Dünyaca ünlü sitcom Friends‘de Ross Geller karakterini canlandıran David Schwimmer, dizinin Y kuşağı tarafından aldığı transfobik, homofobik ve cinsiyetçi eleştirilerine yanıt verdi.

Schwimmer The Guardian‘a verdiği röportajda şöyle söyledi;

Belki de tamamen siyahi ya da tamamen Asyalı bir Friends olmalı. Ben de çeşitlilik eksikliğinin farkındaydım ve Ross’un beyaz tenli olmayan kadınlarla çıkması için yıllarca uğraş verdim. Dizideki ilk kız arkadaşlarımdan biri Asya asıllı Amerikalı bir kadındı ve daha sonra da Afrika asıllı Amerikalı kadınlarla çıktım. Benim açımdan gayet kasıtlı bir çabaydı.

armadillo ross friends ile ilgili görsel sonucu

Dizinin Yahudilere yaklaşımıyla ilgili de şunları ekledi:

Dizinin Yahudileri ele alışı da ilginç. Bu sarsıcı veya çığır açıcı bir yaklaşım değildi ancak Noel dışında en az bir bölümümüzün olması beni mutlu ediyor. Aynı zamanda Hanuka’ydı ve Hanuka armadillosunu oynamama rağmen, en azından dini gözlemlerdeki farklılıkları kabul ettiğimiz için memnundum.

Ayrıca dizinin dönemine göre günlük seks, korunmalı seks, eşcinsel evlilik gibi konularda çığır açıcı olduğunu söyledi.

ross geller eşcinsel karısı ile ilgili görsel sonucu

Bugün pek çok alandaki sorunun büyük kısmının, bağlamın çok değerlendirilmemesi olduğunu hissediyorum. Konuyu değerlendirirken, dizinin o dönem ne yapmaya çalıştığına bakmak zorundasınız. Belki bir şeyin uygunsuz veya duyarsız olduğunu söyleyen ilk kişi benim ama o zamanlar ki değerlendirmemin gayet iyi olduğunu hissediyordum. Sosyal sorunlara ve eşitlik meselelerine zaten gerçekten aşikardım.

friends reunion ile ilgili görsel sonucu

Oyuncu dizinin yeniden bir araya gelebilme ihtimaline de şöyle cevap verdi:

Herkesin farklı kariyer yolu göz önüne alındığında bunun mümkün olduğunu düşünmüyorum. Herkesin benzer hissettiğini düşünüyorum: diziyi bitirmenin doğru yolu olduğunu hissettiren şeyi neden bozalım? Para için bir şeyler yapmak istemiyorum. Yaratıcı bir anlam ifade etmek zorunda ve şimdiye kadar duyduklarım arasında bize sunulan hiçbir şeyin manası yok.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here