En son 2016 yılında çıkardıkları albümleri Blurryface‘ten Stressed Out parçasıyla yakaladıkları büyük başarı sonrası müziklerinin gidişatı merak konusu olan Twenty One Pilots, yeni albümleri Trench ile geri döndü.

2012’den beri müzik dünyasında bulunan, rap ve alternatif rock’ı birlikte sunan Twenty One Pilots 2 arkadaştan oluşuyor: Tyler Joseph ve Josh Dun. Vokal ve prodüktörlüğü Tyler, bateriyi ise Josh üstleniyor. İlk başlarda yine sağlam bir dinleyici kitlesi bulunan ve şarkılarında dinleyicileriyle sürekli iletişim halinde olan grup, Stressed Out ile büyük ses getirdi. Blurryface‘ten Ride ve Tear In My Heart da büyük başarı yakaladı. Grubun elde ettiği bu başarıdan ve hitap ettikleri kitlenin bu kadar genişlemesinin ardından grubun hayranları bir sonraki albümü fazlasıyla merak ediyorlardı. Hem grubun yeni müziğine büyük bir özlem duyuyorlardı hem de müzik endüstrisinde yer aldıkları konumdan dolayı grubun müziklerinin bozulup bozulmadığını merak eden bir kitle de vardı.

Grubun 5. albümü olan ve 14 şarkıdan oluşan Trench 5 Ekim 2018’de yayınlandı. Albümün ilk haberi grubun 11 Haziran’da çıkardığı 2 single olan Jumpsuit ve Nico and the Niners ile verildi. Daha sonra “dmaorg.info” isimli şifreli bir siteden albüm hakkında yeni bilgiler paylaşıldı. 7 Ağustos’ta albümün 3. teklisi olan Levitate Tidal üzerinden, Trench‘in parça listesi yanlışlıkla paylaşıldı. Bir sonraki gün, Levitate ve parça listesi resmi olarak yayınlandı.

1. Jumpsuit

Albüme güçlü bir giriş yapılıyor. Tyler‘ın kuvvetli bas gitarı ve dingin sesiyle şarkı yoğun bir atmosfere sahip. Konsept olarak ve Tyler’ın şarkı sonlarına doğru sertleşen üslubuyla, Vessel albümünden Car Radio‘ya benzetildi. Şarkı sözleriyle albümün genel temasını tanıtıcı bir göreve sahip. Ayrıca Josh Dun şarkı için, BBC Radio 1‘a verdiği bir röportajda şarkı için “Blurryface‘in bittiği yeri seçmek gibi bir şey. İki albüm arasında köprü gibi oldu.” dedi.

Videonun başında:

What’s said is
“You’ve been asleep for too long.
We’ve been here the whole time
It’s time to wake up.” ifadelerini duyuyoruz. Burada Tyler, Clique‘e “uyanın, geri döndük!” mesajı veriyor.

Ayrıca grup, Amerika Müzik Ödülleri’nde Jumpsuit‘i seslendirdi.

2. Levitate

Albümde rap türünün en hakim olduğu şarkı diyebiliriz. Levitate’te Tyler altyapıdan çok sözlere dikkat çekerek grubun müzik sektöründeki deneyimlerinden bahsediyor.

3. Morph

Akılda kalıcı bir altyapıya sahip. Albümün hareketli şarkıları arasında yer alıyor. Şarkıda kişinin olmadığı biri haline gelmesinden veya ölümden sonraki hayattan bahsediliyor. Morph‘un sözleri arasında en çok dikkat çekenlerden biri ise “He’ll always try to stop me, that Nicolas Bourbaki” dizesindeki Nicolas Bourbaki göndermesi. Nicolas Bourbaki, bir grup kolektif matematikçinin takma adı. Amaçları ise matematiği, 1935’ten itibaren, bir dizi kitapta son derece soyut ve biçimsel ama bağımsız bir temelde yeniden formüle etmekti. Bu grubun matematiğe katkılarından biri ise Twenty One Pilots hayranlarının fazlasıyla aşina olduğu boş küme (Ø) için notasyon tanımı. Ayrıca Nicolas Bourbaki‘nin, Tanrı ve şeytanın varlığını ispatlamak için matematiği kullanma konusundaki çalışmaları ile Morph‘un içeriği fazlasıyla benzer. Tyler verdiği röportajlardan birinde “… Yapmak istediğimi bildiğim şeylerden biri, Blurryface’in gerçek ismini bulmaktı ve Blurryface’in gerçek adı Nicholas Bourbaki’dir.” demiş.

