Arda’nın tanrısı olan Eru’nun yarattıklarından (elfler ve insanlar) etkilenen valardan biri olan demirci Aule kendi eserlerini yaratmak istedi ve diğer valardan gizli olarak cüceleri tasarlamaya ve onları yaratmaya başladı.

Cüceler, Aule onları yarattığında da filmlerde gördüğümüz ve kitaplarda tasvir edildiği gibiydi. Çünkü Aule tam olarak anatomiyi kavrayamamıştı ve kısa boylu ama demir gibi sağlam yaratıklar yaptı. O zamanlar Morgoth’un gücü yeryüzünü kasıp kavurduğu, doğayı yok ettiği ve canlılara ızdırap çektirdiği için Aule yarattığı canlıların hayatta kalmasını ve zorlukların üstesinden gelmesini istediği için cüceleri güçlü ve dirençli yarattı.

Aule, vaların tepkisinden çekindiği için cücelerin yedi atasını yer altında onlardan gizli bir şekilde yarattı. Fakat tanrı olan Eru bunu
fark etti ve öfkelendi. Aule’ye onun planlarını bozduğunu ve yarattığı canlıların sadece Aule onları düşündüğü zaman hareket edeceklerini başka bir şey düşündüğünde ise öylece dona kalacaklarını söyledi, Aule buna karşılık babasından özür diledi onun işlerini çok beğendiğini ve içindeki yaratma isteğini durduramadığını ama asla onunla dalga geçme amacı olmadığını ve ona çok hayran olduğunu belirtti. Aule yarattıklarını babasına sundu ve ne isterse yapabileceğini hatta isterse yok edebileceğini söyledi ve eline kocaman bir tokmak aldı.

Cüceler tokmağı görünce korkudan Aule’ye yalvarmaya başladı, Aule bu sırada ağlıyordu. Fakat babası ona merhamet etti, güzel bir çocuk olduğu için onun yarattığı cüceleri bağışladı ve
onlara hayat ve irade verdi ama planı bozulmaması için onları uyuttu çünkü ilk yeryüzüne gelenlerin Iluvatar’ın çocukları olan elfer ve insanlar olmasını istiyordu.
Durin the Deathless, yedi cücenin ilk yaratılanıydı, en büyükleriydi, Years of Trees döneminde yaratıldı ve “Deathless” lakabını almasının sebebi diğer cücelerden daha uzun yaşamasıydı. Her yedi cüce bir klan kurdu. Durin’in klanı Longbeards’dı. Blue Mountains’da yaşayan diğer iki cüce Broadbeams ve Firebeards klanlarını kurdu, Rhûn
dağının altında yatan diğer dört cüce ise Ironfists, Stiffbeards, Blacklocks, ve Stonefoots klanlarını kurdular. Cücelerinin yedi babası arasında sadece en büyükleri olan Durin’in tek başına dağ altında yattığı söylenir.


Aule babasının merhametinden çok memnun kalmıştı ve içi mutlulukla dolmuştu fakat uzun bir süre beklemek zorundaydı, elflerin uyanacağı güne kadar. Bu neşesini daha fazla saklayamadı ve büyüyen her şeyin yaratıcısı Yavanna’ya anlattı. Yavanna ona Eru’nun bağışlayıcı olduğunu ve Aule için mutlu olduğunu söyledi fakat bu işe girişirken kendisine haber vermeyip sakladığı için Aule’nin çocuklarının onun yarattığı şeylere karşı uzak duracakları ve sevgi beslemeyeceklerini, Arda’nın altını üstünü kazacağını ama bir kere bile üstündeki büyüyen bitkileri ve ağaçları düşünmeyeceklerini söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here