Cyberpunk teması herkes için göz alıcı bir temadır: Işıltılı, mekanik uzuvlar, desen desen şekil almış ışık dolu teknoloji kokan mekanlar ve de her yeri teknik bilgi gerektiren çılgın bir ortam… Bu tarz mekanlarda geçen yapımlar keyifli olur. Peki ya böyle bir mekanda, nasıl korkabiliriz? İşte bugün elimizde bunu size yaşatacak enfes bir oyun var.


Hayatta kalma oyunlarının, korku ögesiyle harmanlanışı şahsen benim için büyük bir keyiftir. İşte bundandır ki, yapımcısı, Dawn Studio’ya, Wannagate’e denemek için gönderdikleri ürünlerinden dolayı, sonsuz teşekkürler ile yazıya başlıyorum. Lafı çok uzatmadan size oyunu anlatacağım. Hazırsanız, geliyor!

Gold Express Nedir?

Gold Express, Dawn Studio tarafından 27 Eylül 2019’da, erken erişime açılmış hayatta kalma – korku oyunu. Karakterine göre oynanış mekaniklere değişiyor. Extractor isimli ekip üyesi olarak, mekan içinde databaselere, bir çeşit bilgiler upload edip, kaçmaya çalışabilirsiniz. Onun yerine Watcher olarak bu ekip üyelerini, tek tek katletmeye ve kaçmalarını engellemeye de çalışabilirsiniz. Tercihinize kalmış!

Oynanış!

Oyunun iki farklı karakter tipi için iki farklı oynanış mekaniği var:

İlk olarak Watcher karakterler, oyunun korku ögesinin ta kendisi. Watcher olarak oynadığınızda amacınız rakiplerinizi katletmek, onların bilgi yüklediği databaselere zarara görmeleri için virüs bırakmak ya da kaçmalarını engellemek. Tabi bu oynanış da karakterinize göre şekil değiştiriyor. Örneğin Warden isimli robotu oynarken, sizi engellemek için kurulan barikatlerı yıkabiliyorsunuz. Bunun yerine, Geisha isimli karakteri oynarken, rakibiniz olan ekip üyelerine dönüşerek, onlara sinsiliğiniz ile zor zamanlar yaşatabiliyorsunuz.

Extractor ekibine gelecek olursak. Bu ekipte ise yine karakterinize göre değişen oynanış mekanikleri olsa da, temel amacı yine aynı. Öncelikle, ölmemek! Sonrasında ise belli databaselerden alınan bilgileri alıp, daha sonra bunları başka databaselere yüklemeniz lazım. En sonunda da, Flying Truck’ın  gelişiyle ışınlanma noktanıza gidip oyunu sonlandırıyorsunuz.

Artılar

  • Daha erken erişimde olmasına rağmen, oyun içinde pek bug görmedim. Çok nadiren ana ekrana atması dışında, bir bug ile karşılaşmadım.
  • Mikro Ödeme yok. Karakterleri, oyun için paralarla alıyor ve karakter kostümlerini ise level atlayarak kazanabiliyorsunuz.
  • Harita çeşitliliği gayet ideal. Her haritada oyun mekaniğini çok fazla değiştiren farklı etmenler vs. bulunmuyor.

Eksiler

  • Bu oyunu haksız yere sürekli Dead By Daylight ile kıyaslayıp duran ilginç bir oyuncu kitlesi!

Evet, Oyunda Onu Oynayanların Yarattığı Bir Eksik Var!

Neden mi böyle düşünüyorum? Gerek yeni çıkması, gerekse biraz deneysel ilerleyen güncelleme süreci boyunca bu oyuna ilgi gösteren oyuncuların tek negatif bildirimi oyunu Dead By Daylight ile kıyaslamak olmuş. Steam’deki yorumlara inip; ”Gözümden kaçan negatif bir yorum var mı?” dedim. Ne göreyim, herkes oyunu Dead By Daylight gibi beklemiş.

Üstelik bunu ne Gold Express, ne yapımcı Dawn Studio, ne de Steam size vaad ediyor. Evet, oyuna girdiğinizde az oyuncu olmasından dolayı eşleşme yakalamak zor. Bu oyunun suçu değil ki, bu tamamiyle ”Abi bu oyun Dead By Daylight’a‘ benziyor! diyen kullanıcıların suçu.

Merak edenler için ekleyeyim, oyunu oynarken göreceksiniz. Oyun Dead By Daylight’a benzemekten ziyade onun hatalarından ders çıkarmış bir oyun. Umarım, oyunu oynayıp, zevk almaya bakarsınız!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here