4. My Blood

Albümün en beğenilen şarkılarından biri. Disko sound’larıyla synthpop havasına sahip olan My Blood‘ı tarz bakımından Heathens‘a benzetebiliriz. Josh‘ın da kick’leriyle birlikte şarkının ritmi sizi ele geçiriyor.

When everyone you thought you knew
Deserts your fight, I’ll go with you

Stay with me, no, you don’t need to run
Stay with me, my blood, you don’t need to run

Tyler‘ın bu dizelerde kiminle konuştuğu, ya da klipteki ikilinin Tyler ve grup üyeleri Josh mı, yoksa kardeşi mi ya da kendi alt egosu mu olduğu hakkında hayranlar arasındaki fikir paylaşımı devam ediyor.

5. Chlorine 

Şarkı keskin geçişleri olmayan 2 kısımdan oluşuyor. İlk kısım genel olarak biraz daha Stressed Out‘a benziyor, ikinci kısımda ise yoğun ve buğulu bir atmosferle şarkının altyapısı değişiyor.

Sözlerde şarkının adından gelen klor metaforu karşımıza çıkıyor. Tyler, içindeki karanlık ve istenmeyen düşüncelerden arınmak için çözümü klorda buluyor.

Sippin’ on straight chlorine
Let the vibe slide over me
This beat is a chemical, beat is a chemical

6. Smithereens

Şarkıda Tyler, eşi Jenna’yla konuşuyor. Eşine duyduğu sevgiden, yapmayı göze aldığı fedakarlıklardan ve geçen yıllarda grubun edindiği popülariteye rağmen hala eşi için “slick song” (aşk şarkılarından söz ediyor) yazmak istediğini söylüyor.

7. Neon Gravestones

Şarkının başındaki piyano notaları size de tanıdık gelmiş olabilir, çünkü grup Ludwig van Beethoven‘ın Piano Sonata No. 14 eserini altyapılarında kullanmış. Albümün en duygusal şarkısı diyebiliriz.

My opinion, our culture can treat a loss like it’s a win
And right before we turn on them
We give ’em the highest of praise
And hang their banner from the ceiling 

diyerek toplumda intihar etmenin yüceltilmesi ve kişinin kendi hayatını alma fikrinin romantikleştirilmesini eleştiriyor. Tyler‘ın geçmişte verdiği mücadeleler ve grubun önceki şarkılarında savaşmanın öneminin vurgulandığı şarkıları göz önünde bulundurursak Tyler için bir hayli önemli bir konu olduğunu görebiliyoruz. Altpress‘e verdiği bir röportajda Tyler, şarkı hakkında “Kendine zarar verme, depresyon, intihar düşüncesi… Bu konuya yaklaşmanın ve hakkında konuşmanın birçok yolu olduğuna inanmak isterim. “Neon Gravestones” un bahsettiği bu açı, çok fazla duymadığım ve istediğim bir şeydi çünkü ben olsam bunu bir meydan okuma olarak düşüneceğimi ve yanıtlayacağımı biliyorum. ‘Seni duyuyoruz ve sizin için buradayız ve biz sizi anlıyoruz…’ bunun işe yaramadığı bir nokta var. Ve bunun tam tersi nedir? Bu bir şeyi hızlandırmak ve yenilemek için bir meydan okuma. Kazanmak.” demiştir.

