Sinemanın esrarengiz ve başarılı yönetmeni David Lynch’in hiç şüphesiz çok farklı bir tarzı var. Lynch 2017 yılında beyaz perdede 40. yılını deviren Eraserhead’in yanı sıra The Elephant Man, Blue Velvet ve Mulholland Dr. gibi kült yapımlara imza attı. Son olarak da bu yıl Twin Peaks‘le karşımıza çıkmıştı.

Başarılı yönetmen Lynch’in, çektiği film kadar çekmeyi planladığı filmler de var diyebiliriz. Bir zamanlar aktif olarak kullandığı The City Of Absurdity isimli internet sitesinde yönetmenin projeleri yer alıyor. Bu projeler arasından en dikkat çeken proje ise Franz Kafka‘nın Dönüşüm romanını sinemaya uyarlamak istediği film projesi. Projenin storyboardlarını bile çizen Lynch, sonrasında ise projeyi bir türlü hayata geçirememiş.

Şu sıralar Roma Film Festivali’nde bulunan yönetmen Kafka projesiyle ilgili açıklamalar yaptı. Lynch, projeyle ilgili olarak şunları söylemiş: “Senaryoyu yazmayı bitirdiğim zaman, Kafka’nın büyüsünün sözlerinde olduğunu anladım. Hikaye kelimelerle dolu ve senaryoyu yazmayı bitirdiğim zaman hikayenin bir film olmaktansa kağıt üzerinde kalmasının daha iyi olacağına kanaat getirdim.”

Daha önce farklı bir projesinin de senaryosunu yazmasına rağmen beyazperdeye aktarmayan yönetmen yine benzer sebeplerden ötürü projeden vazgeçmiş gibi görünüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here