David Bowie, 50 yılı aşan kariyerinde müziğiyle olduğu kadar kişiliğiyle, kıyafetleriyle, gösterdiği fikirlerleriyle bir ikon oldu. 1969’da çıkan debut albümünden beri çeşitli müzik tarzlarını denedi ve bu müzik tarzlarıyla beraber farklı farklı kişiklere büründü. Folk müzik ile yola başlayan Bowie, müzik kariyerinde glam rock, rock&roll, new wave, pop&ambient, dance-rock, post-punk gibi müzik tarzlarını farklı albümlerinde denedi ve altından başarıyla kalktı. Böylelikle müziği hem kendini yeniden yeniledi hem de dünyaya her tarzda müzikler bıraktı. Müziğini yenilerken konsept albümleriyle beraber dünyaya müziğinin dışında hatırlanacak bazı karakterler yarattı. Davy Robert Jones adıyla dünyaya gelen Bowie, aslında Bowie soyadını alırken bu karakter değişimini kendinden başlattı. Kişilik ve görünüş değişimleri kariyeri boyunca hem kendini geliştirmesini sağlayan hem de müziğini çok farklı noktalara taşıyan bir öge oldu. Efsane bir müzisyen olmasının yanında başarılı bir aktör de olan Bowie, hayatında “Tesla”, “Dünyaya düşen adam” rollerinde kendisini buldu. O zaman Bowie’nin kariyerinde yarattığı müzik karakterlerine ve kişiliklerine doğru yola çıkalım.

1- Major Tom

Major Tom’u herkes, Bowie’nin en ünlü şarkılarından biri olan Space Oddity şarkısındaki “Ground Control to Major Tom”  sözleriyle hatırlayacaktır. Uzay teması, Bowie külliyatında önemli bir yere sahiptir; Ziggy Stardust, The Man Who Fell to the Earth, Major Tom, Bowie’nin uzay temasında şekillendirdiği karakterlere örnek verilebilir. Major Tom, uzaya çıkan 1969’da kendi adıyla çıkan “David Bowie aka Space Oddity” albümünün en ünlü şarkısı “Space Odditiy”le beraber ortaya çıkan Major Tom’un öyküsü “Ashes to Ashes”, “Hallo Starboy”, “New Killer Star” şarkılarında da başrolü oynayacaktır. Space Odditiy, uzaya çıkan ve sonradan uzayda iletişimin koptuğu bir astronotun hikayesine odaklanır. Şarkının çıktığı 1969 yılı içinde aya ilk defa çıkıldığı fikri ise bize Major Tom’un gerçekten de gerçek olup olmadığı ihtimali üstüne düşündürüyor. Aynı zamanda geçen günlerde gerçekleşen SpaceX şirketinin “Falcon Heavy” roketi testlerinde de arabada çalan şarkı -Major Tom gibi uzaya giden insanların anlatıldığı- Space Oddity’den başkası değildi.

Ancak Major Tom, gerçek dünyada bir astronot olmaktan çok uzaktır. “Ashes to Ashes”da Major Tom’un gerçek kimliğini ortaya çıkarır David Bowie:

Ashes to ashes, funk to funky(Küller küllere, korkular korkulara)
We know Major Tom’s a junkie(Major Tom’un bağımlı olduğunu biliyoruz)
Strung out in heaven’s high(Cennetin yukarılarındaa asılmış)
Hitting an all-time low(Tüm zamanların en dibine vurmuş)

2- Ziggy Stardust

1972’de çıkan “The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars” albümüyle beraber David Bowie, uzaydan gelip Dünya’daki genç insanlara umudu getirmeye amacı taşıyan uzaylı, biseksüel rock -star “Ziggy Stardust” kimliğine bürünür. Starman şarkısından hatırlayacaksınız umudu getirme amacını Ziggy Stardust’tun. Ziggy Stardust, David Bowie’nin en ünlü ve en çok ses getiren kişiliği olmakla beraber alter-ego’sunu (öteki ben) en çok yansıttığı kişilik olur aynı zamanda. Sahneye kızıl saçlı, taytlı likre kostümüyle ve Ziggy Stardust öteki beniyle çıkan Bowie, sonraki zamanlarda açıklayacağı biseksüelliğini bu kişiliğinde dışa yansıtır. Müzikal anlamda da Rise and Fall of Ziggy Stardust, Bowie’nin ilk dönemlerinde icra ettiği folk müzik türünden glam-rock’a geçiştir. Dünya çapında 7.2 milyon adet satan albüm, rock tarihinin en önemli albümleri arasında yerini almıştır. Dünya’ya birazcık olsun umudu getirdin Ziggy Stardust kişiliğinde Bowie.

3- Aladdin Sane

Ziggy Stardust kimliğinden sonra Bowie, 1973 yılında çıkardığı “Aladdin Sane” albümüyle beraber “Aladdin Sane” kimliğine geçiş yaptı. Kıırmızı ve mavi boyalarla yıldırımın yüzüne çizildiği bu fotoğraf, Bowie’den bahsedince aklımıza ilk gelecek fotoğraf olacaktı zaman içerisinde. Ziggy Stardust kimliğinin devamı olarak görülen “Aladdin Sane”i Bowie “Amerika’ya gitmiş Ziggy Stardust” olarak tanımlıyor. Daha sonraki yıllarda Bowie, ilhamını şizofren olan erkek kardeşi Terry’den aldığını ve kişiliğinde ona yer vermek istediği için böyle bir karakter yarattığını açıklamıştı. Sonuçta baktığımızda Aladdin Sane kelimesi  aslında A Lad Insane’nin (Çıldırmış leydi) kelime oyunu yapılarak dönüştürülmüş bir hali. Müzik olarak incelendiğinde de Aladdin Sane albümü, önceki Ziggy Stardust albümününün de devamı olarak değerlendirilebilir.

4- Halloween Jack

Halloween Jack, Bowie’nin Ziggy Stardust-Aladdin Sane kimliğinden sonra ortaya çıkardığı ilk personasıdır. Glam rock’tan Rock&Roll-Punk Rock’a kaydığı 8. albümü Diamond Dogs‘un başkarakteri olan Halloween Jack, Hunger City şarkısında bahsedildiği üzere açlık kentinde yaşayan “gerçekten cool bir kedidir.” 1984’ten etkilenen Diamond Dogs albümünün distopyasında yaşayan Halloween Jack, kendini kötüleşen distopik dünya düzeninin içinde kaybeden bir anti-kahramandır.

O zamanlar Bowie, sahneye kırmızı temalı bir kostüm ve göz bandıyla çıkıyordu. Ayrıca Halloween Jack, Diamond Dogs’un albüm kapağında karşımıza yarı köpek yarı insan karışımı bir canlı olarak çıkmıştı.

5- The White Duke

David Bowie’nin Amerika’da ilk 1 numaralı single’ı olan “Fame” çıktığı zamanlarda ortaya en karanlık personası olan The White Duke çıktı. Başrolünü oynadığı The Man Who Fell to the Earth filminden ilhamını alan persona, Beatles-Rolling Stones benzeri bir imaj çizerek Bowie’nin önceki kişiliklerinden daha normal bir imaj çizse de yaptığı faşişt açıklamalar ve uyuşturucu kullanımını övmesiyle tartışmalı bir figür olmuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here