittsburgh şehrinde, kamu kurumlarından esinlenen üç filmi tamamladı. Bu üç film (Eyes, Deus Ex, The Act of Seeing with One’s Own Eyes) Pittsburgh Üçlemesi olarak bilinir. 

Manzara ve ışık doğası ve düşünce sürecinin görsel araştırmalarına devam etti ve 70’lerin sonları ile 80’lerin başında, birkaç fotoğraf çekimi soyutlamasında “hareketli görsel düşünce” olarak adlandırdığı şeyin film eşdeğerlerini üretti. 1980’lerin sonlarında Brakhage dört bölümlü Faustfilm döngüsü ile başarılı filmler hazırlamaya döndü ve elle boyanan film The Dante Quartet’ı da tamamladı.

The Dante Quartet, 1987

Brakhage, hayatının son yirmi yılında üretkenliğini korudu ve Colorado Üniversitesindeki meslektaşı Phil Solomon’un da aralarında bulunduğu diğer film yapımcılarıyla birlikte çalıştı. Philip Corner’ın müziklerine göre düzenlenmiş Passage Through: A Ritual, James Tenney’nin müziği olan Christ Mass Sex Dance ve Elips Reel 5 gibi daha birçok sesli film tamamlandı. 

1996 yılında Brakhage’e mesane kanseri teşhisi kondu ve mesanesi çıkarıldı. Ameliyat başarılı görünüyordu, ancak kanser döndü. 2002’de yapılan bir röportajda, kanserinin filmlerini boyamak için kullandığı anilin boyalarının toksisitesinden kaynaklandığını söyledi. Brakhage, 9 Mart 2003’te 70 yaşında öldü, çektiği en son görüntüler “Work in Progress” başlığı altında sunuldu.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here