Crusader Kings 2’nin üstünden yedi sene geçtikten sonra nihayet Paradox, Crusader Kings 3‘ü yapacaklarını bir video ile duyurmuştu. Peki Crusader Kings 3 hakkında neler biliyoruz? Büyük bir harita, farklı dinler ve Paradox‘un açıkladığı üzere daha detaylı karakterler ve daha fazla rol yapma.

Crusader Kings 3 Ne Zaman Çıkacak?

Bilindiği üzere Paradox, yaklaşık beş yıldır Crusader Kings 3 üzerinde çalışıyor. Henüz alpha sürümünde olan oyun için spesifik bir tarih verilmedi. Ancak beklentiler 2020 yılında oyunun piyasaya sürüleceği yönünde.

Oyun Hangi Zamanda Geçecek?

Beklendiği üzere oyun Ortaçağ‘ı konu edinecek. Ancak bilindiği üzere Crusader Kings 2 de her ne kadar Ortaçağ’ı konu edinse de zaman aralığı DLC’ler ile bir nebze genişletilmişti. CK3‘te ise Viking Krallıkları‘nı seçtiğiniz takdirde eski tanrıların olduğu 769 yılından başlayabileceksiniz. Bitiş tarihi olan 1453 yılının ise yine aynı olacağı varsayılıyor.

Crusader Kings 3 Daha Fazla RPG Ögesi Barındıracak

Crusader Kings 3 ile beraber tamamen bir ülkeyi değil, üyesi olduğu hanedanın lideri olan kişiyi yönetmeye başlayacaksınız. Dolayısıyla kişisel problemleriniz, ilişkileriniz ve çözmeniz gereken kişisel krizleriniz olacak. Paradox, strateji ögelerini yok etmeden daha fazla RPG unsuru barındıran bir oyun yapacağını belirtiyor.

Örneğin kontrol ettiğiniz karakterin yaşam tarzını belirleyebilecek ve gelişme kaydederek kazandığınız puanları kullanarak karakterinizi kişiselleştirebileceksiniz.

Bunun yanı sıra yönettiğiniz hanedanlar da aynı şekilde seviye atlayabilecek ve bu sayede kendinize göre bir hanedan kurabileceksiniz. Hanedanınızın güçlü olması size pek çok avantaj sağlayacak ancak güçlü hanedan üyeleri aynı zamanda sizin tahtınız için risk teşkil edebilecek.

Hanedanlar Yeni Hanelere Bölünebilecek

Crusader Kings 3’te hanedanlar artık eskisi gibi büyük ve homojen gruplar olmayacak. Hatta hanedanınızın bazı üyeleri ayrılarak kendi hanelerini kurabilecekler. Her ne kadar hala hanedanın üyesi olsalar da kendilerine ait armaları ve sloganları olacak ve eğer yeteri kadar güçlenirlerse kendi başlarına bir hanedan dahi kurabilecekler.

Kendi Dininizi Kurabileceksiniz

Crusader Kings 3’te yer alan her dinin kendi içerisinde kuralları ve gelenekleri olduğu gibi, bu gelenek ve kurallara bağlı olan mekanikleri de olacak. Eğer hiçbiri sizin için uygun yönetim anlayışını sağlamıyorsa, yeteri kadar büyüdüğünüz takdirde inancınızdan ayrılarak kendi dininizi kurabileceksiniz.

Yeni dinin bütün kurallarını kendiniz belirleyerek, örneğin rahip seçilme yeterlilikleri ya da dinin eşcinsellere bakış açısı gibi özellikleri de yine kendiniz seçebileceksiniz. Aynı zamanda inancınızın yeryüzündeki temsilcisini de seçebileceğiniz gibi kendiniz de olabileceksiniz.

Crusader Kings 3 Haritası Eşsiz Olacak

Oyunda yer alacak olan harita çok önceki oyunlara göre çok daha büyük olmasının yanı sıra aynı zamanda daha önce görünmeyen kilise ve baronlar da dahil bütün ögeleri de gösterecek.

Büyüklüğünün yanı sıra çok daha estetik şekilde tasarlanan harita ağaçları, şehirleri ve dağları çok daha gerçekçi şekilde bizlere sunacak.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here