8. The Hype 

Nice to know my kind will be on my side
I don’t believe the hype
And you know you’re a terrible sight
But you’ll be just fine
Just don’t believe the hype

Tyler, Coup de Main Magazine‘e verdiği röportajda şarkı hakkında “Biraz daha gençken kim olduğumu ve o zamanlarda ne işitmeyi dilediğimi belirtiyorum. – Devam etmeyi, bir kenara bırakılmayı gerektiren şeyleri bırakmaya izin vermek için sadece bir teşvik.” diyor.

9. Nico and the Niners

Albümün en çok beğenilen şarkıları arasında yer alıyor. Albümün yayınında önce paylaşılan Jumpsuit ve Nico and the Niners hakkında detaylı bilgi için Twenty One Pilots’ın Geri Dönüşü ve 2 Yeni Single’ın Bize Anlattıkları içeriğimizi okuyabilirsiniz.

10. Cut My Lip

Albümün geneline göre The Hype ve Cut My Lip söz ve melodi açısından fazlasıyla tekrar eden parçalar. Daha chill bir hava hissettiğimiz bu şarkıda İncil referansları da işitiyoruz ki Tyler‘ın, şarkılarının çoğunda kullandığı bir element.

11. Bandito 

Şarkıda albümün ana karakteri Clancy, sonunda Banditos‘un bir parçası olarak rolünü kabul etmeye başlar ve özgürlüğü için teklif yapmadan önce karşılaşacağı tehlikeleri fark eder.

Tyler, Reddit’te yaptığı soru-cevapta, Bandito‘nun albümde yazması en uzun süren şarkı olduğunu belirtmiş ve şarkıyı Blurryface turundayken yazmaya başladığını söylemiş.

Either way it helps to hear these words bounce off of you
The softest echo could be enough for me to make it through

12. Pet Cheetah

Şarkı tekleyen baslarla başlangıcı yapıyor sonradan daha sert bir müzikle devam ediyor. Şarkıda “This clique means so much to this dude, It could make him afraid of his music, And be scared to death he could lose it” diyerek dinleyicisini hayal kırıklığına uğratmaktan korktuğunu belirten Tyler, SiriusXM Hits 1’a verdiği bir röportajda şarkı hakkında “Söz yazmam konusundaki engeli atlatmamda yardımcı olan bir şeydi.” demiş.

13. Legend

Bu şarkıda Tyler, 17 Mart 2018’de kaybettiği dedesi Robert Joseph hakkında ilk defa konuşuyor. Ayrıca şarkıda dedesinin ölümünden 1 ay sonra dünyaya gelen yeğeni Pepper Chloe Joseph’den de söz ediyor.

Robert Joseph, Twenty One Pilots‘ın 2013 yılında çıkardığı Vessel albümünün kapağında yer almıştı.

14. Leave The City

Trench‘in son şarkısı ve bu temaya da uygun bir bitişle karşılaşıyoruz. Albüme hakim olan hikaye anlatıcısı “narrator” günün birinde Dema’dan ayrılacağı kararını veriyor. Şarkının 2. dakikasının ortalarında şarkı alternatif-synthpop sound’larla yoğunlaşıyor ve sonunda Tyler’ın,

Last year I needed change of pace
Couldn’t take the pace of change
Moving hastily
But this year, though I’m far from home
In Trench I’m not alone
These faces facin’ me

dizeleriyle albümü sonlandırıyor.

Grup bu albümde, kesinlikle çizgisinden şaşmayan bir yol izlemiş, oluşturdukları hikayeye sadık ve diğer albümde de üstünde durdukları konulara bağlı kalmışlar. Müzikal olarak yeni şeyler denemekten çekinmemişler ve synthpop’a başvurmuşlar. Şarkı sözleri açısından bakılacak olursa, eski albümleri bir nebze daha başarılı sayılabilir. Yine de, 5. albümlerinde orijinal tarzlarıyla ilerlemiş, elde ettikleri şöhretin bunu değiştirmesine izin vermemişler. Tüm bunlarla birlikte Trench albümünü zevkle dinleyeceğinize inanıyoruz!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here