Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
387

Salvador Dali dendiği anda aklımıza gelen ilk görüntü dağılmış saçları, kendine has bıyığı ve gerçeküstü onlarca fikri elbet. Yaşadıklarıyla, resmettikleriye sanat dünyasında yeni bir soluk, yeni bir göz oldu Dali. Hayatına iz bırakan olaylar ve düşünceleri onun tarzını oluşturdu. Eserleri, Dali’nin beyninin kıvrımlarında dolaşma arzusu uyandırdı. Her bir fırça darbesi bilinçaltına giden bir yolu oluşturuyordu.

Şimdi bu 84 sene süren yolcululuğun 7 şaheserine bakalım:

   ♦Belleğin Azmi (The Persistence of Memory)

Sürrealizmin ve Modern Sanat’ın mihenk taşı olan bu eser 1931 yılında yapılmış. Şu an ise New York City Museum of Modern Art’da (MoMA) sergilenmekte.

Tabloda gördüğümüz eriyen cep saatleri Dalí’nin “yumuşaklık” ve “sertlik” anlayışına kanıt niteliğinde. Resmin sol alt tarafında turuncu saatin üzerindeki karıncaları görüyoruz bu karıncalar zamanla yok olmayı, yörünge ise kadının üreme organlarını temsil
ediyor. Kuruyan ağaç da ölümü…

Günümüzün en büyük ikonlarından olan bu eser hakkında Dali hiçbir zaman yorum yapmamış ancak eser Henri Bergsoncı yaklaşımın örneği gibi duruyor.

♦Yanan Zürafa (Burning Giraffe)

Salvador Dali bu yağlı boya tablosundaki mavi kadın figürünü ”femme-coccyx” şeklinde tanımlar. Tabloda göze çarpan iki kadın figürünün sırtı iskelet yapıyla desteklenmiş, bu da topluma bir eleştiri niteliğinde. Dali denilince akla Freud ve psikanaliz gelir tabii ki. Bu eserde bacaklarında çekmeceler olan en öndeki figür Dali’ye göre bir insan figürüydü ve tıpkı çekmeceler gibi insan ruhu da gizli bölmelerden oluşuyordu.

♦Aziz Anthony’nin Baştan Çıkarılışı (The Temptation of Saint Anthony)

1946 yılında yapılan bu eser soyutluğun en güzel örneklerinden. Mısırlı rahip Antonius’un şeytan tarafından baştan çıkarılmaya çalışılması ve bunun üzerine şeytanın kadın kılığına girmesi tablonun ilham kaynağı.

“Revağın ortasında, çırılçıplak bir kadın, parlak güneş ışığında, sütuna bağlanmış duruyor. İki asker kadını kayışlarıyla dövüyorlar ve her vuruşta kadın kıvranıyor […] vücudu çok güzel, harika… Ben de seninle yüz yüze sütuna bağlanmış olabilirdim. Gözlerinin içine baka baka, inlemelerine göğüs geçirebilirdim. Acılarımız ve ruhlarımız birleşirdi. [..] Ama o ne! Titreme nöbetine kapıldım. Ne azap! Ne haz! Öpüşüyor gibi. Kemiklerim eriyor! Ölüyorum…”

 ♦Sleep

Salvador Dali’nin 1937 yılında oluşturduğu bu tablodaki kafa figürü, ürkütücü ve tedirgin görünüyor. Uykuyu daha çok rahatsız, huzursuz bir hal olarak betimlemiştir Dali. Eserlerinde çarpıtılmış hayvan figürleri kullanan Dali, bu tabloda da bir köpek figürüne yer vermiş.

♦ Swans Reflecting Elephants

1937 yılında yapılan bu tablo, sürrealizmin en başarılı ve belirgin resmedildiği tablolardan biri. Resimde 3 adet kuğu, 3 adet fil ve de bir adet köpek göze çarpıyor. Oldukça ilginç bir tablo Swans Reflecting Elephants, başarılı bir illüzyon ürünü.

♦Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı, İç Savaş Öngörüsü (Soft Construction With Boiled Beans)

1936’da başlayan İspanya İç Savaşı’na ithafen yapılmış bir eser Soft Construction With Boiled Beans fakat savaş bitmesine rağmen Dali, eserine öngörü ismini koymuş.


♦Metamorphosis of Narcissus

1937’de yapılan bu yağlı boya tablosu oldukça gizemli ve büyüleyici. Narkissos çiçeğinin nergis çiçeğine dönüşümünü resmetmiş Dali. Oldukça esrarengiz, birbirinden güzel ayrıntıları yakalayabiliyoruz. Metamorphosis of Narcissus şu anda Tate Müzesi’nde sergilenmekte.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
387

1 YORUM

  1. The Temptation of Saint Anthony tablosunun Gotye – Hearts A Mess klibine ve şarki sözlerine ilham olduğunu düşünmekten kendimi alikoyamadim, güzel çalışma olmuş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here