Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Asıl adı Mladen Solomun olan, 27 Aralık 1975 doğumlu “Solomun“, deep house müzik tarzını seven insanlar tarafından sıkça dinlenen bir DJ. Fakat kendisi ününü sadece ürettiği şarkılarına değil, aynı zamanda prodüktörlük yapmasına da borçlu. Günümüzde daha sık gündeme gelmesinin altında yatan neden ise elektronik müziğin daha çok dinlenmesiyle birlikte sahne aldığı gösteriler ve artık büyüdüğü Almanya’dan çıkıp tüm dünyaya mal olmuş bir sanatçı haline gelmesi. İlk gençliğinde film yapmakla uğraşan Solomun‘u müzik yapmaya iten nedenlerden birisinin ise sık sık gece kulüplerine giden kuzeninin ona müzik kasetleri dinletmesi olduğu söyleniyor.

Tam anlamıyla müzik yapmaya müzisyenler için geç sayılabilecek bir yaş olan 23 yaşında başlayan Solomun, bununla bizlere güzel bir ders vermiş oluyor: yaptığınız işte iyiyseniz hiçbir zaman geç değildir.

Solomun‘u bugün gündeme bu kadar taşıyan şeylerden biri de kuşkusuz deep house müzik tarzını yalnızca gece kulüplerinde dinlenen bir tarz olmaktan çıkarıp, her ruh halinde ve ortamda dinlenebilecek hale getirmesi. Günümüzde insanların elektronik müziğe yönelik artan ilgisini de bu yöndeki ön yargıların azalmasına bağlamak mümkün. Öyle ki, Solomun‘un sahne aldığı sayısız organizasyon ve festival çeşitliliğine bakarak bunu görebiliriz. Sanatçı aynı zamanda pek çok kez “en iyi DJ” ve “en iyi prodüktör” ödüllerine layık görülmüş.

Solomun‘un parçalarını dinlerken sadece ritme eşlik edip metronomu daha belirgin hale getiren tipik bir deep house altyapısı haricinde, çok sayıda enstrüman ve çok sesliliğe tanık oluyorsunuz. Bu nedenle, bir şeyin yeni moda haline geldiğini göstermek için kullanılan popüler İngilizce deyimden yola çıkarak Solomun sayesinde “Deep house is the New Black” diyebiliriz. Üstelik bunu fark etmek için sadece yukarıda paylaşılan şarkıları dinlemeniz dahi yeterli.

Herkesçe bilinen ve sevilen parçalara yorum getirmek çoğu zaman risklidir. Ancak Solomun‘un şarkının özünü bozmadan şarkıya ne denli iyi bir yeni duruş getirdiğini onun müzisyen dehasının bir parçası olarak görebiliriz.

Doğu Avrupa kökenli ve Almanya’da büyümüş bir sanatçının müziği ile dünyanın dört bir yanından milyonlarca dinleyici kitlesi edinmesi elbette bir tesadüf olmaktan öte, yetenek ve insanların müzik eğilimlerini doğru okumakla alakalı. Bu nedenle Solomun‘un ülkemizde de hatırı sayılır bir hayran kitlesi var.

Merak edenler ve müzik dolu güzel saatler geçirmek isteyenler için ise aşağıya bonus bir video bırakıyoruz. İyi dinlemeler!

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here