Sene 1999, üç tane Türk asıllı kardeş bir araya gelip Almanya’da bir oyun firması kurma kararı verirler; Crytek. Bu üç kardeş Cevat, Avni ve Faruk Yerli’den başkası değildir. Çoğu oyuncunun bu kardeşler ve firma hakkındaki en büyük yanılgısı firmayı bir Türk şirketi sanmaları ve Crysis’in başarısını “Dünyaya açılan en büyük Türk oyunu.” şeklinde lanse etmeleridir. Kurucuları her ne kadar Türk olsalar da aslında Almanya’da doğup büyümüş insanlardır. Hatta eğer Cevat Yerli yazıp Youtube’da aratırsanız Cevat abimizin çok da iyi bir Türkçe konuşamadığını göreceksiniz. Türkçe konuşamıyor olmasına tabi ki de lafım yok ama demek istediğim nokta Crytek’in aslında Türk asıllı Alman kardeşler tarafından kurulan bir Alman şirketi olmasıdır. Eğer Yerli kardeşlerin adını duyunca istemsiz bir gurur yükseliyorsa içinizde, bunun biraz yersiz olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz kanımca.

Şirketin kuruluşundan tam 5 yıl sonra, 23 Mart 2004 tarihinde firmanın ilk oyunu olan Far Cry gün yüzüne çıktı. Far Cry Hem eleştirmenler tarafından hem de oyuncu tarafından büyük ilgi gören bir oyun olmayı başardı. Bunun gazıyla olsa gerek Yerli kardeşler üç sene sonra bir başka isimle çıkageldiler piyasaya; Crysis. Crysis zaten döneminin üstü grafikleriyle, oyunlarda o zamana kadar çok görmeye alışık olmadığımız sandbox deneyimiyle, güzel ve yerinde hikayesiyle oyuncu dünyasında büyük ilgi gören bir oyun haline geldi kısa bir sürede. Bir de tüm bu yeniliklerin üstüne Yerli kardeşlerin kendi topraklarına bir jest niteliğinde oyuna Türkçe dublaj koymasıyla biz Türk oyuncuların baş tacı oluverdi bu güzide oyun. Benim bu oyunu oynadığımda zamanlardaki İngilizce bilgimi hatırlıyorum da çok ama çok kısıtlıydı. Crysis’e kadar oyun anlayışım önüme gelen adamları öldürerek ilerlemekten ibaretti. En güzel oyun, bu bahsettiğim peş peşe öldürmenin en havalı olduğu oyundu. Ara sahne çıktığında “Off hadi geç artık şuraları.” diyerekten başta ESC ve Space tuşu olmak üzere klavye üstündeki her tuşa abanırdım rastgele. Hangimiz yapmadık ki? İşte böyle bir haldeyken bir bilgisayar oyununun Türkçe olması benim açımdan devrimsel bir şeydi. “Aaa aynı film gibi baksana.” diyordum çevremdeki arkadaşlarıma anlatırken. Aslında çoğu oyun böyleymiş de ben daha sonra fark edecekmişim.

Popüler Olanı Kovalamaca

Bu denli güzel bir başlangıçla yola çıkan bu şirket kısa zamanda hem Dünya’daki genel geçer oyuncu kitlesinin hem de biz Türk oyuncularının kalbini çalmayı başarmıştı. Peki sonra ne oldu? Şimdilerde Crytek’in adını duyuyor muyuz hiç ya da duysak da içimiz kıpır kıpır oluyor mu?

Crytek firması, Far Cry ve Crysis gibi iki başarılı seriden sonra, ki FarCry sonrasında Ubisoft’a satıldı bildiğiniz üzere, bir dönem moba oyunlarının meşhur olmasıyla Arena of Fate adında kimsenin umrunda olmayan oyun yaptı. Online oyunlar çok tutuyor kafasıyla Warface adlı bir oyun yaptı. Xbox-One’ın çıkış oyunlarından olan Ryse:Son of Rome adlı aslında güzel gözüken ama kendini çok tekrar eden bir oyunla çıkageldi. VR oyunlarının havasına kapılıp Robinson: The Journey adlı bir oyun çıkardı 2016 yılında. Son oyunları ise geçen sene çıkmış olan Hunt:Showdown oldu. Şimdi hemen söyleyeyim bu saydığım oyunların hepsi kötü demiyorum ki aralarında hiç oynamadıklarım bile var. Gel gelelim bu oyunların hiçbiri ne yazık ki ne bir Far Cry ne de bir Crysis olabildiler. Hepsi kendi ufak kitlesine hitap eden, güzel gözüken ama mekaniksel hatalarla dolu oyunlar olarak kaldılar. Özellikle de Ryse:Son of Rome ve Hunt:Showdown bu hataların en büyük örnekleridir.

Crytek şimdilerde oyun dünyasından yavaştan elini çekip teknoloji ve özellikle de VR teknolojisi üzerine çalışmalar yapan bir firma haline gelmeye başladı. Kendi tercihleri tabii, ona lafımız yok. Fakat keşke bir oyunla çıkıp gelseler de biz de yanlış da olsa “İşte Türk oyunu böyle olur.” diye gururlansak. Belli mi olur bir gün çıkar gelirler, ben de bu yazdığım yazıyla kalırım.

Yukarıda bahsettiğim Türkçe konuşamama meselesi için ufak bir röportaj videosu bırakıyorum sizlere. İyi seyirler.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here